MRiRW: Nie wszystkie gospodarstwa mają w tym roku obowiązek dywersyfikacji upraw
KE wydała decyzję umożliwiającą rolnikom skorzystanie w tym roku z odstępstwa jednej z praktyk zazielenienia − obowiązku dywersyfikacji upraw. Będą jednak mogli z niego skorzystać tylko ci rolnicy, którzy ponieśli straty w zasiewach ozimin.

Powiązane tematy:
Decyzja ta została wydana na wniosek ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.
Ulewne deszcze i powodzie, jakie wystąpiły w Polsce w okresie od sierpnia do października 2017 r. spowodowały, że w wielu gospodarstwach nie był możliwy siew roślin ozimych lub doszło do zniszczenia tych upraw. Dlatego gospodarstwa, w których nie można było zasiać ozimin lub na których uprawy te zostały zniszczone w co najmniej na 30 proc. całkowitej powierzchni ozimin w gospodarstwie, będą mogły skorzystać z derogacji (odstępstwa).
Gospodarstwa małe i średnie tj. posiadające od 10 do 30 ha gruntów ornych w 2018 r. będą zwolnione z obowiązku prowadzenia dwóch upraw. Natomiast gospodarstwa posiadające powyżej 30 do 150 ha gruntów ornych będą zobowiązane do posiadania dwóch (a nie trzech) upraw - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.
Decyzja KE w tej sprawie dotyczy nie tylko Polski, ale także Danii, Estonii, Łotwy, Litwy i Finlandii.
Ministerstwo poinformowało, że projekt zmiany stosownego rozporządzenia dot. przyznawania płatności bezpośrednich został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień.

