Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

IJHARS skontrolowała jakość żywności w I kw. 2016 r.

 • Autor: www.portalspozywczy.pl/ IJHARS
 • Data: 06-07-2016, 12:09
IJHARS skontrolowała jakość żywności w I kw. 2016 r.
fot. shutterstock

Kontrole przeprowadzone w I kwartale 2016 r. przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych miały na celu sprawdzenie, czy artykuły rolno-spożywcze spełniały wymagania w zakresie jakości handlowej określone w przepisach o jakości handlowej oraz dodatkowe wymagania zadeklarowane przez producenta.

W trakcie kontroli sprawdzono trzy podstawowe elementy jakości handlowej, tj. cechy organoleptyczne (m.in. wygląd), parametry fizykochemiczne (m.in. identyfikację surowców mięsnych, zawartość wody, tłuszczu, białka i estrów etylowych kwasów tłuszczowych, kwasowość) oraz znakowanie produktów żywnościowych.

Kontrole dotyczyły jakości handlowej: pieczywa (mieszanego, pszennego i żytniego), wyrobów garmażeryjnych typu pizza i zapiekanki, mięsa w elementach kulinarnych, mięsa mielonego i mięsa garmażeryjnego, mięsa drobiowego oraz oliwy z oliwek.

Kontrole przeprowadzono w 331 podmiotach, w tym u: 137 producentów pieczywa, 94 producentów mięsa, 55 producentów mięsa drobiowego, 36 producentów wyrobów garmażeryjnych, 9 podmiotów wprowadzających do obrotu oliwę z oliwek.

W zakresie cech organoleptycznych odnotowano wzrost udziału zakwestionowanych partii mięsa drobiowego o 0,9 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z II kw. 2015 r.). W przypadku pieczywa zakwestionowano tylko 2 partie, a w przypadku mięsa i wyrobów garmażeryjnych nie stwierdzono nieprawidłowości w przedmiotowym zakresie.

Wykryte nieprawidłowości dotyczyły: nierównomiernej porowatości miękiszu (zgodnie z deklaracją producenta powinna być równomierna) – w przypadku pieczywa; obecności obojczyka i chrząstek mostka w „filecie z piersi kurczaka kl. A”, co było niezgodne z wymaganiami rozporządzenia Komisji (WE) nr 543/2008 – w przypadku mięsa drobiowego.

Udział partii nieprawidłowo oznakowanych zmniejszył się w przypadku pieczywa o 15,8 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z II kw. 2015 r.), wyrobów garmażeryjnych (typu pizze i zapiekanki) o 14,6 p.p (w stosunku do wyników kontroli z II kw. 2014 r.) i mięsa drobiowego o 0,9 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z II kw. 2015 r.). Wzrost odsetka partii nieprawidłowo oznakowanych stwierdzono natomiast w przypadku oliwy z oliwek o 40 p.p. (w porównaniu do wyników kontroli z II kw. 2015 r.).

Kontrola pieczywa i wyrobów garmażeryjnych obejmowała przede wszystkich sprawdzenie prawidłowości ich oznakowania. W przypadku podejrzenia wystąpienia nieprawidłowości dodatkowo pobrano próbki do badań laboratoryjnych. W pieczywie dodatkowo oznaczono obecność bakterii fermentacji mlekowej, w celu potwierdzenia deklaracji stosowania w procesie produkcji naturalnego kwasu.

Odrębną kontrolę jakości handlowej mięsa w elementach kulinarnych, mięsa mielonego i mięsa garmażeryjnego przeprowadzono po raz pierwszy.

W związku ze stwierdzonymi w trakcie kontroli nieprawidłowościami wojewódzcy inspektorzy IJHARS: wydali 69 decyzji administracyjnych, w tym: 50 decyzji nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 57,8 tys. zł, 13 decyzji nakazujących poddanie produktów zabiegom prawidłowego oznakowania, 5 decyzji zakazujących wprowadzenia do obrotu artykułów rolno-spożywczych, 1 decyzję o odstąpieniu od wymierzenia kary pieniężnej ze względu na niski stopień szkodliwości czynu oraz nałożyli 44 grzywny w drodze mandatów karnych na łączną kwotę 7,5 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • polonista 07-07-2016, 13:17:
oliwa z oliwek w odróżnieniu od oliwy......z czego? Olej z oliwek zwyczajowo zwany jest oliwą. Powinni już konsekwentnie mówić też o maśle maślanym .

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH