Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

GPW notuje wzrost przychodów i zysku

 • Autor: portalspozywczy.pl, pr
 • Data: 30-10-2013, 13:17

W trzecim kwartale 2013 r. grupa kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych odnotowała zysk netto na poziomie 26 mln zł, co oznacza wzrost o 53 proc. w stosunku do drugiego kw. 2013 r. Na poprawę wyniku wpłynął zarówno rozwój biznesu Grupy GPW odzwierciedlony w przychodach ze sprzedaży wyższych o 7 proc. niż w drugim kwartale, jak również dyscyplina kosztowa skutkująca spadkiem kosztów działalności operacyjnej o 9 proc., do 40,2 mln zł.

Wzrost przychodów jest zasługą dużej poprawy w segmencie rynku towarowego, gdzie wpływy z tytułu obsługi obrotu oraz rozliczeń wzrosły o kilkadziesiąt procent zarówno w stosunku do sezonowo słabszego drugiego kwartału 2013 r., jak i w porównaniu z trzecim kw. 2012 r. Łącznie przychody z rynku towarowego wyniosły 18,7 mln zł, co oznacza wzrost odpowiednio o 52 proc. i 27 proc. w stosunku do drugiego kw. 2013 r. i trzeciego kw. 2012 r. Przychody z rynku finansowego osiągnęły stabilny poziom 49,5 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej Grupy GPW wyniósł 28,5 mln zł (+38 proc. kwartał do kwartału i -9 proc. rok do roku), a wynik EBITDA osiągnął 38,8 mln zł (+23 proc. kdk i +4 proc. rdr).

W porównaniu z trzecim kw. 2012 r. skonsolidowane przychody wzrosły o 5 proc., koszty operacyjne zwiększyły się o 17 proc., a zysk netto utrzymał się na niezmienionym poziomie.

- Wyższe przychody w ujęciu rok do roku są dowodem wysokiej zdolności GPW do rozwoju biznesu i budowy wartości całej grupy kapitałowej, nawet w obliczu znaczących obniżek opłat transakcyjnych na rynku akcji i kontraktów terminowych, które przeprowadziliśmy na początku 2013 r. Wzrost kosztów odbył się natomiast głównie na poziomie amortyzacji, będącej świadectwem zrealizowania przez GPW, strategicznej i kluczowej dla zachowania konkurencyjności i bezpieczeństwa całego polskiego rynku kapitałowego, inwestycji w nowy system transakcyjny UTP - powiedział Mirosław Szczepański, członek zarządu GPW.

System UTP, który został uruchomiony 15 kwietnia 2013 r., wprowadził GPW do grona najnowocześniejszych giełd na świecie pod względem stosowanej technologii i otwiera przed Giełdą nowe możliwość rozwoju produktów i usług oraz ściągania na GPW kolejnych kategorii inwestorów.
Od 2 września GPW oferuje usługę kolokacji i szybkiego dostępu do UTP - High Performance Access (możliwość instalowania komputerów i oprogramowania w bliskim sąsiedztwie systemu transakcyjnego GPW), która pozwala na realizację m.in. bardzo popularnego na rynkach globalnych handlu algorytmicznego. Wzmocnieniem oferty GPW w tym zakresie, które powinno skutkować przyciągnięciem na krajowy rynek nowych inwestorów, jest startujący na początku listopada br. program promocyjny High Volume Provider (HVP). W jego ramach od uczestników rynku inwestujących wyłącznie na rachunek własny, po osiągnięciu określonych obrotów na rynku akcji i kontraktów terminowych, będą pobierane niższe opłaty.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane