Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Firmy inwestują w ochronę danych

  • Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
  • Data: 10-11-2015, 12:27
Firmy inwestują w ochronę danych
Andrzej Miłosz, dyrektor Działu Rozwiązań Systemowych w Asseco Business Solutions (fot. mat.pras.)

Nadchodzący rok będzie kontynuatorem bieżącego trendu, który nakazuje zwracać baczną uwagę na rosnące zagrożenia ze strony cyberprzestępców i dopasowywać dostępny poziom ochrony do aktualnych możliwości technicznych oraz finansowych przedsiębiorstw i instytucji - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Andrzej Miłosz, dyrektor Działu Rozwiązań Systemowych w Asseco Business Solutions.

- Rośnie liczba firm, które doświadczyły utraty danych z komputera. Dlaczego?  

W ostatnim czasie najczęstszą przyczyną kompromitacji bezpieczeństwa i wycieku danych z przedsiębiorstw, nie tylko w Polsce, jest działanie samych użytkowników komputerów przetwarzających dane istotne z punktu widzenia interesów pracodawcy. Analizując wiele przypadków praktycznych, należy stwierdzić, że w znaczącym stopniu są to działania wynikające z braku świadomości i wymaganej wiedzy na temat możliwych skutków podejmowanych aktywności. Dotyczy to zarówno działań użytkowników związanych z eksploatowanymi przez nich systemami informatycznymi jak i czynności będących skutkiem działań socjotechnicznych potencjalnych „włamywaczy”.

- Czy firmy zdają sobie sprawę z konsekwencji utraty danych?

Przedsiębiorstwa i instytucje są coraz bardziej świadome możliwych konsekwencji wycieku danych wrażliwych, wynikających zarówno ze skutków biznesowych i formalnych, a także skutków prawnych. Świadomość firm jest taka sama, jak świadomość zatrudnionych przez nie pracowników. Stąd wiele organizacji inwestuje posiadane środki zarówno w aktualizację posiadanych systemów zabezpieczeń jak i w budowanie oraz podnoszenie świadomości personelu. Działania firm bazujące na budowaniu świadomości użytkowników, dotyczącej konsekwencji podejmowanych działań w zakresie bezpieczeństwa danych przetwarzanych w systemach informatycznych, są tutaj kluczowe. Przecież żaden, nawet najbardziej inteligentny i zaawansowany technologicznie system zabezpieczeń nie jest w stanie uchronić przedsiębiorstwa przez utratą danych, jeśli nie idzie za nim podnoszenie świadomości użytkujących go osób.

- Jak zatem zwiększyć bezpieczeństwo danych?

Podstawowa ochrona zawartości danych przetwarzanych na komputerze użytkownika powinna zawierać systemy ochrony przed podatnościami systemowymi (włamania i wirusy komputerowe) z dostępnymi dla nich aktualnymi sygnaturami włamań i wirusów (tutaj kluczowe są bieżące aktualizacje udostępniane przez producentów tego typu rozwiązań). Niee należy tutaj również zapominać o świadomości użytkownika takiego zabezpieczonego komputera – który świadomie bądź nieświadomie może doprowadzić do ominięcia powyższych systemów zabezpieczeń i kompromitacji danych wrażliwych. 

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH