KUKE: Eksport w lipcu wyniósł 11,717 mld euro
Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w lipcu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w lipcu eksport z Polski wyniósł 11,717 mld euro. Był więc o 0,2 proc. mniejszy niż w czerwcu, lecz jednocześnie o 7,1 proc. większy niż w lipcu 2011r. Liczony w złotych eksport wyniósł 49,079 mld tj. o 2,9 proc. mniej niż w czerwcu i o 12,4 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami.
POWIĄZANE TEMATY
Prognozowana dla lipca znacząca poprawa rocznej dynamiki eksportu jest w części pochodną szczególnie niskiej bazy sprzed roku. Jest też spójna z silniejszą niż oczekiwano poprawą wyników produkcji sprzedanej przemysłu. Trzeba jednak podkreślić, że w części będzie to też efekt poprawy poziomu zamówień oraz odrabiania zaległości z poprzednich miesięcy, kiedy to zamówienia i dostawy były słabsze od zakładanych. Szczególnie warta podkreślenia jest poprawa wyników w handlu hurtowym (roczna dynamika sprzedaży wzrosła tam z 1,3% w czerwcu do 6,9% w lipcu). Zaważyły na tym większe dostawy w zakresie dóbr najczęściej kojarzonych z eksportem oraz przyspieszenie dostaw materiałów i półproduktów. Prawdopodobne jest więc, że przedsiębiorcy ponownie oczekując wzrostu zamówień, zdecydowali się na odnowienie przynajmniej części zużytych niedawno zapasów.
Korporacja oczekuje, że w okresie VII - IX 2012 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 4,2% w euro, a w wymiarze złotowym o 3,5%. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2012 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 147,5 mld euro tj. o 6,0% oraz o 6,9% w złotych - do kwoty 613,0 mld.
Lipiec przyniósł ponowny spadek zainteresowania klientów prowadzeniem działalności tak eksportowej, jak i realizowanej na terenie kraju. Tym razem istotny był wpływ czynników o charakterze sezonowym. W miesiącach letnich część producentów wstrzymuje produkcję i dokonuje przeglądu oraz konserwacji ciągów technologicznych. W lipcu więc sprzedaż typowo maleje. Wartość dostępnych dla klientów limitów na transakcje eksportowe była w końcu lipca niższa niż przed miesiącem o 4,1% (w czerwcu spadla o 1,5%). Suma dostępnych limitów dotyczących ochrony obrotu krajowego w lipcu zmniejszyła się o 2,0% w stosunku do czerwcowej (w samym czerwcu obniżyła się o 1,2%).

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!