Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Hoop Polska: Wdrożenie nowego rozporządzenia potrwa około roku

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 03-09-2013, 13:41
Hoop Polska: Wdrożenie nowego rozporządzenia potrwa około roku

W grudniu 2014 roku w życie wchodzi nowe rozporządzenie 1169/2011 o znakowaniu żywności.- Ze względu na ogromny asortyment i zróżnicowanie produkcji, oceniamy, że prace polegające na dostosowaniu opakowań i pozostałych źródeł informacji o produktach potrwają ok. 1 roku - powiedziała serwisowi portalspożywczy.pl Anna Zdąbłasz, Quality Manager, Hoop Polska.

Podkreśla przy tym, że zmiany określone rozporządzeniem 1169/2011 są znaczące dla producentów żywności. Dotyczą praktycznie każdego zapisu na opakowaniach oraz dodatkowo w pozostałych źródłach informacji. Również klienci i konsumenci będą musieli przygotować się na nowy sposób przedstawiania informacji o produktach. - Już teraz przygotowujemy się do wdrożenia wymagań nowego rozporządzenia poprzez przygotowanie wytycznych odnośnie zmian, które muszą być naniesione na opakowaniach i na stronach internetowych produktów - mówi Anna Zdąbłasz.

Nowe rozporządzenie wymaga zmiany opakowań, co powoduje znaczne koszty. - Koszty w całości są w tej chwili trudne do oszacowania, są na pewno niebagatelne, składają się na nie koszty przygotowania nowych projektów graficznych, przygotowania matryc/ klisz/ polimerów, etc., koszty pracy związane z weryfikacją i akceptacją nowych opakowań, a także koszty utylizacji opakowań, w przypadku gdy nie będzie możliwości ich wykorzystania przed grudniem 2014r. - mówi Anna Zdąbłasz.

Zmiana opakowań zaczyna się na etapie projektowania produktu. Z jednej strony Dział Marketingu przedstawia swoją propozycję oznakowania produktu. Jest ona weryfikowana przez Działy: Rozwoju, Jakości i Produkcji. Po naniesieniu stosownych korekt, projekt jest finalnie akceptowany. Pierwszy wydruk w formie „artworku" jest dodatkowo sprawdzany i akceptowany przez Brand Managera danego produktu.

W dniu 12 grudnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004 (Dz. Urz. UE L 304 z dnia 22.11.2011 r.).

Rozporządzenie to konsoliduje i aktualizuje dwa obszary ustawodawstwa dotyczącego etykietowania żywności - znakowanie ogólne i znakowanie wartością odżywczą, wprowadzając jednolite zasady odnośnie tych kwestii we wszystkich państwach członkowskich.

Przepisy rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 odnoszące się do znakowania wartością odżywczą, można stosować już w chwili obecnej, równolegle z krajowymi przepisami regulującymi te kwestie, tj. rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 lipca 2007 r. w sprawie znakowania żywności wartością odżywczą.

Przepisy rozporządzenia (UE) nr 1169/2011, z wyjątkiem obowiązkowego podawania informacji o wartości odżywczej (w przypadkach, gdy wg aktualnych przepisów jest to informacja dobrowolna) mają być stosowane od dnia 13 grudnia 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane