Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Jak skutecznie gospodarować odpadami?

 • www.portalspozywczy.pl
 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 26-08-2015, 15:25

Zastosowanie nowoczesnych technologii nie jest jedynym sposobem na osiągnięcie wysokiego poziomu efektywności w procesie gospodarowania odpadami. Często firmy koncentrują się na poszukiwaniu usprawnień operacyjnych i logistycznych, które znacznie optymalizują cały proces. Taki model działa i przynosi korzyści zarówno przedsiębiorstwom produkcyjnym jak i sieciom handlowym, centrom logistycznym, drukarniom czy biurowcom.

Nowoczesne przedsiębiorstwa przywiązują coraz większą wagę do zrównoważonego rozwoju, wdrażając rozwiązania umożliwiające efektywne i przyjazne środowisku gospodarowanie odpadami. Dzięki temu realizują wyznaczone w tym zakresie cele oraz budują przewagę konkurencyjną. Wprowadzane usprawnienia obejmują m.in. optymalizację logistyki, maksymalizację wskaźnika recyklingu i edukację pracowników.

Kilkaset roboczogodzin mniej

Zastosowanie odpowiednich rozwiązań w zarządzaniu odpadami generowanymi w procesie produkcji pozwala na optymalizację logistyki pracy i ograniczenie ilości roboczogodzin poświęcanych na gospodarowanie odpadami. Przedsiębiorstwa, aby skrócić drogę jaką pokonują odpady od miejsca ich powstawania do pojemnika przeznaczonego na ich gromadzenie, stosują okna wrzutowe do kontenerów z hali produkcyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest konieczne przewożenie odpadów pomiędzy halami – często wózkami widłowymi – oraz kilkukrotny ich przeładunek. Wprowadzają również zautomatyzowany system gromadzenia odpadów, który pozwala znacznie ograniczyć zaangażowanie pracowników w tym procesie (nawet o 70 proc.) oraz poprawić bezpieczeństwo pracy. – W zależności od wielkości firmy możliwe jest zmniejszenie, od kilkudziesięciu do kilkuset, liczby roboczogodzin poświęcanych w miesiącu na gospodarowanie odpadami. Przekłada się to nie tylko na poprawienie logistyki pracy, ale pozwala również ograniczyć miesięczne koszty – zwraca uwagę Anna Nowakowska, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Stena Recycling.

Więcej przestrzeni magazynowej

Część przedsiębiorstw stosuje urządzenia, które kompaktując odpady pozwalają ograniczyć ich objętość. Poprzez zastosowanie prasokontenerów i belownic można zaoszczędzić przestrzeń magazynową oraz ograniczyć liczbę transportów zewnętrznych (do 80 proc). Dodatkowo, możliwe jest połączenie okien wrzutowych odpadów z hali produkcyjnej z prasokontenerami, co również optymalizuje cały proces gospodarowania odpadami.

Bez strat surowców

Mając na uwadze zrównoważony rozwój – do którego przedsiębiorcy przykładają coraz większą wagę – firmy produkcyjne ograniczają liczbę generowanych odpadów oraz dokładnie je sortują. W pierwszym przypadku dobierają materiały, np. wykorzystywane do produkcji opakowań tak, aby zminimalizować liczbę powstających odpadów oraz nakłady w procesie ich odzysku. W drugim – dokładne wysortowanie odpadów, np. poprzez wydzielenie dodatkowych frakcji (rodzajów), pozwala zmaksymalizować wskaźnik recyklingu oraz ograniczyć koszty składowania.

Biuro, w którym odpady się nie marnują

W biurze, podobnie jak w fabryce, generowane są odpady, których potencjał jako surowców wtórnych może zostać wykorzystany pod warunkiem, że nie są traktowane jako odpady komunalne, a segregowane są na kilka frakcji i przeznaczane są do odzysku. Ponad 75 proc. odpadów produkowanych w warunkach biurowych jest wysokogatunkowym surowcem wtórnym. Dostępne są rozwiązania, które umożliwiają sortowanie odpadów na 3, 6, a nawet 11 frakcji, przy bezpiecznym zarządzaniu dokumentami poufnymi. System ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem firm i administratorów obiektów, ponieważ redukuje koszt gospodarki komunalnej (do 80 proc.), a także ogranicza czas przeznaczony przez serwis sprzątający na gospodarkę odpadami (o ok. 10-20 proc.).

Rozwiązania zawsze indywidualne

Stosowane usprawnienia w zakresie gospodarki odpadami są optymalnie dostosowane do konkretnego przedsiębiorstwa. – Rozwiązania oparte na zrównoważonym rozwoju oraz mające na celu optymalizację kosztów i logistyki pracy mogą być stosowane zarówno przez przedsiębiorstwa produkcyjne, sieci handlowe, centra logistyczne, drukarnie czy firmy biurowe. Przedsiębiorstwa, które generują odpady, robią to w różny sposób, wytwarzając różne frakcje odpadów oraz w różny sposób zarządzają logistyką. Mają również różne możliwości. Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań poprzedzone jest dlatego audytem gospodarki odpadami w firmie. Zastosowanie rekomendacji, pozwala na uzyskanie wielu korzyści finansowych, środowiskowych czy logistycznych – mówi Nowakowska.

Edukacja pracowników

Wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami towarzyszy edukacja pracowników, która realizowana jest poprzez szkolenia, wydarzenia specjalne oraz materiały informacyjne, np. poradniki prawidłowego sortowania odpadów. Zwiększenie poziomu odzysku i recyklingu wymaga świadomości i zrozumienia pracowników do których zadań należy gospodarowanie odpadami. Ich wiedza i zaangażowanie jest kluczowym elementem powodzenia tego procesu.

Wyodrębnienie jak największej ilości frakcji generowanych odpadów zarówno w przedsiębiorstwie jak i biurze, skrócenie drogi jaką odpady pokonują od miejsca ich wytworzenia do miejsca składowania, kompaktowanie odpadów i edukacja pracowników – to tylko niektóre z rozwiązań, z których korzystają nowoczesne przedsiębiorstwa i firmy. Dzięki stosowaniu ich troszczą się o środowisko, redukują koszty, optymalizują logistykę pracy oraz zyskują przewagę konkurencyjną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 070) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH