Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Inflacja we listopadzie wyniosła 3,8 proc., głównie przez taniejące ropę i żywność

 • Autor: ISB
 • Data: 12-12-2008, 18:14

Inflacja konsumencka wyniosła 3,8 proc. r/r w listopadzie wobec 4,2 proc. w październiku, oceniają ekonomiści. Analitycy ankietowani przez agencję ISB są dość zgodni, że największy wkład poziom wskaźnika CPI mają spadające ceny żywności oraz ropy.

Dziesięciu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekuje, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł średnio 3,82 proc. r/r. Prognozy oscylują między 3,7 proc. a 3,9 proc. Resorty finansów oraz gospodarki także zgodnie szacują październikowy poziom wskaźnika CPI na 3,8 proc.

Analitycy byli tym razem zgodni w ocenie przyczyn wyraźnego spadku inflacji i jednoznacznie wskazywali na niższe ceny żywności i paliw. Oczekują szybkiego dotarcia wskaźnika do poziomu celu inflacyjnego Narodowego banku Polskiego (NBP) czyli 2,5 proc.

"Spadek cen paliw na rynkach międzynarodowych, korzystniejsze trendy na rynku żywności to główne czynniki odpowiedzialne za listopadowy spadek inflacji. Z drugiej strony podwyżki cen kontrolowanych będą czynnikiem ograniczającym jej spadek, presja popytowa wciąż powinna kształtować się na wysokim poziomie, co powinno znaleźć odzwierciedlenie we wciąż wysokiej inflacji bazowej netto" - powiedział ekonomista banku Millennium, Grzegorz Maliszewski.

W jego ocenie w kolejnych miesiącach spadkowy trend inflacji powinien być kontynuowany, a głównymi czynnikami oddziałującymi na inflację w Polsce w 2009 r. będą szoki podażowe czyli ceny paliw i żywności, które powinny kształtować się bardziej korzystnie niż w mijającym roku. Dodatkowo, głębsze od oczekiwań spowolnienie gospodarcze wpłynie na ograniczenie presji inflacyjnej ze strony popytu i spadek inflacji bazowej.

"Czynnikami proinflacyjnymi będą zaś ceny kontrolowane, jednak skala ich podwyżek może być mniejsza niż do tej pory oczekiwano. Również słaby złoty może mieć wpływ na nieznaczne zwiększenie inflacji, jednak wydaje się, że przełożenie się deprecjacji waluty na wskaźnik CPI będzie relatywnie niewielkie, ponieważ w okresie dekoniunktury możliwości podwyżek cen z tego tytułu są ograniczone.

"W połowie przyszłego roku inflacja powinna osiągnąć cel inflacyjny 2,5 proc., zaś w grudniu ukształtować się na poziomie nieznaczne powyżej 2,0 proc." - podsumowuje Maliszewski.

Pozostali eksperci potwierdzają jego spostrzeżenia, dodają kolejne czynniki wpływające na poziom listopadowych cen i równie optymistycznie patrzą w przyszłość.

"Najistotniejsze czynniki przemawiające za hamowaniem tempa wzrostu cen to spadki cen na rynkach surowców, spadki cen żywności i brak silnych impulsów związanych ze wzrostem cen regulowanych. Średnia cena ropy brent w listopadzie obniżyła się o 27 proc. w stosunku do października, co powinno skutkować dalszym spadkiem dynamiki wzrostu cen transportu" - wylicza analityk BPS, Krzysztof Wołowicz.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 447) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH