Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

EEC 2012: Europa musi utrzymać swoją konkurencyjność

 • wnp.pl
 • Autor: Jerzy Dudała, wnp.pl
 • Data: 15-05-2012, 07:56
EEC 2012: Europa musi utrzymać swoją konkurencyjność
Fot. PTWP

- Poprawa konkurencyjności polskiej i europejskiej gospodarki to droga do dobrobytu i warunek powodzenia projektu europejskiego. Europa musi utrzymać swoją konkurencyjność przy zachowaniu otwartości na świat. Jest to to także fundament silnego - siłą swych obywateli państwa – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas wystąpienia otwierającego IV Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach.

14 maja rozpoczął się w Katowicach, z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Europejski Kongres Gospodarczy 2012.

Zgromadzonych gości przywitał Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Tegoroczny, czwarty już Europejski Kongres Gospodarczy, to przeszło sześć tysięcy uczestników, Kongres stał się jedną z najważniejszych tego typu debat w Europie Centralnej - zaznaczył Wojciech Kuśpik. - Tak znamienite grono uczestników jest dla nas ogromnym zaszczytem. W tym roku skoncentrujemy się głównie na problemie, jak wrócić na ścieżkę rozwoju gospodarczego w Europie. Szanowni Państwo, jako organizatorzy, liczymy, że kongresowe sesje będą źródłem wiedzy i inspiracji.

Następnie gości przywitał wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. - Witamy w polskim Davos, na przyjaznej śląskiej ziemi - zaznaczył wojewoda. Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz witając gości, podkreślił: jesteśmy zaszczyceni, że co roku odwiedzacie Państwo liczniej Europejski Kongres Gospodarczy.

Piotr Uszok, prezydent Katowic, przeprosił za utrudnienia związane z pracami budowlanymi w centrum miasta. - Za dwa lata spotkamy się w nowym Centrum Kongresowym - zaznaczył.
Natomiast Dawid Kostempski, przewodniczący zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, zwrócił się do zgromadzonych gości słowami: witam w metropolii śląskiej, gdzie mieszka ponad dwa miliony osób i gdzie wytwarza się ponad 8 proc. PKB.

Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, zaznaczył, że w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, jego uczestnicy będą się starali znaleźć odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób przezwyciężyć trudności gospodarcze, z jakimi boryka się Europa.

Jerzy Buzek podkreślił, że w inauguracji Kongresu uczestniczy prezydent RP Bronisław Komorowski. - Bronisław Komorowski wszedł do polityki jako kilkunastoletni chłopiec, potem trafił do więzienia za działalność opozycyjną - zaznaczył Jerzy Buzek. - Prezydent Komorowski od samego początku uczestniczył w przemianach, w przejściu z systemu komunistycznego do demokratycznego, działając na rzecz Polonii i kontaktów z zagranicą. Dzisiaj staramy się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób przezwyciężyć największe trudności, przed którymi stoi Europa w dobie kryzysu. Tegoroczny Kongres ma przed sobą wielkie zadanie. Chcemy zapytać, w jaki sposób to, co udawało się Polsce przez ostatnie dwadzieścia lat, czyli rozwój i reformy gospodarcze, można przełożyć na większą skalę? W jaki sposób zaradzić problemom Europy? Jak skonstruować i wprowadzić w życie budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020? Potrzebny nam dobry europejski budżet rozwojowy na następne lata. Chcemy też rozmawiać o sprawach innowacyjności, o konkurencyjności Europy i Polski w skali świata.

Prezydent RP Bronisław Komorowski podziękował Jerzemu Buzkowi za miłe słowa. - Dla dobrobytu Polaków i wszystkich Europejczyków sprawą zasadniczą jest poprawa konkurencyjności - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski. - To droga do utrzymania rozwoju i dobrobytu. To droga oznaczająca podejmowanie wyzwań. Wzrost gospodarczy jest warunkiem powodzenia projektu europejskiego. Konkurencyjna gospodarka tworzy miejsca pracy, uwalnia talenty, stanowi fundament silnego, siłą swych Obywateli, państwa. Śląsk to wyjątkowe miejsce, bardzo dobre, by mówić o znaczeniu konkurencyjności. To tutaj aktywne poszukiwanie źródeł rozwoju przynosi pozytywne efekty. Śląsk dysponuje kapitałem rozwojowym, posiada zasoby finansowe, a przede wszystkim ludzkie. To potencjał na rzecz przezwyciężenia sytuacji kryzysowej. Kapitał ludzki rozumiemy też jako etos pracy. Warto też mówić o dobrej jakości i kulturze pracy na Śląsku. Tu wszyscy wiedzą, że do pracy trzeba wstać wcześnie rano, bo inaczej nie zjedzie się na dół i przepadnie cała dniówka. Śląsk to wyjątkowe miejsce. Długie tradycje przemysłowe, dobra infrastruktura, zasoby naturalne - Śląsk to wszystko skutecznie zagospodarowuje. Jednym z problemów w Europie jest stale rosnące bezrobocie dotykające ludzi młodych. Też to odczuwamy. Musimy szukać odpowiedzi na pytania o przyszłość zatrudnienia młodych ludzi. Ważne, by podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego padły pomysły wypełniające agendę dla rozwoju Europy. Trzeba się zastanowić nad tym, jak zacieśnić współpracę gospodarczą z rynkami wschodzącymi, jak wykorzystać potencjał innowacji? Trzeba budować w nas samych przekonanie, że łączy nas troska o wyjście gospodarki europejskiej z kryzysu. Niezbędny będzie odpowiedni poziom zaufania i optymizmu. Zaufanie i optymizm prowadzą do sukcesu, a ich brak prowadzi do porażki. Zaufanie do partnerów musi też oznaczać zaufanie do siebie samego i wiarę we własne siły. Europa nie ma czasu na błędy i życie złudzeniami, że obecny stan jest dobry. Bez wzrostu gospodarczego Europa będzie chylić się ku marginalizacji. Odpowiedzialność jest wspólna, rozwój gospodarczy będzie zależał od odważnych decyzji. Musimy otworzyć gospodarkę europejską na nowe bieguny wzrostu. Stąd serdecznie witam na Europejskim Kongresie Gospodarczym gości z Chin. Niedawno jako kraj mieliśmy zaszczyt gościć premiera Chin. Szansą jest zbudowanie dobrych relacji z dynamicznie rozwijającą się gospodarką chińską. Bogactwa wystarczy Europie jeszcze na lata, ale nie zmieni to faktu, że świat będzie miał nowe bieguny wzrostu. Tymczasem agenda wzrostu Europy złożona jest, niestety, tylko z haseł, a nie ze szczegółowych rozwiązań. Liczę, że Europejski Kongres Gospodarczy właśnie je podsunie. Życzę ciekawych obrad, wniosków oraz determinacji w kontynuowaniu tej ciekawej inicjatywy, jaką jest Europejski Kongres Gospodarczy, w następnych latach.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 904) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH