Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Eksperci: Globalny rynek fuzji i przejęć doświadczy spadków liczby i wartości zawieranych transakcji

 • Autor: portalspozywczy.pl/ pr
 • Data: 29-11-2011, 11:04

Z kompleksowego badania "Rynek M/A. Struktura, zmienność, premie akwizycyjne" Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK wynika, że rynki fuzji i przejęć są określone przez zależności, które różnią się w poszczególnych regionach świata i wpływają na odmienną charakterystykę każdego z nich.

Autorzy opracowania zbadali rekordową liczbę transakcji dokonanych w latach 2000-2010. Tendencje rynku M/A zostały przeanalizowane pod kątem porównania USA i Europy Zachodniej oraz Europy Środkowo-Wschodniej i Polski. Pod uwagę wzięto 9 branż i ponad 430 tys. transakcji o łącznej wartości szacowanej na ponad 29 bln EUR. Fuzji i przejęć o największej łącznej wartości (11,5 bln EUR) dokonano w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy liderem pod względem liczby przeprowadzonych transakcji okazała się Europa Zachodnia (129 tys.).

Rynek Europy Środkowo-Wschodniej okazał się ponad 16-krotnie mniejszy od rynku Europy Zachodniej, natomiast polski rynek M/A 10-krotnie mniejszy od rynku Europy Środkowo-Wschodniej. To oznacza, że krajowe transakcje M/A mają znikome znaczenie dla rynku globalnego (stanowią ok. 0,2 proc. jego wartości). Jednocześnie w Polsce stosunek wartości rynku M/A do PKB wyniósł średnio 2 proc., podczas gdy w USA i Europie Środkowo-Wschodniej był pięciokrotnie, a w Europie Zachodniej ponad czterokrotnie wyższy. Rynki determinowały największe transakcje. Za 80 proc. wartości M/A odpowiadało w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej jedynie 9 proc. transakcji, podczas gdy w Europie Środkowo-Wschodniej i Polsce odpowiednio 11 proc. i 16 proc. transakcji.

Badanie wykazało interesujące zależności między koniunkturą giełdową a rynkiem M/A. Szczególnie wyczulone na sygnały o słabnącej kondycji gospodarki są Stany Zjednoczone, gdzie wraz z 1 proc. spadkiem indeksu giełdowego S/P 500 wartość fuzji i przejęć spadała o ponad 2 proc. W Europie Zachodniej analogiczny spadek miał wartość ok. 1,5 proc. W Europie Środkowo-Wschodniej i Polsce nie ma wyraźnej zależności pomiędzy koniunkturą a rynkiem M/A. W naszej części Europy fuzje i przejęcia to przede wszystkim prywatyzacje ujęte w agendach rządowych - mówi Rafał Skowroński, Dyrektor Departamentu Doradztwa Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.

Najbardziej zdywersyfikowanym branżowo rynkiem M/A są Stany Zjednoczone, przy czym zarówno tam, jak i w Europie Zachodniej, cztery kluczowe branże to finanse, przemysł, energetyka i produkty konsumpcyjne. Trzy pierwsze z wymienionych branż dominowały również w Europie Środkowo-Wschodniej, łącznie z branżą telekomunikacyjną. W Polsce wyróżniały się branże: telekomunikacja, energetyka, produkty konsumpcyjne i finanse.

W raporcie uwzględniono również kwestię premii akwizycyjnych, rozumianych jako nadwyżka ceny nabycia spółki ponad jej wartość według wyceny giełdowej przed ogłoszeniem transakcji. Najwyższymi premiami akwizycyjnymi, o wartościach od 26,3 do 35,8 proc. i znacznie uzależnionymi od koniunktury giełdowej, charakteryzowały się Stany Zjednoczone. W Polsce z kolei zaobserwowano rekordową zmienność premii: za spółki płacono od 4,7 proc. do 22,3 proc. więcej niż wynikałoby to z ich wycen giełdowych.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (26 689) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 267)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH