Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KUKE oszacowała prognozy upadłości na 2016 rok

 • Autor: portalspożywczy.pl
 • Data: 14-12-2015, 15:42

Według prognoz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, w całym 2016 roku liczba upadłości wyniesie około 703 wszystkich przedsiębiorstw, czyli -6,3 proc. mniej niż w 2015 roku (prognozowane ok. 750 upadków).

 

Przy założeniu podwyższenia tempa wzrostu gospodarczego w przyszłym roku do poziomu 4,1% oraz podwyższenia wskaźnika rentowności obrotu netto firm do 4,3% prognozujemy, że w roku 2016 upadnie około 158 firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej, czyli ok. -12,2% mniej w stosunku do 2015 roku (prognozowane 180 bankructw). W drodze prawa upadłościowego i naprawczego zakończy działalność 545 spółek prawa handlowego (dla 2015r. roku prognozujemy 570 bankructw), stanowi to spadek o -4,4%.

Główny Urząd Statystyczny przekazał dane o rachunkach narodowych, dotyczące trzeciego kwartału 2015 r. Roczna dynamika PKB w III kwartale 2015 r. wyniosła 3,5% wobec 3,3% w kwartale II, 3,7% w kwartale pierwszym. Dane okazały się nieco lepsze niż w kwartale drugim i równocześnie nieco lepsze niż oczekiwano. Mamy więc powód do pozostawania w umiarkowanym optymizmie, cały czas bowiem kroczymy po ścieżce stabilnego i przyzwoitego wzrostu. W przypadku spożycia ogółem zanotowane zostało utrzymanie tempa wzrostu na poziomie 2,9%. W spożyciu indywidualnym tempo wzrostu wynoszące w III kwartale 2015r. 3,1% było dokładnie takie samo jak w dwóch poprzednich kwartałach. Przyzwoity wzrost w ujęciu realnym jest efektem złożenia umiarkowanych wzrostów płac w ujęciu nominalnym i wciąż mającej miejsce deflacji, ale również rosnącego zatrudnienia istotnie zwiększającego fundusz płac. Dynamika spożycia publicznego po trzecim kwartale 2015 r. wyniosła 2,7% w porównaniu do 2,5% w II kwartale 2015 r. i 5,3% w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Wynik łączny akumulacji w III kwartale wyniósł 4,0%, podobnie jak w II kwartale 2015 r. W przypadku inwestycji w III kwartale roku 2015 zanotowano wzrost sięgający 4,6%, podczas gdy w II kwartale 2015 r. wzrost wyniósł 6,1%, a w kwartale I 11,5%. Zwraca uwagę ponowne zmniejszenie dysproporcji pomiędzy dynamiką całej akumulacji, a dynamiką inwestycji. Świadczy ono o coraz mniejszej skali redukcji zapasów. Istnieje spora szansa no to, że bliscy jesteśmy punktu, w którym firmy starając się zapewnić sobie stosowne zasoby niezbędne do dalszej produkcji, zaczną gromadzić większe ilości surowców, komponentów i półproduktów. Pewną obawę stanowi fakt, iż wzrost inwestycji jest na najniższym poziomie od IV kwartału 2013 roku kiedy to odnotowano wzrost na poziomie jedynie 0,3%. Wyhamowała też dynamika eksportu, z 4,8% w kwartale drugim do 3,9% w III kw. W analogicznym okresie roku ubiegłego mieliśmy do czynienia z wzrostem na poziomie 4,7%. Spowolniła również dynamika importu, z 4,5% w kwartale drugim do 3,1% w okresie lipiec – wrzesień. Warto jednak pamiętać, że głównym powodem ograniczania importu były niskie ceny ropy oraz innych surowców energetycznych.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane