Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Komisja Europejska skarży Polskę

 • wnp.pl
 • Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
 • Data: 26-06-2010, 16:27

Komisja Europejska podjęła w czwartek szereg decyzji w sprawie naruszeń w wielu dziedzinach prawa wspólnotowego przez państwa członkowskie. Niestety, kilka decyzji dotyczy Polski.

Chodzi m.in. o: usługi kolejowe, decyzje dotyczące kontroli cen w telekomunikacji, sektor publiczny, nieprawidłowe zwolnienie z VAT na statków powietrznych, nie wdrożenie dyrektywy medialnej.

Komisja Europejska zażądała m.in. od Polski, a także większości innych państw UE, pełnego wdrożenia unijnych przepisów o gazie i energii elektrycznej, które gwarantują jednolity unijny rynek energii oraz rzeczywisty wybór dostawców przez konsumentów (czytaj: Polska na cenzurowanym za łamanie przepisów o rynku energii).


Komisja Europejska wniesie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi przeciwko 13 państwom członkowskim, w tym Polsce, które nie wdrożyły różnych części podstawowych przepisów unijnych dotyczących otwarcia unijnego rynku przewozów kolejowych na konkurencję, czyli tzw. „pierwszego pakietu kolejowego”. Państwa członkowskie miały wdrożyć te dyrektywy do 15 marca 2003 r. Brak odpowiednich przepisów, służących liberalizacji rynku kolejowego, pozbawia operatorów kolejowych możliwości oferowania usług w innych państwach członkowskich, a klientów szansy na korzystanie z większego wyboru konkurencyjnych usług kolejowych, stwierdza KE.

Komisja podejmie kroki prawne przeciwko Niemcom i Polsce z powodu niedopełnienia obowiązku skonsultowania się w sprawie decyzji dotyczących kontroli cen. KE zwróci się w szczególności do Polski z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Komisja obawia się, że UKE mógł obejść unijny mechanizm konsultacji i ustalić wysokość hurtowych taryf za usługi dostępu szerokopasmowego bez uprzedniego skonsultowania się z zainteresowanymi podmiotami, Komisją i pozostałymi krajowymi organami regulacyjnymi. W efekcie, KE zwróciła się do Polski w formie wezwania do usunięcia uchybienia.

Komisja pozwie Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku z nieprawidłowym wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, takich jak: mapy cyfrowe, informacje meteorologiczne, prawne, o ruchu drogowym, finansowe, gospodarcze i inne dane. Tego typu informacje sektora publicznego mogą być wykorzystane w produktach i usługach (samochodowe systemy nawigacyjne, prognozy pogody oraz usługi finansowe i ubezpieczeniowe). Ocenia się, że ich wartość wynosi co najmniej 27 mld euro rocznie. Unijna dyrektywa w sprawie informacji sektora publicznego, przyjęta w 2003 r., wymaga od państw członkowskich zapewnienia dostępności takich informacji, a także zagwarantowania, że sektor publiczny oraz wszyscy ci, którzy mogą być zainteresowani wykorzystaniem tych danych, są świadomi swoich praw i obowiązków.

Komisja zwraca się do Irlandii, Holandii, Polski i Austrii o zmianę przepisów krajowych dotyczących preferencyjnych stawek w niektórych sektorach. Złożyła też formalny wniosek, aby Polska zmieniła swoje przepisy w dziedzinie zwolnienia z VAT w odniesieniu do transakcji dotyczących statków powietrznych.

Komisja apeluje też do dwunastu państw członkowskich (w tym Polski) o pełne wdrożenie przepisów unijnej dyrektywy medialnej. Służy ona unowocześnieniu reguł obowiązujących nadawców radia i telewizji, które mają sprostać wyzwaniom ery cyfrowej, wprowadzając regulacje w odniesieniu do korzystania z usług telewizji cyfrowej przez Internet, usług wideo na żądanie i telewizji mobilnej w celu zagwarantowania pełnej ochrony praw telewidzów w Europie.

Czytaj też: Opóźnienia we wdrażaniu unijnego prawa zagrożeniem dla polskiego przemysłu

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 038) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH