Ekspert: Produkcja rośnie dzięki konsumpcji
- Pozytywny wpływ na październikowe wyniki produkcji przemysłowej miała ponadprzeciętna sprzedaż dóbr konsumpcyjnych - mówi dr Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.

- W świetle dzisiejszego komunikatu GUS, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 3,5% r/r (przed rokiem 7,4%) oraz 7,8% m/m. Eliminacja czynników sezonowych koryguje dynamikę w ujęciu rocznym do 3,7% i miesięczną do 1,1%. Jesteśmy zatem wciąż na plusie, ale daleko nam do poziomów obserwowanych w szczycie koniunktury. W danych z produkcji potwierdza się jednak rola konsumpcji. Październikowy wynik niewątpliwie ciągnie do góry ponadprzeciętna sprzedaż dóbr konsumpcyjnych (8,7% r/r), podczas gdy dynamika wszystkich pozostałych kategorii (w tym dóbr inwestycyjnych) mieści się w przedziale 2,2%-2,8% - mówi dr Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.
- Daje to podstawę do prognoz o istotnym wkładzie konsumpcji w IV kwartale – a także eksportu, jeśli u źródeł tego wyniku leży (kolejne) przed-brexitowe akumulowanie zapasów (wszak ponad trzy tygodnie października listopadowa data brexitu była wiążąca i prawdopodobna). Jeśli ta hipoteza jest prawdziwa, w listopadzie powinniśmy oczekiwać nieznacznej korekty produkcji sprzedanej in minus - dodaje.
- Sprzedaż krajowego przetwórstwa przemysłowego (w cenach stałych) rosła w takim samym tempie jak cały przemysł (3,5%) – przy czym wracamy do starej kompozycji wkładu poszczególnych działów. Dodatnie dynamiki w październiku odnotowało 26 z 34 działów, pod względem wartości produkcji składające się na 81,9% sektora. Wśród nich najlepszymi wynikami mogą pochwalić się produkcja urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych przekraczające 10% r/r (odpowiednio: 13,0% i 10,5%). Dobry, 7,5% wzrost odnotowała również produkcja maszyn i urządzeń oraz 6,2% wyroby z metali. Ujemne wyniki w dużym stopniu dotyczyły kategorii spoza przetwórstwa - informuje ekspertka.
- Potwierdzenie względnie dobrej sytuacji przetwórstwa przynosi również dzisiejszy komunikat GUS o koniunkturze w sektorze, gdzie badania małych, średnich i dużych przedsiębiorstw sygnalizują popyt w listopadzie powyżej oczekiwań oraz niedobór zapasów. Nie da się jednak ukryć, że prognozy produkcji są na coraz większym minusie - dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.