Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

MRiRW: Propozycje KE ws reformy WPR budzą wątpliwości co do zgodności z prawem unijnym

 • Autor: www.portalspozywczy.pl, MRiRW
 • Data: 08-02-2012, 13:07
MRiRW: Propozycje KE ws reformy WPR budzą wątpliwości co do zgodności z prawem unijnym
Projekt stanowiska Rządu RP będzie do końca lutego konsultowany społecznie

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma wiele zastrzeżeń do propozycji Komisji Europejskiej odnośnie reformy Wspólnej Polityki Rolnej; przedstawiło je w projekcie stanowiska Rządu RP, który ma być konsultowany społecznie. Rząd negatywnie ocenia m.in. zwiększenie zakresu zadań dla rolników, przy jednoczesnym zmniejszeniu budżetu, odejście od wzmacniania II filaru oraz niewielki zakres wyrównania wsparcia bezpośredniego.

Ponadto, rząd krytykuje propozycję utworzenia dodatkowego, pro środowiskowego komponentu płatności bezpośrednich, tzw. zazielenienie.

- Propozycje legislacyjne KE budzą wątpliwości, co do zgodności z zasadami prawa unijnego (niedyskryminacji, proporcjonalności). W szczególności, jednolite w całej UE wymagania i obowiązki, m.in. w zakresie „zazielenienia", rekompensowane zróżnicowanym wsparciem (stawki płatności) godzą w zasadę jednakowego traktowania rolników funkcjonujących w tych samych warunkach (traktatowa zasada niedyskryminacji) - czytamy w treści stanowiska.

- Ten element, podobnie jak zapowiedź zastosowania obiektywnych kryteriów jedynie do podziału środków w filarze II budzą wątpliwości o zgodność z zasadą proporcjonalności, tj. właściwego doboru instrumentów do realizacji zakładanych celów. Niezbędna jest zatem pełna diagnoza zgodności elementów propozycji z prawem pierwotnym, wtórnym, jak i z uwarunkowaniami zewnętrznymi E, np. WTO - dodano.

Rząd RP podkreśla w stanowisku, że zwiększenie zadań przy propozycji zmniejszenia budżetu WPR w wymiarze realnym grozi wzrostem obciążeń ekonomicznych i zagrożeń dla konkurencyjności międzynarodowej rolnictwa europejskiego. Może to prowadzić do zmniejszenia udziału UE w globalnej podaży żywności i przenoszenia produkcji poza Europę, a także nadmiernej intensyfikacji i uprzemysłowienia rolnictwa w UE.

Z kolei brak propozycji, które gwarantowałyby pełne zrównanie płatności bezpośrednich w całej Unii w oparciu o stawki powierzchniowe lub inne obiektywne kryteria zagraża skuteczności i efektywności WPR zarówno w wymiarze ekonomicznym (zakłóca funkcjonowanie jednolitego rynku, hamując rozwój produkcji tam, gdzie jest ona konkurencyjna), jak i środowiskowym (premiuje gospodarstwa, regiony i państwa członkowskie o największej intensywności produkcji).

Są także propozycje rozwiązań, które rząd ocenia pozytywnie. Wśród nich jest akceptacja przez KE powierzchni użytków rolnych jako właściwego kryterium oceny wysokości wsparcia bezpośredniego, tj. kryterium dobrze reprezentującego nowe cele i zadania WPR. Jednak, jak podkreśla w stanowisku, w propozycji KE brakuje konsekwencji w tym zakresie, gdyż zaniechano pełnego wyrównania stawek.

Ponadto, rząd pozytywnie ocenia wyeksponowanie roli małych gospodarstw w europejskim modelu rolnictwa i dla realizacji celów strategii Europa 2020, w szczególności dotyczących wzrostu zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu.

Przeczytaj także:

Ministerstwo rolnictwa zaprasza do konsultacji społecznych ws reformy WPR

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Rolnik 09-02-2012, 20:00:
Sawicki przestań gadać gupoty o stawkach do powierzchni .
Wprowadzaj stawki do produkcji i to szybko

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (12 131) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH