Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

GUS: wydatki na żywność to 24 proc. budżetów domowych

 • Autor: PAP
 • Data: 30-05-2016, 10:27
GUS: wydatki na żywność to 24 proc. budżetów domowych
Fot. Shutterstock

Sytuacja materialna gospodarstw domowych jest coraz lepsza. Polacy zarabiają i wydają coraz więcej, ale mogą też więcej oszczędzać – wynika z najnowszego raportu GUS o sytuacji gospodarstw domowych w 2015 roku.

Z danych GUS wynika, że w poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego* na osobę (czyli po potrąceniu wszystkich podatków) wyniósł 1386 zł i był realnie wyższy o 4,3 proc. od dochodu z roku 2014.

Najwyższy wzrost realnego dochodu rozporządzalnego zanotowano w gospodarstwach domowych pracujących na własny rachunek (7,6 proc.), a najniższy wzrost w grupie gospodarstw domowych rolników (1,2 proc.).

W gospodarstwach rolników realny poziom przeciętnego dochodu na osobę z gospodarstwa rolnego pozostał na tym samym poziomie co w 2014 roku.

Wraz ze wzrostem dochodów rosły także przeciętne miesięczne wydatki. W 2015 r. osiągnęły one w gospodarstwach domowych wartość 1091 zł na osobę i były wyższe o 2,1 proc. od wydatków z roku 2014. Stanowiły 78,7 proc. dochodów (w 2014 r. – 80,5 proc.).

Podobnie jak w latach ubiegłych najwyższy udział w strukturze wydatków ogółu gospodarstw domowych miały wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe – 24 proc., przy czym w gospodarstwach pracujących na własny rachunek stanowiły one 20,5 proc., a w gospodarstwach rolników – 31,3 proc. wszystkich wydatków (w 2014 r. odpowiednio: 24,4 proc., 20,9 proc., 31 proc.).

Kolejną ważną pozycję w wydatkach gospodarstw domowych stanowiły wydatki na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Ich udział w wydatkach ogółem utrzymał się na tym samym poziomie co w roku poprzednim (20,1 proc.). Największy spadek odnotowano w grupie rencistów – o 0,9 proc., ale nadal ich udział był w tej grupie najwyższy wśród wszystkich grup społeczno-ekonomicznych. W pozostałych grupach społeczno-ekonomicznych różnice w porównaniu do 2014 r. nie przekraczały 0,2 proc.

Według danych GUS gospodarstwa domowe były też lepiej wyposażone w dobra trwałego użytkowania nowej generacji, w tym zwłaszcza w telewizor plazmowy lub ciekłokrystaliczny z MPEG-4, smartfon, komputer z szerokopasmowym dostępem do Internetu i zmywarkę do naczyń, a także kuchenkę mikrofalową i robota kuchennego.

Polskie rodziny zamieszkiwały też nieco większe mieszkania. W 2015 r. przeciętne gospodarstwo domowe zajmowało mieszkanie o powierzchni 76,7 m. kw. (w 2014 - 75,8 m. kw.), składające się z 2,9 pokoi.

Podobnie jak w 2014 roku, ponad połowa badanych gospodarstw domowych oceniała swoją sytuację materialną jako przeciętną, 3 na 10 gospodarstw postrzegało ją jako raczej dobrą albo bardzo dobrą i co szóste - jako raczej złą albo złą.

*Dochód rozporządzalny - suma bieżących dochodów gospodarstw domowych z poszczególnych źródeł, pomniejszona o zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych płacone przez płatnika w imieniu podatnika, o podatki od dochodów z własności, podatki płacone przez osoby pracujące na własny rachunek, w tym przedstawicieli wolnych zawodów i osób użytkujących gospodarstwo indywidualne w rolnictwie oraz o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (4)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • HenLew 30-05-2016, 16:52:
W uzupełnieniu mojego komentarza podaję - dla przykładu - że w roku 2015 typowa rodzina na samo wyżywienie powinna dysponować kwotą 1336 zł brutto (zgodnie z normą przewidzianą na poziomie minimum socjalnego, które jest obiektywną granicą ubóstwa!). Zatem samo informowanie o poziomie dochodów, bez ich porównania z KOSZTAMI UTRZYMANIA RODZINY, ma jedynie walor kronikarski i nie upoważnia do żadnych wniosków np. o poprawie, czy pogorszeniu danej sytuacji.
 • Zefel 30-05-2016, 15:59:
Dawno nie czytałem takich głupot wynika z tego że pieniądze nam się cudownie rozmnożyły a gumowe mieszkania nieco rozciągnięto.
 • sławek 30-05-2016, 15:23:
24% no to chyba są 2 Polski i ja żyję w tej drugiej , w której wydatki na żywność to ok. 45% ,a w biedniejszych rodzinach nawet więcej

Zobacz wszystkie komentarze (4)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 293) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH