Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Jurgiel: Chcemy powołać jedną inspekcję bezpieczeństwa żywności

 • Autor: PAP
 • Data: 16-02-2016, 17:23
Jurgiel: Chcemy powołać jedną inspekcję bezpieczeństwa żywności
Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Fot. PTWP

- W resorcie rolnictwa opracowana została koncepcja poprawy bezpieczeństwa żywności w Polsce, planowane jest powołanie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności - poinformował 16 lutego minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Koncepcja jest oparta na zintegrowanym podejściu "od pola do stołu" i powinna stanowić bazę wyjściową do przeprowadzenia reform w sferze instytucjonalnej. Polegać to powinno na zintegrowaniu wszystkich procesów kontrolnych i monitorujących w całym łańcuchu żywnościowym. Konsekwencją takiego podejścia jest potrzeba skonsolidowania wszystkich instytucji zaangażowanych w nadzór nad tym łańcuchem - tłumaczył minister.

W skład Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności mają wejść trzy inspekcje podległe resortowi rolnictwa (Inspekcja Weterynaryjna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych), a także w części swoich kompetencji Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzorowana przez Ministra Zdrowia, a także Inspekcja Handlowa, funkcjonująca w ramach struktury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W opinii resortu rolnictwa skonsolidowanie inspekcji zapewni lepszą organizację pracy, optymalne wykorzystanie bazy laboratoryjnej, specjalistycznego sprzętu dotychczasowych inspekcji, a także ich zasobów kadrowych i majątkowych. Połączenie inspekcji pozwoli na wyeliminowanie przypadków dublowania się lub nakładania kompetencji w niektórych obszarach objętych nadzorem, a jednocześnie nastąpi zintegrowanie różnych działań, które obecnie są rozproszone w wielu instytucjach.

Powierzenie tych zadań jednej inspekcji, która całościowo będzie czuwała nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem i jakością produktów, zapewni pełniejszą ochronę zdrowia i lepiej zabezpieczy interesy konsumentów - podkreślił szef resortu rolnictwa. Dodał, że kluczową sprawą jest, aby połączyć wszystkie zadania związane z nadzorem w łańcuchu żywnościowym, a nie tylko te podległe resortowi rolnictwa.

Ponadto - zdaniem resortu - konsolidacja pozwoli na szybsze i kompleksowe przeprowadzenie kontroli u przedsiębiorcy zapobiegając zwielokrotnianiu ich poprzez dotychczasowe odrębne instytucje, co niejednokrotnie utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej.

Zakłada się, że Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności będzie miała organy na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym. Za przyjęciem takiego "zhierarchizowanego modelu organizacyjnego" nowej inspekcji przemawia charakter jej zadań ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa żywności, a w konsekwencji ochronę zdrowia i życia konsumentów.

Niezależnie od sposobu utworzenia inspekcji -czy poprzez przejęcie istniejących instytucji, czy utworzenie nowej - zaproponowano, by minister rolnictwa powołał zespół ds. reformy instytucjonalnej na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywności w Polsce. Zapewni to ciągłość działań konsolidowanych inspekcji przed formalnym powołaniem instytucji.

Przewiduje się, że nowa inspekcja zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2017 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (4)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • zrowie.pl 08-04-2016, 11:34:
Tworzenie nowej inspekcji bezpiecznej żywności skutkuje niepotrzebnie wydanymi i straconymi finansami. Niezrozumiałe dla mnie są zakusy Ministerstwa Rolnictwa na wyłączne nadzorowanie bezpieczeństwa żywności, gdyż kompetencje takie należą do Ministra Zdrowia z uwagi na fakt, że bezpieczeństwo żywności jest ściśle związane ze zdrowiem publicznym konsumenta.
 • Józef Jagódka 01-04-2016, 15:31:
Moim zdaniem dublowanie kompetencji to słaby powód do łączenia różnych instytucji kontrolnych. Przecież wystarczy dokonać przeglądu ustaw i po zauważeniu, że jakieś kompetencje przyznano np. Inspekcji Weterynaryjnej, to te same kompetencje należy uchylić w ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ustawie o Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Np. tzw. dodatki do żywności nadzorują wszystkie trzy inspekcje. Jednocześnie należałoby rozszerzyć kompetencje podmiotowo żeby nadzór był rzeczywiście "od pola do stołu", czyli jak inspekcja nadzoruje wytwarzanie żywności, to niech nadzoruje ją w całym łańcuchu tworzenia i obrotu aż do konsumenta końcowego. I tak: jeśli Inspekcja Weterynaryjna nadzoruje produkcję żywności zwierzęcego pochodzenia od produkcji pierwotnej pasz do np. gotowej kiełbasy to razem z obrotem w handlu hurtowym i detalicznym, stołówkami, restauracjami itp. Jeśli nadzoruje produkty mieszane roślinno-zwierzęce, to także z pozyskiwaniem warzyw, owoców, czy zbóż, ich przetwórstwem oraz obrotem jak wyżej. Ale np. kompetencje Inspekcji Handlowej w zakresie jakości paliwa na stacjach benzynowych nie powinny już wchodzić w zakres kompetencji instytucji nadzorujących bezpieczeństwo żywności. Podobnie nadzór nad produkcją i jakością pieluch , czy zabawek dziecięcych, czy uprawą rzepaku na biopaliwa, czy wierzby energetycznej nie powinny być w kompetencjach nowej inspekcji bezpieczeństwa żywności. Jednak muszą być nadzorowane także pod względem bezpieczeństwa, więc dotychczasowe inspekcje, które mają być objęte łączeniem i tak muszą pozostać, żeby te dotąd pełnione funkcje wypełniać. Połączenie 4 inspekcji pod hasłem dublowania aktualnie części kompetencji nie jest dobrym argumentem. Po takiej reorganizacji zaowocuje bardzo szybko koniecznością utworzenia kolejnych inspekcji dla nadzorowania porzuconych obszarów produkcji i działalności handlowej w dziedzinach odległych od bezpieczeństwa żywności. Uważam, że dobrze to można wykonać jedynie wyjmując dublowane kompetencje z tych inspekcji, które wykonują mniejsza ilość zadań lub nadzorują zaledwie krótki odcinek łańcucha pokarmowego i przydzielenie tych kompetencji tej inspekcji, która wykonuje w tej dziedzinie największą ilość i ma najszerszy zakres kompetencji już powierzonych w kwestii bezpieczeństwa żywności. Wraz z przekazanymi zadaniami należy przenieść też odpowiednie środki rzeczowe i finansowe.
 • Ja 11-03-2016, 12:57:
A czytał/a Pan/Pani ze zrozumieniem ??? Powstanie nowa Inspekcja z 4 już istniejących.

Zobacz wszystkie komentarze (4)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 714) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH