REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Odpad czy produkt uboczny?

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 04-03-2016, 12:01

Surowce i materiały stosowane w procesach produkcyjnych na ogół nie są w pełni wykorzystane, wskutek czego powstają pozostałości surowcowe i materiałowe stanowiące produkty uboczne oraz różnego rodzaju odpady w tym odpady organiczne – wyjaśniał podczas serminarium Techmilk Tomasz Chabelski z firmy Evergreen Solition.

REKLAMA

Kwestię odpadów produkcyjnych definiuje m.in. Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21), oraz Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta określa środki służące ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi (...) wynikające z wytwarzania odpadów i gospodarowania nimi.

Kolejnym aktem prawym jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 16 lipca 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1277). Wraz z rozpoczęciem 2016 r. nastąpił zakaz składowania odpadów wysokokalorycznych (powyżej 6000 kJ/kg s.m.) o kodach 19 08 05, 19 08 12, 19 08 14, 19 12 12.

Aktualizacja Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2014 ( Projekt z dnia 17 września 2015 r.) m.in. ustanawia hierarchię postępowania z odpadami gdzie na pierwszym miejscu jest zapobieganie powstawania odpadów.

- Pozostałościami poprodukcyjnymi są substancje, których powstanie nie jest celem danego procesu produkcyjnego, lecz ubocznym skutkiem jego przeprowadzenia. Produkty uboczne, odpady i organiczne pozostałości poprodukcyjne powinny być w pierwszym rzędzie wykorzystane w miejscu ich powstawania lub sprzedane, a w warunkach trudności ze zbytem mogą być przekazywane. W przypadkach, kiedy nie ma możliwości zbytu lub przekazania produktów ubocznych, mogą być one z konieczności traktowane jako odpady – mówił Tomasz Chabelski.

W przyjmowaniu kierunków działań dotyczących odpadów należy postępować zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami: Przede wszystkim należy zapobiegać powstawaniu (np. przez poddawanie odpadów takim procesom przeróbki jak dezintegracja, głęboka stabilizacja, higienizacja i odwodnienie lub też utratę statusu odpadu, np. nawóz organiczny lub wyrób budowlany).

W drugiej kolejności należy przygotować je do ponownego użycia (recykling organiczny w rolnictwie, recykling mineralny z odzyskiem fosforu lub recykling mineralny w cementowniach).

W trzeciej kolejności jest stosowanie metod odzysku, w tym odzysk energii (np. w odniesieniu do odpadów jako biomasy oznacza to spalanie lub odzysk poza instalacjami), a w czwartej unieszkodliwianie - jako ostatni etap w hierarchii sposobów postępowania z tymi odpadami. Odpady w tym procesie mogą być spalane bez odzysku energetycznego lub też składowane (w sytuacji gdy spełniają wymogi narzucone przepisami prawa).

Technologia FuelCal jest naturalną kontynuacją procesu technologicznego w zakładzie przemysłu rolno – spożywczego i przemysłowej oczyszczalni ścieków, polegającą na bezzwłocznym przetworzeniu odpadów i produktów ubocznych pochodzenia zwięrzęcego w produkt : ulepszacz glebowy lub nawóz organiczno - mineralny OrCal® wypełniając tym Ustawę z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach w szczególności rozdział 2, Art. 17 i Art. 18.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (21 958) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH