REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

KUKE osiągnęła najlepsze wyniki w swojej historii

 • Autor: RW, portalspożywczy.pl
 • Data: 11-04-2014, 10:38

Rok 2013 przyniósł zdecydowaną poprawę wyników finansowych Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W dużej mierze wpływ na to miała sytuacja eksporterów, którzy zwłaszcza w pierwszej połowie roku wykorzystali rosnący popyt zagraniczny. Wartość ubezpieczonego przez Korporację obrotu eksportowego była najwyższa w historii KUKE S.A. i wyniosła 14,26 mld zł tj. o 5 proc. więcej niż przed rokiem. W ujęciu dolarowym obroty eksportowe stanowiły równowartość 4,52 mld USD, zatem w porównaniu do wyników roku 2012 zanotowano 7 proc. wzrost.

REKLAMA

Na pierwszą połowę 2013 r. przypadł najtrudniejszy okres osłabienia koniunktury w naszej gospodarce, ze względu na to, że popyt krajowy przestał napędzać gospodarkę. Wymusiło to na przedsiębiorstwach szereg dostosowań szczególnie w zakresie poszukiwania nowych rynków zbytu. Z okresu stagnacji wyszliśmy dzięki rosnącemu eksportowi polskich towarów i usług, który mogliśmy ubezpieczać - powiedział prezes zarządu KUKE S.A. Dariusz Poniewierka.

Łączna wartość przychodów ze składek (pochodzących zarówno z segmentu ubezpieczeń komercyjnych, jak i działalności KUKE S.A. gwarantowanej przez Skarb Państwa) wyniosła 141,27 mln zł, czyli była o 62% wyższa niż w roku 2012. Mimo ujemnego wyniku technicznego w kwocie 5,67 mln zł (w stosunku do -17,39 mln zł przed rokiem), Korporacja wypracowała zysk netto w wysokości 4,05 mln zł (wobec 8,30 mln zł straty w 2012 roku).

W ubiegłym roku bardzo dobrze prezentowały się wyniki z działalności gwarantowanej przez Skarb Państwa. Przypis składki wyniósł 97,72 mln zł, czyli 120% więcej w stosunku do roku 2012.

Szczególnie wysoką dynamikę wzrostu przychodów ze składek zanotowano w ubezpieczeniach kontraktów i kredytów eksportowych o okresie spłaty 2 i więcej lat (wzrost o 673%). Wzrost składki w zakresie tej działalności związany jest przede wszystkim ze wzrostem ilości zawartych umów ubezpieczenia oraz wartości ubezpieczonych obrotów. Zawarte przez KUKE w 2013 r. umowy ubezpieczenia w tym zakresie dotyczyły kredytów dla nabywcy udzielanych przez banki komercyjne na rzecz kredytobiorców z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Uzbekistanu i Danii, przeznaczonych m.in. na finansowanie kontraktów eksportowych na dostawę maszyn i urządzeń energetycznych, środków transportu, maszyn i urządzeń metalurgicznych oraz hutniczych, maszyn dla przemysłu spożywczego, maszyn i urządzeń górniczych, maszyn i urządzeń rolniczych oraz realizację usług remontowo-budowlanych i dostawę statków, a także kredytu dostawcy związanego z realizacją kontraktu eksportowego na dostawę wyrobów przemysłu stalowego do Ukrainy.

Wyższe niż w roku poprzednim (wzrost o 16%), były również składki z ubezpieczeń kontraktów eksportowych od ryzyka nierynkowego realizowanych w kredycie poniżej 2 lat. Ten wzrost oznacza, że duża liczba polskich eksporterów, firm dużych i małych, otrzymało ochronę Korporacji. Kredyt poniżej 2 lat to podstawowy segment polskiego eksportu - mówi Dariusz Poniewierka.

W przypadku działalności komercyjnej, w ramach której ubezpieczane są zarówno należności krajowe jak i eksportowe Korporacja odnotowała 2% wzrost przypisu składki, która wyniosła 43,55 mln zł wobec 42,80 ml zł w roku 2012. Największy udział we wzroście składek miały ubezpieczenia należności kontrahentów zagranicznych.

W strukturze geograficznej obrotu eksportowego objętego ubezpieczeniem i gwarancjami ubezpieczeniowymi zarówno komercyjnymi jak i gwarantowanymi przez Skarb Państwa dominowały Niemcy (20,3%), Rosja (11,1%), Ukraina (7,9%), Białoruś (7,2%). Udział krajów UE wyniósł 62,5%, zaś krajów WNP 20,4%.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (23 409) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH