Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Eksperci: Globalny rynek fuzji i przejęć doświadczy spadków liczby i wartości zawieranych transakcji

 • Autor: portalspozywczy.pl/ pr
 • Data: 29-11-2011, 11:04

Z kompleksowego badania "Rynek M/A. Struktura, zmienność, premie akwizycyjne" Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK wynika, że rynki fuzji i przejęć są określone przez zależności, które różnią się w poszczególnych regionach świata i wpływają na odmienną charakterystykę każdego z nich.

Autorzy opracowania zbadali rekordową liczbę transakcji dokonanych w latach 2000-2010. Tendencje rynku M/A zostały przeanalizowane pod kątem porównania USA i Europy Zachodniej oraz Europy Środkowo-Wschodniej i Polski. Pod uwagę wzięto 9 branż i ponad 430 tys. transakcji o łącznej wartości szacowanej na ponad 29 bln EUR. Fuzji i przejęć o największej łącznej wartości (11,5 bln EUR) dokonano w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy liderem pod względem liczby przeprowadzonych transakcji okazała się Europa Zachodnia (129 tys.).

Rynek Europy Środkowo-Wschodniej okazał się ponad 16-krotnie mniejszy od rynku Europy Zachodniej, natomiast polski rynek M/A 10-krotnie mniejszy od rynku Europy Środkowo-Wschodniej. To oznacza, że krajowe transakcje M/A mają znikome znaczenie dla rynku globalnego (stanowią ok. 0,2 proc. jego wartości). Jednocześnie w Polsce stosunek wartości rynku M/A do PKB wyniósł średnio 2 proc., podczas gdy w USA i Europie Środkowo-Wschodniej był pięciokrotnie, a w Europie Zachodniej ponad czterokrotnie wyższy. Rynki determinowały największe transakcje. Za 80 proc. wartości M/A odpowiadało w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej jedynie 9 proc. transakcji, podczas gdy w Europie Środkowo-Wschodniej i Polsce odpowiednio 11 proc. i 16 proc. transakcji.

Badanie wykazało interesujące zależności między koniunkturą giełdową a rynkiem M/A. Szczególnie wyczulone na sygnały o słabnącej kondycji gospodarki są Stany Zjednoczone, gdzie wraz z 1 proc. spadkiem indeksu giełdowego S/P 500 wartość fuzji i przejęć spadała o ponad 2 proc. W Europie Zachodniej analogiczny spadek miał wartość ok. 1,5 proc. W Europie Środkowo-Wschodniej i Polsce nie ma wyraźnej zależności pomiędzy koniunkturą a rynkiem M/A. W naszej części Europy fuzje i przejęcia to przede wszystkim prywatyzacje ujęte w agendach rządowych - mówi Rafał Skowroński, Dyrektor Departamentu Doradztwa Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.

Najbardziej zdywersyfikowanym branżowo rynkiem M/A są Stany Zjednoczone, przy czym zarówno tam, jak i w Europie Zachodniej, cztery kluczowe branże to finanse, przemysł, energetyka i produkty konsumpcyjne. Trzy pierwsze z wymienionych branż dominowały również w Europie Środkowo-Wschodniej, łącznie z branżą telekomunikacyjną. W Polsce wyróżniały się branże: telekomunikacja, energetyka, produkty konsumpcyjne i finanse.

W raporcie uwzględniono również kwestię premii akwizycyjnych, rozumianych jako nadwyżka ceny nabycia spółki ponad jej wartość według wyceny giełdowej przed ogłoszeniem transakcji. Najwyższymi premiami akwizycyjnymi, o wartościach od 26,3 do 35,8 proc. i znacznie uzależnionymi od koniunktury giełdowej, charakteryzowały się Stany Zjednoczone. W Polsce z kolei zaobserwowano rekordową zmienność premii: za spółki płacono od 4,7 proc. do 22,3 proc. więcej niż wynikałoby to z ich wycen giełdowych.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 019) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH