Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Forum Gospodarcze Polska-Węgry: Mamy wspólny, niewykorzystany potencjał rozwoju

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 25-03-2013, 13:19
Forum Gospodarcze Polska-Węgry: Mamy wspólny, niewykorzystany potencjał rozwoju
Forum Gospodarcze Polska-Węgry 2013

Polska i Węgry mają wspólny, niewykorzystany potencjał rozwoju. Ważne jest rozszerzenie współpracy i rozwój na wielu innych płaszczyznach, także politycznych, w tym w Grupie Wyszehradzkiej - to wnioski z Forum Gospodarczego Polska-Węgry, drugiej konferencji w ramach EEC Roadshow.

Forum Gospodarcze Polska-Węgry, wydarzenie poprzedzające majowy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (European Economic Congress - EEC), odbyło się 22 marca br. w Ministerstwie Gospodarki RP w Warszawie. Gośćmi specjalnymi spotkania byli János Áder, Prezydent Węgier; Bronisław Komorowski, Prezydent RP oraz Janusz Piechociński, Wicepremier, Minister Gospodarki RP.

- Miniony rok przyniósł spadek polsko-węgierskiej wymiany towarowej o 4 proc., do 5,9 mld euro - mówiła podczas pierwszej sesji Forum Gospodarczego Polska-Węgry Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP. Polski eksport zmalał nieco mniej (o 2 proc.), import więcej (o 7 proc.). Głównym powodem był nadal odczuwalny globalny kryzys gospodarczy w obu krajach, choć silniej na Węgrzech, gdzie PKB zmalało.

- Należy mieć nadzieję, że ten rok przyniesie odwrócenie tych tendencji - mówiła wiceminister. - Głównym motorem i czynnikiem sukcesu może być głębsza integracja naszych krajów, np. w Grupie Wyszehradzkiej. Pomoże to pogłębić współpracę gospodarczą i zwiększyć konkurencyjność gospodarek. Służyć to będzie stabilizacji sytuacji nie tylko w regionie, na osi północ-południe, ale i w całej Unii Europejskiej.

Polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4) potrwa do 30 czerwca 2013 r. W lipcu przejmą je Węgry. - Celem naszego rządu jest także nadanie nowych impulsów Grupie Wyszehradzkiej, po przejęciu w niej prezydencji - mówiła podczas Forum Gospodarczego Polska-Węgry Victoria Horwath, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Węgier.

Węgry przewidują poszerzenie kontaktów gospodarczych i politycznych, a także zaproponowanie konkretnych projektów. Jednym z nich będzie porozumienie izb gospodarczych obu krajów w celu lepszego poznania przedsiębiorstw. - Strategicznym celem jest też wspieranie rozwoju współpracy gospodarczej w Europie Wschodniej, bowiem tam widzimy też bardzo duży potencjał rozwoju - dodała Horwath.

- Niewątpliwie mamy wspólny, niewykorzystany potencjał rozwoju - mówił na Forum Polska-Węgry Marek Kłoczko, Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarczej. - Oba kraje przez lata były nastawione głównie na Zachód, tam szukając szans gospodarczych. Czas na powrót do większej współpracy dwustronnej i regionalnej.

O warunkach wzajemnej współpracy gospodarczej mówili podczas Forum przedstawiciele polskiego i węgierskiego biznesu. Zdaniem dyskutantów poziom wzajemnych inwestycji polsko-węgierskich nie jest jeszcze w pełni zadowalający. Węgierskie firmy zainwestowały w Polsce trzykrotnie więcej, niż polskie na Węgrzech. W naszym kraju obecne są takie przedsiębiorstwa jak koncern farmaceutyczny Gedeon Richter, czy deweloper TriGranit, a paliwowy potentat znad Dunaju - firma MOL jest notowana na warszawskiej giełdzie.

- Co przyciąga do Polski węgierski biznes? - To co inwestorów z innych krajów, czarodziejskie słowa: stabilność gospodarcza, finansowa i polityczna - mówił Sławomir Majman, Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Peter Farago, Wiceprezes Węgierskiej Agencji Handlu i Inwestycji (HITA) wyraził nadzieję, że na atrakcyjny polski rynek za dużymi, węgierskimi firmami pójdą również mniejsze. - Duże firmy węgierskie już w Polsce są, dobrze by było, by mniejsze węgierskie firmy rozpoczęły działalność - stwierdził.

Obaj specjaliści od zachęcania zagranicznych inwestorów - polski i węgierski - zgodnie twierdzili, że procesu ożywienia wzajemnych kontaktów nie da się przyspieszyć decyzjami administracyjnymi. - Nie trzeba nic przyspieszać. Powinniśmy nawzajem poznawać swoje rynki. Przez ostatnie lata straciliśmy się z oczu, nie obserwowaliśmy się tak uważnie, jak należało - powiedział Peter Farago.

Tomasz Nemeth, Prezes Zarządu Gedeon Richter Polska, wskazywał trzy atuty Polski. - Pierwsza rzecz to stabilność, przede wszystkim legislacyjna. Druga - dobrze wykwalifikowana siła robocza. Nigdy nie mieliśmy problemów z zatrudnieniem wysoko kwalifikowanych pracowników w naszej branży. Ważnym, acz niedocenianym atutem, jest też współpraca z władzami lokalnymi. Wiele zależy od podejścia samorządów, czy traktują firmę jedynie jako źródło dochodu, czy jako partnera. My nie możemy narzekać - ocenił.

- Dotychczasowa nierównowaga we wzajemnych inwestycjach polskich i węgierskich firm raczej nie będzie się zmniejszała. To raczej węgierski kapitał będzie napływać do Polski, a nie odwrotnie, bo szybki rozwój gospodarczy spowodował, że duży polski rynek jest dla węgierskich firm bardzo atrakcyjny - stwierdził szef Gedeon Richter.

Dla inwestorów ważna jest również wielkość polskiego rynku i lepsza obecnie niż na Węgrzech dostępność finansowania. - Inwestycje w duże centra handlowe, w jakich się specjalizujemy są obecnie możliwe do zrealizowania w Polsce - podkreślał Tomasz Lisiecki, Dyrektor Zarządzający w TriGranit Development Polska, dodając, że na Węgrzech jest problem z pozyskaniem finansowania dla dużych inwestycji, bo banki - na tamtym rynku przede wszystkim austriackie - mocno ograniczyły swoją aktywność.

- Węgry są ważnym rynkiem dla PESA Bydgoszcz - mówił Robert Świechowicz, Członek Zarządu spółki, Dyrektor Finansowy. - W ubiegłym roku dostarczyliśmy 9 niskopodłogowych tramwajów Swing dla miasta Segedyn (Szeged). Kontrakt był modelowo zrealizowany, choć jego pozyskanie nie było proste, a wymogi certyfikacji - jedne z najtrudniejszych w Europie.

Ważna jest też atmosfera wokół biznesu. - W krajach zachodnich ludzie są obecnie pesymistyczni, mają negatywne nastawienie, natomiast Polacy są optymistami - podkreślał Michel Kiviatkowski, Partner Zarządzający firmy audytorskiej Mazars.

Gość specjalny Forum Gospodarczego Polska-Węgry, Prezydent RP Bronisław Komorowski podsumowując spotkanie powiedział: - Polsko-węgierska współpraca daje powody do satysfakcji. Ale nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. W naszych kontaktach liczy się też przyjaźń, która jest podstawą zaufania. To kapitał bezcenny, bez którego trudno cokolwiek robić, możemy i powinniśmy go więc lepiej spożytkować - mówił.

Prezydent Węgier János Áder podkreślił duże możliwości rozszerzenia współpracy gospodarczej obu krajów. - Węgry na Słowację eksportują więcej towarów, niż do Polski, która jest cztery razy większym rynkiem - mówił. Z tego powodu, jak także nierównowagi w węgiersko-polskiej wymianie towarowej (mamy od wielu lat nadwyżkę w obrotach handlowych), czy nierównowagi w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych (firmy węgierskie zainwestowały w Polsce ok. 1,5 mld euro, polskie na Węgrzech - ponad połowę mniej), nasz partner widzi pole do zmian.

- Jestem głęboko przekonany, że dzisiejsze spotkanie rozszerzy płaszczyznę współpracy między krajami - mówił na Forum Gospodarczym Polska-Węgry Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Zaprosił też na majowy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. - Zaproponowałem, aby wzięli w nim udział także przedstawiciele innych krajów, w tym afrykańskich, gdzie wspólnie możemy szukać możliwości rozszerzenia współpracy - powiedział.

Organizatorami Forum Gospodarczego Polska-Węgry byli: Ministerstwo Gospodarki RP, Ministerstwo Gospodarki Narodowej Węgier, Hungarian Investment and Trade Agency oraz Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • AST 27-03-2013, 10:22:
TE PUSTE SŁOWA SŁYSZYMY JUŻ OD PONAD 20 LAT.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 466) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH