Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

GTF: Dzisiaj rolnicy nie są już skazani na banki spółdzielcze

 • Autor: www.portalspozywczy.pl/ pr
 • Data: 13-02-2015, 13:00
GTF: Dzisiaj rolnicy nie są już skazani na banki spółdzielcze
Rolnicy nie są skazani na banki spółdzielcze

Jeśli zapytać rolników gdzie udaliby się po kredyt, zdecydowana większość indagowanych osób wskazałaby lokalny bank spółdzielczy. To swoisty fenomen polskiego rynku bankowego, będący konsekwencją silnych monopolistycznych struktur i regulacji, jakie obowiązywały w gospodarce socjalistycznej, a szczególnie w bankowości. To także efekt opóźnień w rozwoju bankowości detalicznej już w „nowych czasach", kiedy instytucje finansowe kierowały oferty swoich usług do klientów, których dochody charakteryzowały się większą stabilnością i tym samym większą przewidywalnością - informuje Górnośląskie Towarzystwo Finansowe.

Jeszcze niedawno polska wieś była szczególnie zaniedbanym obszarem w zakresie bankowości detalicznej. Usztywnienie polityki sprzedażowej banków było bardzo widoczne i odwrotnie - dość ostrożne próby otwarcia się banków na potrzeby wsi rolnicy traktowali z nieufnością. Dzisiaj, kiedy wieś korzysta z przywilejów europejskiej integracji, co narzuca czytelne zasady ewidencjonowania dochodów uzyskiwanych z rolnictwa, rolnik, a przede wszystkim jego dochody stały się zdecydowanie bardziej wiarygodne dla instytucji finansowych. Doszła też inna kategoria - dotacje europejskie, które niektóre banki zaliczają do dochodów rolnika, znacznie podwyższając jego zdolność do zaciągnięcia kredytów. To swoiste novum na rynku - informuje Górnośląskie Towarzystwo Finansowe.

Banki spółdzielcze to jedna z prawnych form działalności, którą - obok spółki akcyjnej i przedsiębiorstwa państwowego - przewiduje polskie prawo bankowe. Dzisiaj na świecie funkcjonuje wiele takich banków, zrzeszonych w Międzynarodowym Zrzeszeniu Banków Spółdzielczych (CIBP) z siedzibą w Brukseli. Większość z nich powstała w celu obsługi finansowej rolnictwa, a jej potrzeba rozwoju pojawiła się wraz z uwłaszczeniem, kiedy to coraz więcej rolników zainteresowanych było pozyskaniem dodatkowych środków na rozwój swoich gospodarstw rolnych.

Dzisiejsze banki spółdzielcze, a jest ich w Polsce ok. 570, ofertą i obszarem oddziaływania niewiele różnią się od innych banków działających na rynku. Wejście Polski do Unii Europejskiej, wysoka konkurencja na rynku bankowym, powszechna komputeryzacja oraz coraz wyższa świadomość klientów, także tych mieszkających na wsi, zmusiła banki spółdzielcze do znaczących inwestycji, a także zmiany swojej oferty.

- Dzisiaj bliżej im do banków uniwersalnych, a oferta jaką dysponują jest coraz bardziej zdywersyfikowana. Poza tym dziś inaczej wygląda polska wieś. To nie tylko rolnicy, ale także zamożni przedsiębiorcy, a nierzadko niedawni mieszkańcy miast, którzy wybrali wiejski krajobraz. Banki spółdzielcze nie mogły więc pozostać obojętne na te zmiany i dzisiaj nie jest już rzadkością, że instytucje te swoim zaawansowaniem technicznym i organizacyjnym (bankowość internetowa, aplikacje mobilne, karty kredytowe, bankomaty biometryczne itp.) nie odbiegają od wysoko zaawansowanych technologicznie liderów na rynku bankowym. Jednakże bankom spółdzielczym rośnie obecnie mocna konkurencja. Tak jak one otworzyły się na klientów spoza rolnictwa, tak inne banki coraz lepiej radzą sobie z pozyskiwaniem klientów osiągających dochody z rolnictwa i wszelkich branż okołorolniczych - hodowle, przetwórstwo, usługi, drobna wytwórczość. A dla niektórych banków rolnik stał się klientem wysoce pożądanym. To przecież grupa coraz bardziej zamożnych osób, w zdecydowanej większości posiadająca niemały majątek (areał rolny, domy i zabudowania gospodarcze, maszyny rolnicze), w dodatku zasilana dotacjami unijnymi - informuje GTF.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 637) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH