Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Jakość energii elektrycznej ma znaczenie

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 17-01-2014, 12:20
Jakość energii elektrycznej ma znaczenie
(fot. materiały prasowe)

Dla przedsiębiorstw o charakterze produkcyjnym jakość odbieranej energii elektrycznej jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak istotne dla nich jest, by dostawcy wywiązywali się z warunków umów w tym zakresie, co pozwala uniknąć strat finansowych. Gdy jednak dzieje się odwrotnie – dany podmiot gospodarczy może ubiegać się o rekompensatę.

Bez względu na charakter prowadzonej działalności, każdy przedsiębiorca będący odbiorcą energii elektrycznej ma prawo starać się o bonifikatę, jeśli jakość usług świadczonych przez dostawcę nie jest zgodna z warunkami umowy. Gwarantuje to rozporządzenie Ministra Gospodarki z 18 sierpnia 2011 r., traktujące o szczegółowych zasadach kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Aby podobna rekompensata finansowa została wypłacona spełnione musi być jednak kilka warunków.

Wniosek to podstawa

Odbiorcy energii elektrycznej mają prawo ubiegać się o zadośćuczynienie m.in. w sytuacji, gdy miały miejsce jakiekolwiek przerwy w świadczeniu usługi. W takim przypadku przedsiębiorca ma możliwość wystosowania wniosku o bonifikatę, którego rozpatrzenie nie powinno trwać dłużej niż 30 dni. Jakiego odszkodowania można się spodziewać? - Odbiorcom energii elektrycznej, podłączonym do sieci o napięciu znamionowym, za każdą niedostarczoną jednostkę przysługuje bonifikata w wysokości 10-krotności jej ceny - mówi Dorota Czech z firmy Phoenix Contact, oferującej system monitorowania energii EMwise. - Klienci podłączeni do pozostałych sieci mogą ubiegać się o połowę mniejszy zwrot - dodaje. Prawo reguluje również kwestie związane z ilością niedostarczonej energii elektrycznej. Jest ona ustalana na podstawie poboru prądu w analogicznym dniu poprzedniego tygodnia. Ubiegając się o bonifikatę warto mieć na uwadze fakt, że przepisy nie warunkują jej wypłaty w przypadku przerwy w dostawie energii spowodowanej czynnikami, takimi jak: warunki atmosferyczne czy działanie siły wyższej.

Bezcenna jakość

Przerwa w dostawie energii elektrycznej nie jest jedynym czynnikiem, na podstawie którego odbiorcy mogą żądać od dostawcy rekompensaty. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku wyraźnego naruszenia standardów jakościowych obsługi. Nieprzyjęcie zgłoszenia lub reklamacji daje prawo do ubiegania się o odszkodowanie w wysokości ⅟50 średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym zatwierdzenie taryfy. Dostawcy energii elektrycznej zobowiązani są do powiadomienia odbiorców o planowanych przerwach w dostawie prądu z co najmniej 5-dniowym wyprzedzeniem. W przeciwnym wypadku klienci podłączeni do sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV mogą otrzymać rekompensatę w wysokości ⅟10 średniej pensji. Właściciele przedsiębiorstw, szczególnie o charakterze produkcyjnym, muszą być również informowani o planowanych zmianach. Co najmniej 7 dni wcześniej powinni oni otrzymać m.in. zawiadomienie o zamierzonej zmianie nastawień w automatyce zabezpieczeniowej i innych parametrach wpływających na współpracę ruchową z siecią. Z 3-letnim wyprzedzeniem powinna natomiast wpłynąć informacja o konieczności dostosowania instalacji do zmienionego napięcia znamionowego, podwyższonego poziomu mocy zwarcia oraz innych warunków funkcjonowania sieci. Brak podobnych zawiadomień obliguje odbiorcę do ubiegania się o bonifikatę w wysokości kolejno ⅟15 i ⅟10 średniej pensji.

Zdaniem specjalistów z Urzędu Regulacji Energetyki, wnioski o zadośćuczynienie z tytułu dostarczenia energii niedostatecznej jakości nadal jeszcze są zbyt rzadko kierowane do dostawców. A właśnie taka postawa ma szansę zwiększyć dbałość o standardy jakościowe, co w efekcie uchroni właścicieli przedsiębiorstw produkcyjnych przed kosztownymi awariami oraz przestojami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane