Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Europoseł: Potrzebne są ceny interwencyjne na produkty rolne

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 03-03-2011, 18:21
Europoseł: Potrzebne są ceny interwencyjne na produkty rolne

Grupa socjalistyczna w Parlamencie Europejskim proponuje rozwiązania by zapewnić bezpieczeństwo produkcji rolnej. Wśród nich są: zadbanie o sprawiedliwy podział zysków dla producentów, przemysłu i zaopatrzenia, wprowadzenie cen interwencyjnych, czy stworzenie funduszu stabilizacji rynku - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl poseł do PE Wojciech Olejniczak.

Co, Pana zdaniem, jest przyczyną ostatniego wzrostu cen żywności na rynkach światowych? Czy stoi za nim tylko spekulacja?

Po pierwsze, rzeczywiście, spekulacja. Po drugie, popyt na żywność w krajach rozwijających się. Mowa o tak dużych rynkach, jak Chiny. Po trzecie, swoje zrobiły powodzie w Australii i Brazylii. Oczywiście nie jest to wyczerpująca lista czynników, które powodują duże wahania cen żywności.

Co polski rząd mógłby i powinien zrobić w tej sytuacji?

Jest szeroki asortyment narzędzi, z których można i należy korzystać w takich sytuacjach, bądź stosować je prewencyjnie. Są to: ceny interwencyjne, przechowywanie żywności, ubezpieczenia publiczno-prywatne, dystrybucja żywności do miejsc najbardziej jej potrzebujących, stworzenie funduszu stabilizacji rynku oraz silniejsze ingerowanie w łańcuch podaży w ramach przemysłu rolnego, chodzi w tym wypadku o sprawiedliwy podział wartości dodanej między producentem, przemysłem rolnym a łańcuchem zaopatrzenia. Grupa socjalistyczna w Parlamencie Europejskim uznaje ten zbiór narzędzi za siatkę zapewniającą bezpieczeństwo rolnikom.

Czy obecnie toczą się w Komisji prace, które miałyby na celu zaradzenie spekulacji?

Komisja Europejska poważnie podchodzi do problemu wysokich cen żywności. W listopadzie 2010 roku na wniosek Komisji został powołany Zespół ds. Monitoringu Cen Żywności. Członkami Forum są ministrowie rolnictwa 13 państw członkowskich UE, przedsiębiorcy, stowarzyszenia handlowe, organizacje pozarządowe. W pracach zespołu biorą udział komisarze do spraw rynku, rolnictwa, zdrowia i ochrony konsumentów oraz przemysłu i przedsiębiorczości. Ma to na celu zapewnienie koordynacji działań na rzecz kontroli poziomu cen żywności.

Jakie widzi Pan sposoby na rozwiązanie tego problemu? Kto mógłby wziąć na siebie rolę regulatora rynku towarów rolno-spożywczych?

Nasze propozycje już podałem mówiąc o sieci działań zapewniających bezpieczeństwo rolnikom. Wspólna Polityka Rolna powinna być prowadzona na poziomie wspólnotowym. Chociaż popularny jest pogląd, że moment interwencji powinien być określony przez krajowe agencje zajmujące się rynkiem rolnym.

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • miastowy 04-03-2011, 15:01:
jest jedyne rozwiazanie wstrzymać produkcję biopaliw na 2 lata i wszystko się wyrówna.Produkcja i hodowla stanie się opłacalna.Przecież biopaliwa wprowadzono by zatrzymać nadprodukcję i spowodować wzrost cen rzepaku i zbóż no i wszyscy przedobrzyli.Dzisiejsze ceny spowodowały nierównowagę na rynku i stało się. Wszystko stało się nierentowne.POLITYCY WSTRZYMAJCIE PRODUKCJĘ NA 2 LATA
 • janek 04-03-2011, 11:09:
Głupszej wypowiedzi już dawno nie słyszałem. Dyspoporcje można wyrównywać poprzez opadatkowanie sektora rolnego i dystrybucją środków w ramach rolnictwa. W bieżącym roku gospodarczym producenci zbóż zbijają fortunę nie płącąć żadnego podatku, natomiast hodowcy w związku z wysokimi cenami pasz a w szcególności świń dokładają doprowadzonego interesu. W sumie najgorzej i tak wychodzi ostatni w ogniwie konsument(ani słowa o nim) który za wszystka zapłaci.
 • LOL 03-03-2011, 18:51:
racja - w końcu mamy wolny rynek
HAHAHA

Zobacz wszystkie komentarze (3)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane