Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Malejące ceny żywności powodują obniżenie inflacji koncumenckiej

 • Autor: ISB
 • Data: 14-01-2009, 10:45

Inflacja konsumencka wyniosła 3,3 proc. r/r w grudniu wobec 3,7 proc. w listopadzie, oceniają ekonomiści. Analitycy ankietowani przez agencję ISB są dość zgodni, że największy wkład poziom wskaźnika CPI mają spadające ceny żywności oraz ropy.

Jedenastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekuje, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w grudniu średnio 3,31 proc. r/r. Prognozy oscylują między 3,1 proc. a 3,5 proc. Natomiast resort finansów szacuje grudniowy poziom wskaźnika CPI na 3,4 proc., a resort gospodarki - o 0,1 pkt proc. wyżej.

Analitycy byli tym razem zgodni w ocenie przyczyn wyraźnego spadku inflacji i jednoznacznie wskazywali na niższe ceny żywności i paliw. Oczekują szybkiego dotarcia wskaźnika do poziomu celu inflacyjnego Narodowego banku Polskiego (NBP), czyli 2,5 proc., a niektórzy mówią już o dolnej granicy wahań, czyli 1,5-proc. wielkości wskaźnika CPI.

"Wskaźnik inflacji rocznej w grudniu spadł do poziomu 3,3 proc., a ceny w skali miesiąca nie zmieniły się. W naszej prognozie przewidujemy wzrost cen żywności o 0,5 proc. m/m, m.in. w efekcie wzrostu cen mięsa, warzyw, tłuszczów, przy spadku cen mleka i jego przetworów oraz owoców. Szacujemy także ponad 4-proc. spadek cen w transporcie, głównie w wyniku spadku cen paliw o 7 proc. m/m" - powiedział główny ekonomista banku PKO BP Łukasz Tarnawa.

W jego ocenie, ograniczająco na spadek wskaźnika inflacji oddziaływał natomiast utrzymujący się trend wzrostowy cen tytoniu, który był efektem odłożonej w czasie ubiegłorocznej podwyżki akcyzy.

Pozostali eksperci potwierdzają te spostrzeżenia, dodając kolejne czynniki wpływające na poziom grudniowych cen oraz prezentując jednocześnie bardzo optymistyczne wizje przyszłości.

"W kierunku niższej inflacji działają spadające ceny paliw, które pozwolą na dalszy spadek cen w transporcie, co w konsekwencji przełoży się deflacyjnie na całą gospodarkę m.in. na ceny żywności. Spadek oczekiwań inflacyjnych oraz płacowych wynikający m.in. ze wzrostu bezrobocia i spowolnienia PKB poniżej potencjału będzie również oddziaływał antyinflacyjnie" - dodał analityk BPS Krzysztof Wołowicz.

Ekonomista zauważył, że skalę redukcji spadku inflacji ograniczają wprowadzone w życie od początku listopada niewielkie podwyżki cen prądu. Nie ogranicza to jednak jego optymizmu dotyczącego kolejnych miesięcy.

"Przyspieszenia tempa spadku inflacji w kolejnych miesiącach należy oczekiwać pod wpływem słabnącego popytu, niższych cen surowców i ścisłej kontroli URE nad cenami energii. Rząd w sytuacji nasilającego się kryzysu będzie dążył do zmniejszenia skali podwyżek cen kontrolowanych, aby nie ograniczać siły nabywczej gospodarstw domowych. W efekcie powrót inflacji do celu powinien być szybszy niż można było niedawno przypuszczać" - podkreśla Wołowicz.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane