Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Minister rolnictwa: szukamy rozwiązań ws. sprzedaży ziemi w Zachodniopomorskiem

 • Autor: PAP
 • Data: 04-01-2013, 16:40

W Szczecinie trwają rozmowy w sprawie sposobu wyeliminowania z udziału w przetargach na zakup państwowej ziemi osób podstawionych. Rozmowy idą w dobrym kierunku - ocenił w piątek w Sejmie minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Kalemba odpowiadał na pytania posłów PiS, którzy pytali o nieprawidłowości w sprzedaży ziemi w woj. zachodniopomorskim - chodzi o zakup gruntów przez podstawione osoby, tzw. słupy. W Szczecinie rolnicy protestowali już w tej sprawie w lutym i czerwcu 2012 r., kolejna akcja rozpoczęła się 5 grudnia.

"Protestujący twierdzą, że nawet 80 proc. sprzedawanej ziemi z Agencji na Pomorzu Zachodnim mogło trafić do cudzoziemców" - mówił poseł Jan Warzecha.

Szef resort rolnictwa przyznał, że taki problem występuje w Zachodniopomorskim i zapewnił, że wszystkie przypadki dotyczące możliwego udziału osób podstawionych w przetargach ograniczonych zostały skierowane do CBA i ABW. Dodał, że resort zgadza się z postulatami protestujących rolników, co znalazło wyraz w podpisanym 28 grudnia ub.r. porozumieniu. M.in. znalazło się w nim stwierdzenie, że podstawowym celem realizacji ustawy o ustroju rolnym przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR) jest tworzenie i poprawa struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych.

Podkreślił, że w przetargach ograniczonych mogą brać udział jedynie osoby uprawnione, czyli zamieszkałe na terenie danej gminy i posiadające określone kwalifikacje rolnicze. Jeżeli rolnik spełnia te kryteria, to ANR nie ma możliwości prawnych niedopuszczenia takiej osoby do udziału w przetargu - stwierdził minister.

Przypomniał, że w tej sprawie spotykał się z protestującymi rolnikami dwukrotnie. W wyniku ostatniego spotkania pod koniec grudnia ub. roku podpisane zostało porozumienie dotyczące m.in. wypracowania nowych zasad sprzedaży ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Obecnie, powiedział minister, zasady te są doprecyzowywane i rozmowy "idą w dobrym kierunku". Oznacza to, że w przyszłym tygodniu resort będzie mógł podpisać kolejne porozumienie z protestującymi rolnikami.

Kalemba poinformował, że w związku ze zgłaszanymi przez rolników nieprawidłowościami pracownicy szczecińskiego oddziału zostali specjalnie przeszkoleni. "Uczulono ich, by wnikliwie analizowali dokumenty osób, które chcą wziąć udział w przetargach, a gdy zachodzi uzasadniona wątpliwość potwierdzona dowodami występowania osób podstawionych, nie dopuszczali ich do przetargu, odwołując go" - mówił Kalemba. Zaznaczył, że od 8 grudnia przetargi ograniczone zostały zawieszone do czasu uszczegółowienia przepisów, co spotkało się z zadowoleniem rolników.

KOMENTARZE: (5)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Doktor 06-01-2013, 09:37:
Drogi LWL:
Dlaczego ziemia ma być w naszym kraju sprzedawana rolnikom na preferencyjnych warunkach??
1. W całej "starej unii" ziemie rolna może kupić każdy - rownież Polak. Kto ma środki ten kupuje. Tak jest w każdej innej branży i każdy musi sie z tym pogodzić, bo to jest rynek!
Tylko polski rolnik tego nie rozumie i wyjeżdża traktorem za setki tysięcy złotych bezczelnie na ulice miasta.
Czy inni mieszkańcy Szczecina nie widza, ze ludzi w mieście nie stać na takie warunki życia, na jakie stać rolników ??
Popatrzmy tylko na to, czym rolnicy przyjeżdżają na strajk...
2. Dlaczego piszesz o wysokich cenach ziemi, proponowanych przez Agencje ?? Ilu rolników kupuje ziemie z Agencji, by za chwile ja odsprzedać drożej ??
Wtedy klient z Danii, Niemiec czy Holandii nie jest już problemem - ważne, by dobrze zapłacił - bo kasa idzie do prywatnej kieszeni rolnika.
3. Gdyby nie tzw. słupy, nie mielibyśmy wielkich gospodarstw z zachodu, które są czyste, bogate i zadbane. To dzięki nim mogliśmy w Polsce zobaczyć nowoczesne rolnictwo.
Nasz rolnik woli mieć brudne i zaniedbane gospodarstwo, bo tak było zawsze. A poza tym trzeba zachować pozory biedy...

To nie miejsce na spory.
Ale chyba już czas odciąć rozpieszczonych rolników od dopłat z zewnątrz (rowniez poprzez preferencyjna sprzedaz gruntow rolnych) - bo jest dziś w rolnictwie dosyć chętnych do gospodarzenia bez dopłat!
Mamy inne potrzebujące zawody i klasy społeczne, które napewno bardziej potrzebują pomocy, niż rolnicy!

 • LWL. 05-01-2013, 20:05:
Może nie wiesz "Doktorze", że agencja oprócz zatrudniania całego tabunu urzędników odprowadza co roku 2 mild PLN do budrzetu państwa.
Niech ta sprzedzaż byłaby w przetagu ograniczonym I dla wszystkich sąsiadów, w II przet. dla rolników z danej wsi, póżniej dla rolników z danej Gminy. Dopiero po takiej koleności przetarg nieograniczony.
Nie powinno być jednak tak jak jest, że wycenę dokonuje się metodą porównawczą w oparciu o transakcje odbyte w tym kupione grunty przez słupów, przelicytowane w emocjach konieczności powiększenia gospodarstwa przez rolników i ciągła tak tworzona spirala wzrostu cen dalece po za wartość odtworzeniową. Takie przepisy serwowane polskim rolnikom prowadzą do spekulacji i unimożliwiają zakup ziemi polskim rolnikom. Te przepisy i działania rządzących podważają zaufanie do państwa.
Czy tak musi być w Polsce. Naprawiajmy to państwo. Konieczna jest zmiana przepisów, a nie obserwatorzy Panie Ministrze. Niech Pan spróbuje to zrozumieć.
 • Doktor 05-01-2013, 11:26:
Rolnik pomyślał jak zwykle wyłącznie o sobie. A skąd taka Agencja miała by brać środki na finansowanie Waszych kredytów ?? Przecież jasne jest, ze rolnicy (oficjalnie) są biedni i środków nie posiadają. Poza tym, z czego miałaby sie taka Agencja utrzymywać, jeśli cena sprzedaży ma być podobna do ceny zakupu??
Te problemy już rolnika nie dotyczą. Dostajecie dopłaty od Państwa, Unii i jeszcze innych organizacji i wciąż jest zle!
Trzeba więc wyciągnąć wnioski i zrezygnować z rolnictwa, jeśli nie potrafisz sie z niego utrzymać...

Zobacz wszystkie komentarze (5)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane