Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Kompania Piwowarska: Śledzimy nowe trendy w technologii i logistyce

 • Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
 • Data: 27-05-2014, 15:39
Kompania Piwowarska: Śledzimy nowe trendy w technologii i logistyce
(fot. Kompania Piwowarska)

Piwo nie należy ściśle do kategorii produktów chłodzonych, jednak aby nie straciło swych walorów, należy dbać o właściwe jego przewożenie i magazynowanie. Dlatego nasze hale magazynowe są zabezpieczone przed bezpośrednim dostępem światła słonecznego, mają możliwość wentylacji i regulacji temperatury - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Jakub Brauer, kierownik ds. rozwoju operacji logistycznych w Kompanii Piwowarskiej.

Jeśli temperatura i wilgotność przekraczają maksymalne wartości (odpowiednio 25°C i 85 proc.), pracownicy KP wychładzają hale przez zwiększoną wentylację lub zamknięcie bram wjazdowych. - W razie potrzeby podejmują też inne działania zaradcze, określone dla danego magazynu. Zwiększają również częstotliwość monitorowania wspomnianych parametrów do minimum 4 razy na dobę (co 6 godzin), z uwzględnieniem dni wolnych od pracy - tłumaczy Jakub Brauer. - Równie ważny jest moment załadunku i rozładunku. Kompania Piwowarska dąży do tego, aby nie odbywało się to w silnym słońcu i trwało jak najkrócej przy wysokiej temperaturze. Tam, gdzie to możliwe, pracownicy KP ładują i rozładowują piwo wewnątrz magazynu, w niższej temperaturze i z dala od bezpośrednich źródeł światła - dodaje.

Codziennie o godzinie 11.00 firma śledzi prognozy temperatury na kolejną dobę na trasach przejazdu transportów piwa, a co 6 godzin mierzona jest temperatura powietrza na zewnątrz magazynów. - Aby utrzymać zalecane warunki transportu w przypadku skrajnie wysokich temperatur, maksymalnie skracamy czas dowozu. W odniesieniu do dłuższych tras, powyżej 3 godzin planowanego czasu jazdy, preferujemy transporty realizowane nocą lub z pominięciem godzin 13.00-15.00. Kiedy prognozowana temperatura na dłuższych trasach wzrasta powyżej 30°C, a transport nocny nie jest możliwy, staramy się uzgodnić z odbiorcą inny termin dostawy lub zastosować inne sposoby zabezpieczenia piwa, jak pojazd typu izoterma/chłodnia lub dodatkowe materiały izotermiczne - wyjaśnia kierownik ds. rozwoju operacji logistycznych w Kompanii Piwowarskiej.

- Kompania Piwowarska korzysta z modelu mieszanego. Firma dysponuje flotą własną - większość pojazdów funkcjonujących w ramach tego rozwiązania jest własnością Kompanii Piwowarskiej, niewielka część jest finansowana z wykorzystaniem leasingu. Decyzja o wyborze modelu finansowania podejmowana jest każdorazowo przy rozbudowie lub wymianie floty. Własna flota pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony wykorzystywana jest w największym wymiarze do realizacji zamówień klientów. Pozostałe aktywności realizowane przez pojazdy floty własnej Kompanii Piwowarskiej to obsługa transferów między browarami i centrami dystrybucyjnymi oraz aktywności niestandardowych, w tym imprez masowych - dodaje.

Flota własna Kompanii Piwowarskiej buduje przewagę konkurencyjną firmy na wysoce wymagającym rynku. Zapewnia odpowiednią elastyczność przy obsłudze popytu o charakterze sezonowym, wysoki poziom serwisu świadczonego naszym klientom przez wykwalifikowanych kierowców oraz gwarantuje optymalne parametry wydajności operacyjnej. - Wszystkie pojazdy dystrybucyjne floty władnej wykorzystują specjalistyczną zabudowę, która umożliwia istotne skrócenie procesów załadunku i rozładunku bocznego. Jest to element kluczowy dla operacji magazynowych, zwłaszcza w szczycie sezonu piwnego - zaznacza Brauer. - Drugim, równie istotnym źródłem zasobów transportowych Kompanii Piwowarskiej są przewoźnicy reprezentujący transport zewnętrzny. Kompania Piwowarska preferuje długoterminowe, odnawiane kontrakty, pozwalające wybranym firmom transportowym rosnąć wraz z ich kluczowym klientem - podkreśla.

Rozwiązanie mieszane zapewnia z jednej strony wysoką elastyczność i możliwość odpowiedniej reakcji na wahania popytu, z drugiej strony uzyskanie odpowiednich wskaźników efektywności kosztowej. - Nadzór nad własną flotą jest sprawowany we własnym zakresie przez Dział Zarządzania Flotą, Zespół Rozwoju Transportu Własnego i Dział Zarządzania Transportem. Te jednostki czuwają odpowiednio nad procesem ubezpieczeń, likwidacji szkód i zakupów paliwowych dla całości floty, procesem obsługi technicznej pojazdów i rozwojem kompetencji kierowców oraz zarządzaniem czasem pracy kierowców i tworzeniem oraz realizacją planów transportowych - mówi kierownik ds. rozwoju operacji logistycznych w KP.

Transportem zewnętrznym w całości zarządza Dział Zarządzania Transportem. - Kompania Piwowarska śledzi nowe trendy i pojawiające się technologie w służbie logistyki. Każdego roku realizowany jest szereg testów, decydujących o potencjalnym wdrożeniu nowych rozwiązań w ramach łańcucha dostaw Kompanii Piwowarskiej. Rozwiązania ocenione pozytywnie są wprowadzane w ramach projektów pilotażowych, a w przypadku powodzenia - do szerszej implementacji. W ostatnim okresie Kompania Piwowarska wdrożyła między innymi rozbudowane narzędzia telematyczne oparte na technologii GPS, nowoczesne zabudowy redukujące wagę zestawów drogowych o niemal 1000 kg - przy zachowaniu krótkiego czasu załadunku i rozładunku bocznego, oraz hybrydowe instalacje DIESEL-LPG - wskazuje Brauer. - To wszystko, wraz z ciągłym usprawnianiem i podnoszeniem wydajności naszych procesów, pozwala na odmienne od tradycyjnego spojrzenie na logistykę. Logistyka Kompanii Piwowarskiej stanowi nie tylko centrum kosztów, jest też narzędziem do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Janusz 29-05-2014, 14:24:
Panie Brauer i co z tego co Wy robicie ;) nawet nie wiecie co się potem z waszym piwem dzieje jak jeździ na pakach otwartych samochodów w temp powyżej 30st i piwo się tam gotuje ;) Wolę sobie sam już jechać po te beczki. Posprawdzajcie sobie hurtownie w Rybniku, normalnie śmiech na sali ...

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 904) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH