Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Minister Kalemba: Zakładamy maksymalny udział w budżecie polityki rolnej UE

 • Autor: PAP
 • Data: 09-11-2012, 15:03
Minister Kalemba: Zakładamy maksymalny udział w budżecie polityki rolnej UE
Stanisław Kalemba, minister rolnictwa

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział w piątek w Sejmie, że najważniejszym celem rządu w zakresie rolnictwa jest zapewnienie jak najwyższego udziału Polski w budżecie wspólnej polityki rolnej na lata 2014-2020.

Kalemba podczas piątkowej debaty nad informacją premiera Donalda Tuska o polityce europejskiej wyjaśnił, że zasadniczym celem wspólnej polityki rolnej od ponad 50 lat jest zabezpieczenie konsumentom odpowiedniej ilości i jakości żywności po przystępnych cenach z jednoczesnym zabezpieczeniem dochodów rolników.

Jak zaznaczył, w ramach wspólnej polityki rolnej są dwa filary, a pierwszy z nich to płatności bezpośrednie.

"W tych negocjacjach dążymy przede wszystkim do tego, aby polscy rolnicy otrzymali dopłaty bezpośrednie na poziomie średniej stawki płatności w Unii Europejskiej. W tym roku jest to ok. 260 euro na jeden hektar" - podkreślił.

"Stawiając na średnią płatności w Unii Europejskiej, stawiamy na to, by polscy rolnicy mieli takie płatności, jak mają rolnicy czescy, węgierscy, austriaccy" - powiedział minister rolnictwa.

Zaznaczył, że rolnicy niemieccy uzyskują "dużo więcej". "Mówimy natomiast o średniej i to jest cel realny. I o taki będziemy zabiegali" - dodał.

Kalemba zaznaczył, że drugim filarem wspólnej polityki rolnej są fundusze na rozwój obszarów wiejskich, rozwój gospodarstw i modernizację zakładów przetwórstwa-rolno spożywczego.

"Przypomnę, że w obecnej perspektywie na ten cel jest ok 13,5 mld euro. I to należy utrzymać" - dodał.

"Warto podkreślić, że jest jeszcze trzeci element z funduszu spójności w ramach umowy partnerskiej. Tutaj trwają prace. Chcemy uzyskać jak najwięcej środków na infrastrukturę na obszarach wiejskich, które stanowią ponad 93 proc. powierzchni kraju i zamieszkuje tutaj ok. 38 proc. ludności" - wyjaśnił.

Podkreślił, że Polska zabiega o te trzy elementy, a celem jest zrównoważony rozwój kraju i bezpieczeństwa żywnościowego. "Staramy się uzyskać jak najlepsze warunki w nowej perspektywie (budżetowej)" - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Obserwator 10-11-2012, 12:59:
71041
Trudno zrozumieć "walkę" polskiego ministra o stawki płatności bezpośrednich dla polskich rolników na poziomie stawek rolników z Austrii, Czech czy Węgier. Nie wiadomo na czym opiera się się takie stanowisko. Z pewnością nie na zapisach Traktatu Lizbońskiego, w tym tak zasadniczych jak zrównoważony wzrost gospodarczy, spójność gospodarcza, społeczna i terytorialna, solidarność między państwami członkowskimi, równość państw członkowskich wobec traktatów, zakaz dyskryminacji ze wzgledu na przynależność państwową. Z pewnością nie na celach traktatowych Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Nie wynika także z celów Europejskiego Modelu Rolnictwa obowiązującego od 1997 r., które zgodnie z deklaracjami najwyższych unijnych władz są wytycznymi dla reform WPR. Nie ma też uzasadnienia w najnowszych celach Unii Europejskiej określonych w Strategii Europa 2020 z czerwca 2010 r.. Jest nawet niespójne z celem płatności bezpośrednich określonym w najnowszej propozycji Komisji Europejskiej z 12.10.2011 r. dotyczącej tych właśnie płatności (wsparcie dochodów gospodarstw oraz zmniejszenie ich zmienności). A co najgorsze jest sprzeczne z żywotnymi interesami Polski i polskich rolników. Od wielu lat system podziału płatności bezpośrednich jest przedmiotem powszechnej krytyki, gdyż jest to system nieracjonalny i niesprawiedliwy. Premiuje bowiem bardzo wąską grupę beneficjentów tych płatności ( często są to m.in. duże koncerny spożywcze, wielcy obszarnicy ziemscy, a nawet pola golfowe i porty lotnicze) i dyskryminujący zdecydowaną większość unijnych rolników, w tym olbrzymią większość polskich. Nikt już nie mógł zrozumieć jego sensu. Dlatego też ukazywały się deklaracje wielu instytucji (Rady UE, Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli nauki, organizacji eksperckich ), a nawet przez pewien okres samej Komisji Europejskiej o konieczności podziału płatności bezpośrednich na podstawie obiektywnych kryteriów do których najczęściej zalicza się poziom dochodu rolników, powierzchnię użytków rolnych oraz zatrudnienie w rolnictwie. W deklaracji naszego ministra rolnictwa powyższe kryteria obiektywne nie są brane pod uwagę. Gdyby były, to stawka dla polskich rolników wynosiłaby ok. 360 € na hektar, a nie ok. 260 €/ha! Co to oznacza? Na deklaracjach polskiego ministra Polska straci w latach 2014-2020 ok. ponad 7 m ld €! , a statystyczny polski rolnik otrzyma co roku ok. 100 € mniej na każdy hektar. Zaszkodzi to przede wszystkim 1 mln polskich rolników (co najmniej), których egzystencja zostanie zagrożona i w większości zasilą oni i tak już wysokie bezrobocie na wsi. Zaszkodzi to polskim finansom, bo za wzrost bezrobocia na wsi zapłaci polski budżet (przynajmniej częściowo). Zaszkodzi to środowisku przyrodniczemu w Polsce (porzucona ziemia w dużej części zdegraduje się). Zaszkodzi to zdrowiu Polaków (lukę po upadłych drobnych gospodarstwach wypełnią duże gospodarstwa z intensywnymi metodami masowej produkcji).
Stanowisko polskiego ministra rolnictwa jest o tyle zaskakujące, że jest on od wielu lat znany jako obrońca gospodarstw rodzinnych w Polsce. A więc czy jest to efekt złych doradców, którzy dostarczają ministrowi złych informacji i danych (minister nie musi być alfą i omegą), czy nacisk silniejszego koalicjanta, który ma inną wizję priorytetów rozwoju Polski i starań się o "unijne" pieniądze, czy zwykły oportunizm (strach przed używaniem racjonalnych argumentów przy jednoczesnym układzie sił w Unii), czy tez inne ku temu są powody? Tego nie wiem. Wiem tylko, że takie stanowisko ministra, wbrew temu co głosi, nie ma podstaw merytorycznych. A przede wszystkim jest szkodliwe dla polskich rolników i Polski. Także w kontekście technik negocjacyjnych.
Co z ogromnym żalem i zawstydzeniem konstatuje jako obserwator.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 394) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH