Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

MG: Rynek spożywczy w Polsce jest wart niemal 55 mld euro

 • Autor: portalspozywczy.pl, Paulina Bełżecka
 • Data: 14-10-2013, 14:27
MG: Rynek spożywczy w Polsce jest wart niemal 55 mld euro
Fot. PTWP

Wartość polskiego rynku artykułów spożywczych, do którego zaliczone zostały wszystkie produkty sprzedane w sklepach spożywczych, w tym artykuły przemysłowe oraz żywność nabywana w innych kanałach dystrybucji, w roku 2012 osiągnęła wartość prawie 55 mld euro (PRM, 2013), to jest o 2,5 proc. więcej niż w poprzednim roku - wynika z raportu Biała Księga Polskiej Gospodarki, przygotowanego przez ministerstwo gospodarki.

Jak oceniają autorzy raportu, w przemyśle spożywczym w Polsce od lat 90-tych wystąpił szereg zmian związanych z dynamicznym postępem technicznym i organizacyjnym. Dzięki temu jest on obecnie jedną z najważniejszych i najszybciej rozwijających się branż w polskiej gospodarce.
Polskie produkty spożywcze są konkurencyjne i rozpoznawalne na wielu zagranicznych rynkach. Istotnym czynnikiem, który przyczynił się do rozwoju tej branży było również wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i wynikająca z tego możliwość lepszej eksploracji rynków zagranicznych.

W roku 2013 w przemyśle spożywczym zatrudnionych było 358 tys. osób, co stanowiło 14,5 proc. pracujących w przemyśle ogółem (GUS, 2013). Produkcja sprzedana artykułów spożywczych w I półroczu 2013 r. wyniosła 92,6 mld zł co daje wzrost o 1,4 proc. w stosunku do I półrocza 2012. Stanowiło to 16,6 proc. produkcji sprzedanej całego polskiego przemysłu.

W 2011 r. produkcja w tym sektorze stanowiła 14,2 proc. globalnej produkcji polskiego przemysłu ogółem, a ponadto przemysł spożywczy charakteryzował się dość wysokim udziałem w tworzeniu wartości dodanej, który wyniósł w roku 2011 9,9 proc. (GUS, Rocznik Statystyczny Przemysłu 2012, wyd. 2013).

Udział przemysłu spożywczego w Polsce w wartości sprzedaży jest wyższy średnio o około 9 proc. w porównaniu do 15 krajów UE (PAiIZ, 2011). Dynamicznie zwiększają się też przychody firm działających w tej branży w 2011 r., które w porównaniu do 2010 r. wzrosły o 17 proc.

Sektor ten charakteryzuje duże rozdrobnienie, ponieważ ponad 77 proc. wszystkich działających na tym rynku podmiotów stanowią mikro i małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 49 pracowników. Podmioty duże, w których pracuje więcej niż 250 osób stanowią około 4,5 proc. wszystkich przedsiębiorstw w tym sektorze (GUS, 2012).

Specjalizacją większości firm jest piekarnictwo oraz przetwórstwo i produkcja mięsa - odpowiednio 25 proc. i 31 proc. w 2011 r. Pomimo swojego rozdrobnienia sektor ten jest bardzo skoncentrowany pod względem produkcji sprzedanej, co wynika z faktu, że duże przedsiębiorstwa produkowały w 2011 r. ponad 54 proc. wszystkich produktów.

- Branża spożywcza jest zaliczana do stosunkowo odpornych na kryzys, gdyż w jej przypadku wahania koniunktury nie wpływają w znaczącym stopniu na wysokość popytu. Należy jednak założyć, że rynek ten będzie rozwijał się szybciej w momencie poprawy koniunktury, która przyczyni się do podniesienia osłabionej w 2013 r. dynamiki konsumpcji prywatnej - oceniają autorzy raportu.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (24 340) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 267)


Polecane oferty


Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH