Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Korzystne dla dużych firm spożywczych zmiany w programie Innowacyjna Gospodarka niemal pewne

 • Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
 • Data: 25-11-2008, 12:20
Korzystne dla dużych firm spożywczych zmiany w programie Innowacyjna Gospodarka niemal pewne

Jak dowiedział się portalspozywczy.pl, wypracowane zostało już porozumienie między resortami rolnictwa i rozwoju regionalnego, które ustaliły wspólne, pozytywne stanowisko wobec proponowanych zmian w przepisach dotyczących programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

- Jeżeli zmiany w "Linii demarkacyjnej" zostaną zaakceptowane, a wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, publikacji szczegółowych przepisów możemy spodziewać się pod koniec grudnia lub na początku stycznia 2009 r. - mówi przedstawiciel Instytucji Zarządzającej PO IG w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. "Linia demarkacyja" to wewnętrzny dokument MRR, który pokazuje w jakich ramach firmy mogą ubiegać się o wsparcie z prowadzonych przez ministerstwo programów.

Według ostatnich ustaleń Komitet Koordynacyjny Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia, monitorujący wdrażanie funduszy strukturalnych w Polsce, zbierze się 15 grudnia - dowiedział się portalspozywczy.pl. To na nim rozpatrzony zostanie postulat zmiany granic programu, dzięki któremu możliwość ubiegania się o wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dostaną największe firmy spożywcze. Firmy z branży mięsnej, mleczarskiej oraz zajmujące się przetwórstwem warzywno-owocowym szczególnie mocno zwracają uwagę, że proponowane zmiany są potrzebne.

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w "Linii demarkacyjnej" pozwalające na korzystanie z unijnych dotacji przez przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 750 osób lub ich roczny obrót przekracza równowartość w zł 200 mln euro, zostaną zaakceptowane. W przypadku przedsiębiorców, którzy nie spełniają tych kryteriów, pomoc będzie udzielana z zastrzeżeniem działalności określonych kodami PKD wskazanych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" w ramach PROW, 2007-2013.

Analitycy są zgodni - dopuszczenie dużych firm działających w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych do funduszy z UE, pozytywnie wpłynie na rozwój polskiej gospodarki. Oprócz stymulowania innowacyjności, dopuszczenie tych firm do dofinansowania w ramach PO IG ma szanse wpłynąć na konkurencyjność polskich produktów w rynku międzynarodowym, sytuację na rynku pracy oraz wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych w polskich firmach. Niebagatelną kwestią, są też perspektywy pojawiające się dla współpracy na dużą skalę między sektorem spożywczym a instytucjami nauki.

Umożliwienie dostępu do unijnych dotacji największym firmom działającym w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych wiąże się jedynie ze zmianą "Linii demarkacyjnej", nie wiąże się natomiast ze zmianami zasad Programu, które w ogólnym zarysie pozostaną bez zmian dla wszystkich przedsiębiorców. Nie przewidujemy wprowadzenia nowych obowiązków czy też ograniczeń w związku ze zmianą "Linii demarkacyjnej" - mówi przedstawiciel IZ PO IG.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH