Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

IERiGŻ: W lutym 2018 r. pogorszyła się koniunktura w rolnictwie

 • Autor: www.portalspozywczy.pl/ IERiGŻ
 • Data: 23-03-2018, 15:32
IERiGŻ: W lutym 2018 r. pogorszyła się koniunktura w rolnictwie
fot. shutterstock

W lutym 2018 r. koniunktura w rolnictwie pogorszyła się. Na zmniejszenie syntetycznego wskaźnika koniunktury w rolnictwie (SKWR) o 0,6 pkt. proc. do 99,4 punktu, tj. do poziomu najniższego w ciągu 6 ostatnich miesięcy, wpływ miał zarówno spadek wyrównanego indeksu nożyc cen o 0,6 pkt. proc. do 98,7 punktu, jak również obniżenie wskaźnika potencjalnego popytu o 0,5 pkt. proc. do 100,2 punktu - informuje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ w raporcie.

Spadek wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu spowodowany był przede wszystkim zmniejszeniem ruchomego indeksu zmian wynagrodzeń i cen żywności w związku ze styczniowym wzrostem cen żywności (wyraźnie wyprzedzającym inflację), przy jednoczesnym spadku poziomu wynagrodzeń. Dodatkowo nastąpiło pogorszenie obrotów handlowych produktami rolno spożywczymi.

Jak informuje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ w raporcie w przeciwnym kierunku działał wzrost wyrównanego indeksu sprzedaży przemysłu spożywczego. Syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie w lutym br. był jednocześnie o 0,9 pkt. proc. niższy niż rok wcześniej. Wyrównany wskaźnik nożyc cen zmalał w lutym 2018 r. o 0,6 pkt. proc. do rekordowo niskiego w ciągu ostatnich miesięcy poziomu 98,7 punktu. Był ponadto już o 1,8 pkt. proc. niższy niż rok wcześniej o tej porze. O spadku wyrównanego wskaźnika nożyc cen w lutym w stosunku do poprzedniego miesiąca zadecydowało zmniejszenie wyrównanego wskaźnika cen skupu przy nieco wyższym wskaźniku cen środków produkcji. Do spadku wyrównanego indeksu cen skupu przyczyniły się styczniowe obniżki cen skupu większości podstawowych produktów rolnych, w tym głównie pochodzenia zwierzęcego. W styczniu br. w porównaniu z miesiącem poprzednim, mleko krowie potaniało o 6,8%, żywiec wieprzowy o 6,5%, drób o 3,0%, bydło o 1,5%, a pszenica o 0,4%. Wyższe ceny odnotowano w przypadku ziemniaków (o 55,4%), kukurydzy (o 9,3%), żyta (2,6%) oraz jęczmienia (o 1,1%). W sumie bieżący wskaźnik zmian cen skupu wyniósł w styczniu br. 96,3 punktu, a ruchomy indeks cen skupu zmalał w lutym 2018 r. o 0,5 pkt. proc. do 99,1 punktu. Jednocześnie umiarkowanie podrożały środki produkcji dla rolnictwa. Środki produkcji drożały już 6 miesiąc z rzędu, a średni wzrost ich cen w styczniu 2018 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wyniósł blisko 0,4%. O wzroście cen w styczniu zadecydowały przede wszystkim podwyżki cen maszyn rolniczych oraz nośników energii. Styczniowe podwyżki cen przyczyniły się do wzrostu wyrównanego wskaźnika cen środków produkcji, który w lutym br. wyniósł 100,4 punktu, wobec 100,1 punktu rok wcześniej. Zmiany cen, jakie dokonały się w styczniu br. były zdecydowanie niekorzystne dla producentów rolnych. Ceny koszyka skupu zmalały bowiem o 3,6%, podczas gdy środki produkcji dla rolnictwa podrożały o niemal 0,4%. W konsekwencji skumulowany wskaźnik nożyc cen wyniósł 96 punktów, podczas gdy przed rokiem, tj. w styczniu 2017 r. wynosił 98,5 punktu. W najbliższych miesiącach rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej mogą się nieznacznie pogorszyć m.in. z powodu systematycznie rosnących cen środków produkcji dla rolnictwa pod wpływem drożejących w ostatnich miesiącach nośników energii oraz możliwych sezonowych podwyżek cen nawozów mineralnych i środków ochrony roślin, ale także dalszych spadków cen trzody. W przeciwnym kierunku działać będą sezonowe spadki podaży większości produktów roślinnych.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • ob 23-03-2018, 16:29:
Bardzo proszę to nagłośnić, w głównych wiadomościach powiedzieć i tak na każdym kanale, zeby po paru ekspertów usiadło i zaczęło dyskutować na ten temat. A dyskusje są prowadzone, ale zawsze na tematy zastępcze, a o tym co ma się mówić to wszyscy milczą. Może, tak kilku Profesorów, Doktorów z branży rolnej do studia i tak przez kilka wieczorów niech się wypowiedzą, mamy marzec, dopłat brak, nie wiadomo kiedy będą, kontrole, rozrośnięta biurokracja, która żyje sobie wygodnie z naszej roboty, multum organizacji rolniczych, fundusze promocji mięsa, mleka, warzyw, wszędzie są ludzie, którzy żyją z naszej roboty, czy to jest normalne?

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane