Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Expose Tuska: Dług publiczny w 2012 r. wyniesie 52 proc. PKB, a w 2015 spadnie do 47 proc.

  • Autor: ISB
  • Data: 18-11-2011, 13:25

Rząd Platformy Obywatelskiej (PO) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) będzie kontynuował program dyscypliny finansowej i ograniczania deficytu finansów publicznych oraz deficytu budżetowego, wynika z piątkowego expose premiera Donalda Tuska. Rząd zakłada m.in. wzrost składki rentowej oraz podniesienie wieku emerytalnego, pozostawi natomiast ulgę podatkową na dzieci.

"Naszym celem w roku 2012 jest wyjście z procedury nadmiernego deficytu, co oznacza nie tylko założenie takiego planu, ale skonstruowanie budżetu w wariantach w taki sposób, aby osiągnąć zakładany przez nas pułap ok. 3 proc. deficytu sektora finansów publicznych na koniec 2012 r." - powiedział Tusk w Sejmie.

Premier dodał, że jeśli chodzi o dług publiczny, to zakłada, jego spadek do 52 proc. PKB w roku 2012 i jego systematycznie obniżanie do 47 proc. PKB na koniec 2015 r. - To będzie wynikało z działań, które powinny doprowadzić do obniżenia deficytu na koniec tej kadencji do ok. 1 proc. PKB. To jest plan trudny, ale realistyczny. To wyzwanie które będzie stało nie tylko przed rządem, ale przed wszystkimi. Te dane podaję według naszych, krajowych definicji długu - podkreślił premier.

Deficyt sektora rządowego i samorządowego wyniósł na koniec 2010 roku 7,8 proc. PKB wobec 7,3 proc. rok wcześniej, a zadłużenie tego sektora sięgnęło odpowiednio: 54,9 proc. PKB wobec 50,9 proc. rok wcześniej, jak podał niedawno Główny Urząd Statystyczny (GUS), rewidując kwietniowe szacunki, według których ubiegłoroczny deficyt w tym ujęciu wyniósł 7,9 proc. PKB, a zadłużenie - 55,0 porc.

Pod koniec września minister finansów Jacek Rostowski zapowiadał, że deficyt sektora finansów publicznych w tym roku wyniesie 5,5-5,6 proc. PKB. Rostowski zapowiadał wcześniej, że rząd chce obniżyć deficyt finansów publicznych do zera do 2015 roku i utrzymać go przeciętnie na takim poziomie, aż relacja długu publicznego do PKB spadnie poniżej 40 proc., co ma nastąpić w 2018 r.

W ostatniej aktualizacji programu konwergencji polski rząd założył, że deficyt sektora "general government" spadnie do 5,6 proc. PKB w 2011 r. i do 2,9 proc. PKB w 2012 r., co będzie oznaczało, że Polska spełni unijny wymóg ograniczenia nadmiernego deficytu do poniżej 3,0 proc. PKB do 2012 roku, zgodnie z wymogami Komisji.

Donald Tusk wyjaśnił, że jednym z kroków zmierzających do zmniejszenia problemów finansowych państwa będzie powrót do wyższej składki rentowej, która została obniżona w 2007 r. W jego ocenie, kosztowało to budżet ok. 20 mld zł rocznie. - Dlatego zaproponujemy podniesienie składki rentowej o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy" - wyjaśnił Tusk, zapowiadając również podniesienie wieku emerytalnego do dla wszystkich
"Proponujemy, aby od roku 2013 stopniowo zrównywać i zwiększać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 roku życia. Proponujemy: co 4 miesiące wiek emerytalny będziemy przesuwać o jeden miesiąc, co będzie oznaczało, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o 3 miesiące. (...) To oznacza, że mężczyźni osiągną nowy poziom w roku 2020, a kobiety w roku 2040 - wyliczył Tusk.

Rząd założył także ograniczenie przywilejów emerytalnych w służbach mundurowych oraz w górnictwie, nowe zasady płacenia składek dla rolników, a także wprowadzenie do "powszechnego systemu emerytalnego" duchownych.

Premier zapewnił natomiast, że nie planuje likwidacji ulg prorodzinych, a szczególnie ulgi na dzieci. Chce ją nawet podnieść. - Rząd chce podwyższyć o 50 proc. ulgę prorodzinną na trzecie i kolejne dziecko - ogłosił Tusk w expose.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH