Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KE pozytywnie ocenia polskie finanse, ale widzi ryzyka w przyszłości

  • Autor: PAP
  • Data: 22-05-2017, 19:20

KE pozytywnie ocenia polskie finanse publiczne, ale widzi ryzyka w przyszłości. Uważa, że nasz kraj powinien poprawić skuteczność wydatków publicznych i ograniczyć wykorzystanie obniżonych stawek VAT. Jednocześnie zachęca do zwiększania efektywnego wieku emerytalnego w naszym kraju.

KE przedstawiła w poniedziałek zalecenia dla poszczególnych krajów unijnych na ten rok, w których zawarła wytyczne dotyczące polityki gospodarczej na okres najbliższych 12-18 miesięcy. Znalazły się w nich również rekomendacje dla Polski.

KE wskazała, że choć obecnie Polska nie doświadcza "nierównowag makroekonomicznych" i nie ma problemów ze swoją polityką fiskalną, to mogą one pojawić się w przyszłości - w 2018 r. - Muszą być podjęte odpowiednie działania, ponieważ istnieją ryzyka w 2018 roku - powiedział na konferencji komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici. Te działania - jak mówił - to m.in. ograniczenie stosowania obniżonych stawek VAT i poprawa efektywności wydatków publicznych.

-Dostrzegamy poprawę w poborze podatków, jednak dalej rekomendujemy ograniczenie wykorzystania obniżonych stawek VAT - zaznaczył.

KE zarekomendowała też podjęcie działań na rzecz zwiększenia liczby osób pracujących w Polsce, szczególnie jeśli chodzi o kobiety, gorzej wykształconych i starszych. Komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen zwróciła uwagę na ostatnią reformę obniżająca wiek emerytalny.

- Wiemy, że mamy starzejące się społeczeństwo, a to oznacza, że trzeba od tego dostosować systemy emerytalne. Jeśli się tego nie zrobi, ludzie będą mieli niższe emerytury i pojawi się ryzyko ubóstwa wśród ludzi na emeryturze. (...) Wiemy, że Polska poszła inną drogą i obniżyła wiek emerytalny. Istnieje więc ryzyko dla stabilności systemu i dlatego zwracamy się od Polski, żeby przyjrzała się temu, podjęła odpowiednie działania i podwyższyła efektywny wiek emerytalny oraz zreformowała preferencyjne części systemu emerytalnego - powiedziała Thyssen.

KE zaleciła również przedsięwzięcie środków w celu usunięcia barier inwestycyjnych, szczególnie w sektorze transportowym.

W połowie maja Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski z 3,2 proc. do 3,5 proc. w 2017 r. oraz z 3,1 proc. do 3,2 proc. w 2018 r. Według Komisji, polskie PKB będzie rosło szybciej dzięki odbiciu w inwestycjach i solidnemu wzrostowi prywatnej konsumpcji. KE w swoich prognozach zwróciła uwagę na dobrą sytuację na polskim rynku pracy - bezrobocie ma spadać z poziomu 6,2 proc. w 2016 r. do 5,2 proc. w tym roku, a w 2018 r. ma osiągnąć 4,4 proc. Jest to bezrobocie liczone metodą Eurostatu.

Jednocześnie, według prognoz KE, w Polsce wzrosnąć ma deficyt sektora finansów - ma wynieść w tym roku 2,9 proc. i tyle samo w przyszłym roku. Według KE, stanie się tak z powodu wzrostu inwestycji publicznych i wydatków socjalnych. KE szacuje, że deficyt w 2016 r. wyniósł 2,4 proc. W Polsce, według Komisji, ma nastąpić także wzrost inflacji - do 1,8 proc. w tym roku i 2,1 proc. w 2018 roku.

W poniedziałek Komisja Europejska zarekomendowała też zamknięcie procedury nadmiernego deficytu wobec Chorwacji i Portugalii. W swej ocenie sytuacji gospodarczej KE zwróciła uwagę, że państwa unijne powinny wykorzystać ożywienie koniunktury, by wprowadzać reformy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH