Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KUKE: wzrost wartości złotego w 2011 r. nie wpłynie na eksport

  • Autor: PAP
  • Data: 13-01-2011, 16:26

Prognozowana przez KUKE aprecjacja złotego wobec euro o 4-5 proc. w 2011 r. nie będzie miała wpływu na wielkość polskiego eksportu - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Soroczyński, główny analityk Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Zdaniem Soroczyńskiego w 2011 r. PKB wzrośnie o 4,5 proc., najlepszy będzie I kwartał ze wzrostem 4,6 proc.

"Głównym czynnikiem napędzającym gospodarkę w I kwartale będą inwestycje oraz wzrost mocy wytwórczych. Należy także pamiętać o słabym I kwartale 2010 roku, który praktycznie był stracony przez pogodę. Efekt bazy przyczyni się, więc do tego, że I kwartał będzie najlepszy w całym roku, a PKB wzrośnie o 4,6 proc." - powiedział.

"Motorem napędowym w całym roku, oprócz inwestycji, będzie także spożycie indywidualne. Oceniam, że w bieżącym roku wzrośnie ono o 4 proc., wobec 3 proc. wzrostu w 2010 roku. Mam pewne obawy względem spożycia zbiorowego, gdyż w tym segmencie należy spodziewać się oszczędności. Warto pamiętać także, że rok 2011 będzie okresem wzmożonych rozliczeń faktur przy inwestycjach związanych z ME 2012" - dodał.

Soroczyński prognozuje, że w II kwartale PKB wzrośnie o 4,1-4,2 proc., a w III i IV kwartale o 4,4-4,5 proc.

W ocenie Soroczyńskiego ze względu na brak podwyżek stóp procentowych pod koniec 2010 r. inflacja w I kw. będzie mocno podwyższona, a do celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. - PAP) obniży się dopiero we wrześniu.

"Myślę, że w pierwszych miesiącach roku inflacja będzie znacznie podniesiona. W marcu ceny mogą wzrosnąć o 3,7-3,8 proc. rok do roku. Taka podwyższona inflacja jest skutkiem braku reakcji RPP w końcówce roku i pozostawieniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Nawet w lecie inflacja utrzymywać się będzie powyżej 3,5 proc., dopiero we wrześniu zacznie się obniżać. Spadek CPI w ostatnich miesiącach będzie związany głównie z wyższą bazą z 2010 roku, w grudniu inflacja wyniesie 2,9 proc. licząc rok do roku" - powiedział."Oceniam, że średnioroczna inflacja CPI w 2011 roku osiągnie 3,4 proc." - dodał.

Według niego złoty będzie się powoli umacniał. "Uważam, że obecne umocnienie obserwowane na początku roku, jest tylko sezonowe i będzie trwało do lutego. Jest to efekt nowego roku i faktu, że inwestorzy otwierają na polskim rynku nowe pozycje. Z początkiem marca zacznie się korekta, która będzie trwała do kwietnia. Następna korekta przyjdzie w okresie letnim i w październiku. Te wahania sprawią, że do końca roku złoty umocni się o 4-5 proc., do 3,75-3,80 za euro" - powiedział w rozmowie z PAP Soroczyński.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH