Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KUKE osiągnęła najlepsze wyniki w swojej historii

 • Autor: RW, portalspożywczy.pl
 • Data: 11-04-2014, 10:38

Rok 2013 przyniósł zdecydowaną poprawę wyników finansowych Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W dużej mierze wpływ na to miała sytuacja eksporterów, którzy zwłaszcza w pierwszej połowie roku wykorzystali rosnący popyt zagraniczny. Wartość ubezpieczonego przez Korporację obrotu eksportowego była najwyższa w historii KUKE S.A. i wyniosła 14,26 mld zł tj. o 5 proc. więcej niż przed rokiem. W ujęciu dolarowym obroty eksportowe stanowiły równowartość 4,52 mld USD, zatem w porównaniu do wyników roku 2012 zanotowano 7 proc. wzrost.

Na pierwszą połowę 2013 r. przypadł najtrudniejszy okres osłabienia koniunktury w naszej gospodarce, ze względu na to, że popyt krajowy przestał napędzać gospodarkę. Wymusiło to na przedsiębiorstwach szereg dostosowań szczególnie w zakresie poszukiwania nowych rynków zbytu. Z okresu stagnacji wyszliśmy dzięki rosnącemu eksportowi polskich towarów i usług, który mogliśmy ubezpieczać - powiedział prezes zarządu KUKE S.A. Dariusz Poniewierka.

Łączna wartość przychodów ze składek (pochodzących zarówno z segmentu ubezpieczeń komercyjnych, jak i działalności KUKE S.A. gwarantowanej przez Skarb Państwa) wyniosła 141,27 mln zł, czyli była o 62% wyższa niż w roku 2012. Mimo ujemnego wyniku technicznego w kwocie 5,67 mln zł (w stosunku do -17,39 mln zł przed rokiem), Korporacja wypracowała zysk netto w wysokości 4,05 mln zł (wobec 8,30 mln zł straty w 2012 roku).

W ubiegłym roku bardzo dobrze prezentowały się wyniki z działalności gwarantowanej przez Skarb Państwa. Przypis składki wyniósł 97,72 mln zł, czyli 120% więcej w stosunku do roku 2012.

Szczególnie wysoką dynamikę wzrostu przychodów ze składek zanotowano w ubezpieczeniach kontraktów i kredytów eksportowych o okresie spłaty 2 i więcej lat (wzrost o 673%). Wzrost składki w zakresie tej działalności związany jest przede wszystkim ze wzrostem ilości zawartych umów ubezpieczenia oraz wartości ubezpieczonych obrotów. Zawarte przez KUKE w 2013 r. umowy ubezpieczenia w tym zakresie dotyczyły kredytów dla nabywcy udzielanych przez banki komercyjne na rzecz kredytobiorców z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Uzbekistanu i Danii, przeznaczonych m.in. na finansowanie kontraktów eksportowych na dostawę maszyn i urządzeń energetycznych, środków transportu, maszyn i urządzeń metalurgicznych oraz hutniczych, maszyn dla przemysłu spożywczego, maszyn i urządzeń górniczych, maszyn i urządzeń rolniczych oraz realizację usług remontowo-budowlanych i dostawę statków, a także kredytu dostawcy związanego z realizacją kontraktu eksportowego na dostawę wyrobów przemysłu stalowego do Ukrainy.

Wyższe niż w roku poprzednim (wzrost o 16%), były również składki z ubezpieczeń kontraktów eksportowych od ryzyka nierynkowego realizowanych w kredycie poniżej 2 lat. Ten wzrost oznacza, że duża liczba polskich eksporterów, firm dużych i małych, otrzymało ochronę Korporacji. Kredyt poniżej 2 lat to podstawowy segment polskiego eksportu - mówi Dariusz Poniewierka.

W przypadku działalności komercyjnej, w ramach której ubezpieczane są zarówno należności krajowe jak i eksportowe Korporacja odnotowała 2% wzrost przypisu składki, która wyniosła 43,55 mln zł wobec 42,80 ml zł w roku 2012. Największy udział we wzroście składek miały ubezpieczenia należności kontrahentów zagranicznych.

W strukturze geograficznej obrotu eksportowego objętego ubezpieczeniem i gwarancjami ubezpieczeniowymi zarówno komercyjnymi jak i gwarantowanymi przez Skarb Państwa dominowały Niemcy (20,3%), Rosja (11,1%), Ukraina (7,9%), Białoruś (7,2%). Udział krajów UE wyniósł 62,5%, zaś krajów WNP 20,4%.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 013) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH