Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Nowe kary za nielegalny handel uliczny

 • Autor: PAP
 • Data: 28-07-2011, 19:15

Karę grzywny oraz wprowadzenie możliwości przepadku sprzedawanego towaru za prowadzenie handlu poza miejscem do tego wyznaczonym przez gminę przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu wykroczeń, który w czwartek pozytywnie oceniła sejmowa komisja.

Według zapisu, który miałby zostać dodany do kodeksu, karze grzywny podlegałby prowadzący sprzedaż "na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy". W razie popełnienia takiego wykroczenia można byłoby "orzec przepadek towarów przeznaczonych do sprzedaży, choćby nie stanowiły własności sprawcy".

Projekt poparła większość sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Zmian w Kodyfikacjach. "Zmiana ma dać gminom realne narzędzie walki z tym problemem, chodzi tu głównie o umożliwienie ewentualnego przepadku towarów" - powiedział PAP członek tej komisji Paweł Orłowski (PO).

Pierwotny projekt nowelizacji w tej kwestii przygotowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo". Prace nad tymi zmianami trwają w Sejmie od jesieni zeszłego roku. Sejm debatował nad nowelizacją już na początku października.

Wówczas kluby PiS, SLD i PSL krytycznie oceniły projekt i złożyły wnioski o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu. Przedstawiciele tych klubów wskazywali m.in., że projekt napisano w sposób nieprecyzyjny i niejasny. Ostatecznie - w grudniu zeszłego roku - projekt skierowano do dalszych prac w komisji.

Obecna wersja projektu została znacznie przeredagowana podczas posiedzeń podkomisji. Usunięto m.in. zapis, że przepisów nie stosowałoby się "do sprzedaży grzybów, owoców leśnych i płodów rolnych poza administracyjną granicą miasta", gdyż zdaniem posłów komplikowałby on przepis i mógłby powodować trudności interpretacyjne.

Autorzy projektu argumentują, że nielegalny handel uliczny pociąga za sobą wiele negatywnych skutków, m.in. wprowadzanie do obrotu towarów niewiadomego pochodzenia, łamanie prawa związanego ze spokojem i porządkiem publicznym, ograniczenie nieuczciwej konkurencji oraz zakłócenie estetyki i harmonii przestrzeni publicznej.

W uzasadnieniu projektu wskazano też, że dotychczasowe zapisy Kodeksu wykroczeń dotyczące zakazu wykonywania działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia oraz tamowania bądź utrudniania ruchu na drodze publicznej "nie zapewniają efektywnej eliminacji negatywnych zjawisk będących przyczyną podjęcia niniejszej inicjatywy ustawodawczej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • al kapone 19-10-2011, 20:38:
handel uliczny powinien być całkowicie dozwolony i bez podatku...Polska jest krajem policyjnym gdzie policja i straż miejska walczy z ulicznymi przekupniami...wstyd...polcja niech sie wezmie za robotę i da spokuj przekupkom z handlu ulicznego...gliny do roboty doły kopać albo byki na wsi bujać...bo mozecie dostać po ryju tak jak było w Totenham w Angli....opamiętajcie sie gliniarze bo pełnicie rolę służebną wobec społeczeństwa a nie jestescie panami tego puebla jestescie służbą ;to służcie społeczeństwu !!!
 • Leszek 19-10-2011, 16:42:
Polska to bardzo dziwny kraj.Zabrać biedakowi towar którym handluje.Dać mu grzywnę.Zamknąć go a jego dzieci do domu dziecka.Przyjazne państwo.Tylko dla kogo?
 • adam 29-07-2011, 10:21:
Polska to dziwny kraj. Na całym świecie handel drobny uliczny odbywa się we wszystkich miasta, w dużych nawet przy budynkch rządowych i nikt tego nie usiłuje likwidować. U nas tępi się tych drobnych emerytów i rencistów, którzy muszą sobie dorobić do kilkusetzłotowej głodowej emerytury. I ktoś może powiedzieć, że zezwolenie nie kosztuje dużo ale cała otoczka związana z handlem niekiedy przewyższa wpływy tych drobnych handlowców (podatki, zusy, opłaty targowe, kasy fiskalne i wiele innych).

Zobacz wszystkie komentarze (3)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 648) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane