REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Nadchodzą zmiany zasad wymiany handlowej pomiędzy przedsiębiorcami?

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 17-06-2015, 21:00
Nadchodzą zmiany zasad wymiany handlowej pomiędzy przedsiębiorcami?
(fot. PTWP)

W ostatnim okresie podjęte zostały inicjatywy zmierzające do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zasad uczciwej konkurencji w wymianie handlowej pomiędzy przedsiębiorcami (w szerokim tego słowa znaczeniu) - poszczególnymi ogniwami łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych - wskazuje dr Filip Przybylski-Lewandowski.

REKLAMA

Między innymi posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli w Sejmie projekt ustawy o zwalczeniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów.

- Rozwiązania przewidzenie przez wnioskodawców zakładają, między innymi wprowadzenie definicji nieuczciwych praktyk stosowanych przez sprzedawców takich jak miedzy innymi pobieranie świadczenia za usługi faktycznie niezrealizowane (art. 3 pkt. 1 lit a Projektu), sprzedaży produktów spożywczych lub rolnych po cenie niższej niż cena nabycia danego produktu przez sprzedawcę, (art. 3 pkt. 2 Projektu) żądanie partycypowania w rabatach udzielanych konsumentowi przez czas dłuższy niż rzeczywisty okres udzielania konsumentowi owego rabatu przez sprzedawcę (art. 3 pkt. 9 Projektu), wyłączania uprawianie do domagania się zapłaty na rzecz dostawcy przez sprzedawcę odsetek za zwłokę, kar umownych i innych jednostronnie zastrzeżonych wyłącznie dla sprzedawcy od dostawcy warunkowych świadczeń mających zabezpieczyć wykonanie umowy (art. 3 pkt. 7 Projektu) - wyjaśnia dr Filip Przybylski-Lewandowski.

- Autorzy projektu definiują również jako zachowania konieczne do wyeliminowania z katalogu działań sprzedawcy wobec dostawcy domaganie się sprzedawcy rezygnowania przez dostawcę z posługiwania się własnymi znakami towarowymi (art. 3 pkt. 8). Zamiarem wnioskodawców jest również ograniczenie dystrybucji towarów pod markami własnymi na poziomie 30 procent (art. 3 pkt. 12.) - dodaje.

Zgodnie z projektem ochrona zastosowania się do przewidzianych ograniczeń stanowić miałaby zadanie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Postępowanie związane z egzekwowaniem zasad zawartych w ustawie odbywałoby się w oparciu o procedurę określoną w częściowo w Ustawie z 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji o konsumentów a częściowo w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego dodatkowo z wykorzystaniem reguł Kodeksu postępowania cywilnego - tłumaczy ekspert.

- Potrzebę ukonstytuowania definicji praktyk nieuczciwej konkurencji w sektorze wymiany produktów spożywczych i rolnych, autorzy uzasadniają między innymi nierównowagą pomiędzy uczestnikami łańcucha dostawa, obserwowaną nie tylko w Polsce, ale i w większości krajów Unii Europejskiej. Źródła nierówności upatrują w występowaniu silnej konsolidacji podmiotów sektora dystrybucji i słabszych rozdrobnionych podmiotów produkujących żywność - podkreśla dr Filip Przybylski-Lewandowski.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (23 587) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH