Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Gorsze perspektywy dla wzrostu dochodów gospodarstw domowych

 • Autor: PAP
 • Data: 03-12-2012, 14:36

W II kwartale 2012 roku realne dochody do dyspozycji brutto gospodarstw domowych spadły o 2,3 proc. rdr, a perspektywy dla tempa ich wzrostu w najbliższym czasie wydają się mało optymistyczne, choć charakter dostosowań na rynku pracy pozwala oczekiwać niezbyt gwałtownych zmian w tym zakresie - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu NBP "Sytuacja finansowa sektora gospodarstw domowych w II kwartale 2012 r.".

"W II kw. 2012 r. realne dochody do dyspozycji brutto spadły o 2,3 proc. rdr wobec spadku o 2,6 proc. w poprzednim kwartale. Na ujemną dynamikę dochodów do dyspozycji brutto w ujęciu rocznym złożyły się: ujemne tempa wzrostu dochodów z pracy najemnej oraz dochodów ze świadczeń społecznych, obniżenie się dynamiki nadwyżki operacyjnej brutto oraz wzrost obciążenia składkami na ubezpieczenia społeczne" - napisano w raporcie NBP.

"Spożycie prywatne w II kw. 2012 r. wzrosło realnie o 1,2 proc. rdr, najwolniej od początku 2010 r. Tym samym od 2011 r. obserwuje się słabnącą dynamikę spożycia prywatnego. Ze względu na pogarszającą się aktywność gospodarczą w Polsce oraz tendencje recesyjne w strefie euro, perspektywy dla tempa wzrostu dochodów do dyspozycji brutto w najbliższym czasie wydają się mało optymistyczne, choć charakter dostosowań na rynku pracy (bardziej cenowy niż ilościowy) pozwala oczekiwać niezbyt gwałtownych zmian w tym zakresie" - dodano.

"Dodatkowo, wobec zaostrzania się polityki kredytowej banków odnośnie kredytów konsumpcyjnych i ich niewielkiego znaczenia w finansowaniu konsumpcji, tempo wzrostu spożycia prywatnego wyraźnie przewyższające dynamikę dochodów będzie trudne do utrzymania" - głosi raport NBP.

Jak zaznaczają autorzy raportu NBP stopa oszczędzania w II kwartale 2012 roku po korekcie sezonowej wyniosła 0,3 proc., a stopa inwestowania 7,6 proc.

"Od początku 2010 roku obserwuje się ujemny trend stopy oszczędzania, na który składają się zarówno znaczne wahania wartości korekty z tytułu zmiany udziałów netto gospodarstw domowych w rezerwach funduszy emerytalnych, wynikające w dużej mierze z przeszacowań ich wartości, jak i wyraźny spadek +dobrowolnych oszczędności+ gospodarstw domowych" - napisano w dokumencie.

"W II kw. br., drugi kwartał z rzędu, stopa +oszczędności dobrowolnych+ była ujemna i osiągnęła najniższy poziom od początku 2000 roku. Utrzymanie się niskiej stopy oszczędzania w połączeniu z wyraźnie wyższym, stabilnym poziomem stopy inwestowania wpływa dodatnio na wielkość zadłużenia netto sektora gospodarstw domowych wobec innych sektorów gospodarki" - dodano.

Autorzy raportu wskazują, że w II kwartale 2012 roku gospodarstwa domowe zredukowały swoje aktywa finansowe (o 10,6 mld zł), co mogło być czynnikiem wspierającym fundusz nabywczy przeznaczony na konsumpcję.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 582) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH