Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Europa stawia na innowacyjne rozwiązania w rolnictwie

 • Autor: ARiMR
 • Data: 07-03-2014, 13:42

Budżet na realizację Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 dla Polski jest wielkim osiągnięciem naszych negocjatorów. Otrzymamy bowiem na realizację WPR 2014 - 2020 aż 42,4 mld euro, czyli o 8 proc. więcej niż na poprzednie siedem lat - wówczas mieliśmy do dyspozycji 39,2 mld euro. Budżet UE na Wspólną Politykę Rolną na lata 2014 - 2020 jest niższy o 12 proc. niż w poprzednich siedmiu latach. Skuteczne wykorzystanie przyznanego Polsce budżetu będzie dużym wyzwaniem.

Na budżet Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020 składają się środki na dopłaty bezpośrednie - 23,7 mld euro oraz PROW 2014 - 2020 - będzie ich 18,7 mld euro, w tym znajduje się 5,2 mld euro na rozwój infrastruktury na terenach wiejskich, które przekazane zostanie z funduszu przeznaczonego na Politykę Spójności. W nowym PROW położony zostanie szczególny nacisk na poprawienie konkurencyjności sektora rolnego. Zgodnie z celami strategii "Europa 2020" oraz ogólnymi celami Wspólnej Polityki Rolnej PROW 2014-2012 będzie realizował sześć priorytetów, z których każdy ma swój tzw. obszar interwencji.

Współczesny świat i globalna gospodarka stawiają przed rolnikami nowe wyzwania. Nie wystarczy już tylko towar wyprodukować. Rolnik musi zadbać o najwyższą jakość, atrakcyjność cenową i znaleźć klienta. Zatem nie wystarczy nabyć nowy ciągnik czy maszynę, trzeba mieć innowacyjny pomysł i stale mieć na uwadze wymogi środowiska naturalnego, a nawet klimatu. Nic zatem dziwnego, że w PROW 2014 - 2020 szczególnie dużą uwagę poświęca się problemowi transferu wiedzy i innowacji, a wyrazem tego jest wpisanie tych zagadnień wpisano jako pierwszego priorytetu nowego programu. Przewiduje się w nim np. wspieranie grup operacyjnych skupionych wokół konkretnych projektów innowacyjnych czy udzielanie pomocy na podejmowanie współpracy między różnymi podmiotami w sektorze rolno-spożywczym, która przyczyni się do realizacji priorytetów rozwoju obszarów wiejskich.

Wspierane będą również innowacyjne inicjatywy dotyczące w szczególności pilotażowych wdrożeń nowych produktów, procesów i technologii w sektorze rolno-spożywczym, w których brać będą udział rolnicy, przedstawiciele nauki, doradcy czy przedsiębiorcy.

Planowane są także m.in. inwestycje w projekty poszerzające zasób wiedzy rolników, prezentujące najlepsze praktyki innowacyjne, przewiduje się również dofinansowanie działań szkoleniowych ukierunkowanych na rozwój wiedzy i umiejętności zawodowych.
Innowacyjność będzie jednym z ważnych elementów przy udzielaniu pomocy w ramach działań PROW 2014 - 2020. I tak np. przy przyznawaniu wsparcia na modernizację gospodarstw rolnych brane pod uwagę będzie szereg aspektów: poprawa konkurencyjności, rentowności, wpływ na ekologię czy innowacyjność.

W ramach nowego PROW promowana ma być innowacyjność w produkcji żywności. W tym celu w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, utworzona zostanie Krajowa sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) finansowana ze środków Pomocy Technicznej - która będzie ogniwem tworzonego europejskiego partnerstwa innowacyjnego na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa. Będzie to platforma ułatwiająca współpracę naukowców, doradców i służb wspierających wdrażanie innowacji na obszarach wiejskich, wymianę wiedzy i doświadczeń z zakresu innowacji w rolnictwie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • zys 08-03-2014, 15:28:
Tylko broń Boże aby programy i efekty oceniali ludzie z ARiMR, bo wszystko zniszczą!!!

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 070) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH