Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KE podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2009 r. do 2,7 proc.

 • Autor: ISB
 • Data: 05-05-2010, 11:50

Komisja Europejska prognozuje wzrost PKB dla Polski w 2010 roku na poziomie 2,7 proc. i 3,3-proc. wzrost w roku 2011, podała KE w raporcie opublikowanym w środę. W lutym Komisja oczekiwała, że polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 2,6 proc. KE przewiduje też, że inflacja HICP w latach 2010/2011 wyniesie odpowiednio 2,4 proc. i 2,6 proc., a stopa bezrobocia ukształtuje się na poziomie 9,2 proc. i 9,4proc. - informuje ISB.

"Te wyjątkowe wyniki podczas kryzysu odzwierciedlają układ korzystnych czynników, m.in. stabilnych fundamentów u zarania kryzysu, stabilny sektor finansowy charakteryzujący się właściwym poziomem kapitałów, stosunkowo niska otwartość gospodarki, znacząca deprecjacja polskiej waluty we wczesnych etapach kryzysu, łagodzący efekt dostosowania płacy realnej dla zatrudnienia, a także podjęte we właściwym czasie reakcje w polityce pieniężnej i fiskalnej. Podczas gdy niektóre inne czynniki mają charakter tymczasowy - wraz z pogorszeniem się sytuacji fiskalnej zniknął margines wsparcia ze strony polityki fiskalnej, a kurs walutowy jest w fazie aprecjacji od wiosny - większość będzie nadal napędzała wzrost gospodarczy w nadchodzących kwartałach" - podano w raporcie KE.

"W perspektywie jest ciąg dalszy odbicia w 2010 i 2011 r. Prognozuje się, że realny PKB wzrośnie o 2,7% w 2010 r. i o 3,3% w 2011 r. Główne czynniki napędzające wzrost to trwające odbicie w handlu globalnym oraz napływy kapitału zagranicznego, które odzwierciedlają niższą awersję do ryzyka na międzynarodowych rynkach kapitałowych oraz poprawę wizerunku polskiej gospodarki wśród inwestorów zagranicznych" - czytamy dalej.

Według Komisji, tegoroczny wzrost PKB w Polsce będzie, wspólnie ze Słowacją, najwyższy w całej UE. Natomiast w roku 2011 szybciej od Polski rozwijać mają się Estonia (3,8%), Słowacja (3,6%) oraz Rumunia (3,5%). Najgorzej natomiast radzić będą sobie w tym roku Litwa (-3,5%) oraz Grecja (-3,0%), która będzie także najsłabsza w 2011 r. jako jedyny kraj w UE notując spadek o 0,5%.

KE szacuje także, że gospodarka UE oraz strefy euro, wzrosną w tym roku odpowiednio o 1,0% i 0,9%. Lekka poprawa przewidywana jest na rok 2011, gdy wzrost ma wynieść odpowiednio: 1,7% i 1,5%%.

"Chociaż ogólne krótkoterminowe prognozy wzrostu pozostają skromne, przewiduje się nieznaczną poprawę wyników w porównaniu z jesienną prognozą. Jest to skutkiem silniejszego ożywienia w światowej gospodarce i światowym handlu na przełomie roku oraz lepszych perspektyw zewnętrznych. W dłuższej perspektywie, gospodarka UE napotka na kilku frontach na trudności, które spowodują ograniczenie popytu. Na charakter obecnego ożywienia gospodarczego może mieć do pewnego stopnia wpływ szereg czynników przejściowych związanych z pogodą, cyklicznością procesów gospodarczych bądź polityką" - czytamy w części dotyczącej polskiej gospodarki.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 140) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH