Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Nowy Jedwabny Szlak korzystny dla eksportu

  • Autor: PAP
  • Data: 25-02-2016, 19:33
Nowy Jedwabny Szlak korzystny dla eksportu

Zwiększenie eksportu, współpracy polskich i chińskich firm czy uczelni, poprawa infrastruktury transportowej, rozwój gospodarki opartej na wiedzy - takie np. korzyści zdaniem ekspertów niesie projekt nowego Jedwabnego Szlaku. Mówiono o nim w czwartek w Opolu.

I międzynarodowe sympozjum "One Belt, one Road: policy, economy and technology" poświęcone nowemu Jedwabnemu Szlakowi odbyło się w czwartek na Politechnice Opolskiej w Opolu. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele polskiego MSZ, ambasady Chin w Polsce, władze Opolszczyzny oraz eksperci - ekonomiści, przedstawiciele polskich uczelni czy Instytutów Konfucjusza w Polsce.

Podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk podkreśliła, że nowy Jedwabny Szlak, czyli projekt "Jednego Pasa, Jednej Drogi", może zdecydowanie ożywić polsko-chińskie kontakty gospodarcze. "Myślę, że realizacja tego szlaku, czyli sieci połączeń transportowych, miałaby bardzo duży wpływ na współpracę inwestycyjną, bo ten projekt daje szansę dla polskich firm uczestniczenia w dużych projektach inwestycyjnych w charakterze realizatorów, podwykonawców czy dostarczycieli usług" - mówiła.

Zaznaczyła też, że do tej pory Polska miała "duży deficyt w obrotach handlowych z Chinami". "Włączenie Polski do tych połączeń transportowych daje duże szanse na zwiększenie eksportu do Chin" - przekonywała w rozmowie z dziennikarzami.

Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jednego Pasa, Jednej Drogi", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami UE. Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 r.

Kacperczyk mówiła, że już jest szereg inicjatyw, które realizujemy wspólnie z partnerami chińskimi. "Podczas ostatniej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach podpisaliśmy porozumienie ze stroną chińską, które nas włącza w inicjatywę +Jednego Pasa, Jednej Drogi+. To porozumienie w najbliższych miesiącach, latach będzie uszczegóławiane o konkretne projekty" - zaznaczyła.

Dodała, że Polska ma już "dobrą bazę" w zakresie np. połączenia kolejowego cargo pomiędzy Łodzią a stolicą chińskiej prowincji Syczuan - Chengdu. "Mamy też (...) terminal kontenerowy w Gdańsku, z którego dostawy i ładunki cargo wypływają już m.in. do Chin. Myślę, że to dobry początek" - przekonywała.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH