Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

NBP: Inflacja wyniesie 1,8% w 2010 i 2,4% w 2011 r.

 • Autor: ISB
 • Data: 26-02-2010, 09:42

Średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 1,8%, w roku 2011 wzrośnie do 2,4%, zaś w 2012 roku - przyspieszy do 3,5% (wobec 3,5% w 2009 r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), podał bank centralny w opublikowanym w piątek "Raporcie o inflacji". Według nowej projekcji, cel inflacyjny zostanie osiągnięty w II kw. 2010 r. - dokument z października przewidywał, że stanie się to na początku roku.

"Inflacja CPI obniży się w krótkim horyzoncie projekcji, od II kw. 2010 r. do II kw. 2011 r. kształtując się poniżej celu inflacyjnego NBP. W długim horyzoncie projekcji, w ślad za ożywieniem na rynku pracy i osłabieniem kursu złotego, inflacja wzrośnie, przekraczając górną granicę odchyleń od celu w II kw. 2012 r." - głosi dokument.

Przy założeniu braku zmian stopy referencyjnej banku centralnego, prawdopodobieństwo ukształtowania się średniorocznej inflacji w przedziale (1,5-3,5%) spada z około 66% w 2010 r. i 2011 r. do 37% w ostatnim roku projekcji, podano także.

Inflacja konsumencka wyniosła w styczniu 3,6% r/r wobec 3,5% w grudniu.

W "Raporcie" podkreślono, że istotna korekta cen surowców energetycznych i rolnych na rynkach światowych oraz aprecjacja kursu złotego, które dokonały się w 2009 r., wpływać będą z opóźnieniem na dostosowania cen na rynku krajowym. W konsekwencji w krótkim horyzoncie projekcji inflacja cen energii oraz cen żywności na rynku krajowym obniży się.

"W kolejnych latach, wraz z osłabieniem kursu złotego i wzrostem cen surowców energetycznych na rynkach światowych, tendencja ta ulegnie odwróceniu i ceny żywności oraz energii zaczną ponownie rosnąć" - czytamy w dokumencie.

Według centralnej ścieżki projekcji, ceny żywności spadną w tym roku o 1,3%, w 2011 roku wzrosną o 0,7%, zaś w 2012 roku ponownie wzrosną o 3,4%. W ub. roku wzrost cen żywności wyniósł w tym ujęciu 4,1%.

Według tych założeń, ceny nośników energii zwiększą się w tym roku o 3,3%, by w latach 2011-2012 ukształtować się odpowiednio na poziomach: 2,5% i 5,4%. W ub. roku ich wzrost wyniósł 5,3%, podał NBP.

"W IV kw. 2009 r. inflacja bazowa ukształtowała się na poziomie 2,7% r/r. W wyniku spadku presji kosztowej, związanej z pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, inflacja bazowa obniży się nieznacznie, osiągając poziom 2,6% w połowie 2010 r. Wyższy poziom kursu i przyspieszenie dynamiki cen importu w II poł. 2010 r. zahamuje jednak jej dalszy spadek i wraz z ponownym wzrostem jednostkowych kosztów pracy (poza rolnictwem), wpłynie na podniesienie jej poziomu w kolejnych latach" - podano w "Raporcie".

Według centralnej ścieżki projekcji, wskaźnik cen inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii wyniesie 2,7% r/r w 2010 roku, 3,0% w 2011 roku i 3,2% w kolejnym roku wobec ubiegłorocznego poziomu 2,7%.

"Głównym ryzykiem w kierunku wyższej inflacji jest szybszy wzrost cen żywności i energii wynikający z działań regulacyjnych, w tym działań Unii Europejskiej, oraz wyższych cen surowców energetycznych na rynkach światowych" - czytamy dalej w dokumencie.

Natomiast możliwość ukształtowania się inflacji poniżej ścieżki centralnej wiąże się, zdaniem analityków NBP, z realizacją scenariusza silniejszego kursu walutowego, co wynikałoby z lepszego postrzegania przez inwestorów polskiej waluty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 019) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH