Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Odpad czy produkt uboczny?

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 04-03-2016, 12:01

Surowce i materiały stosowane w procesach produkcyjnych na ogół nie są w pełni wykorzystane, wskutek czego powstają pozostałości surowcowe i materiałowe stanowiące produkty uboczne oraz różnego rodzaju odpady w tym odpady organiczne – wyjaśniał podczas serminarium Techmilk Tomasz Chabelski z firmy Evergreen Solition.

Kwestię odpadów produkcyjnych definiuje m.in. Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21), oraz Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta określa środki służące ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi (...) wynikające z wytwarzania odpadów i gospodarowania nimi.

Kolejnym aktem prawym jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 16 lipca 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1277). Wraz z rozpoczęciem 2016 r. nastąpił zakaz składowania odpadów wysokokalorycznych (powyżej 6000 kJ/kg s.m.) o kodach 19 08 05, 19 08 12, 19 08 14, 19 12 12.

Aktualizacja Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2014 ( Projekt z dnia 17 września 2015 r.) m.in. ustanawia hierarchię postępowania z odpadami gdzie na pierwszym miejscu jest zapobieganie powstawania odpadów.

- Pozostałościami poprodukcyjnymi są substancje, których powstanie nie jest celem danego procesu produkcyjnego, lecz ubocznym skutkiem jego przeprowadzenia. Produkty uboczne, odpady i organiczne pozostałości poprodukcyjne powinny być w pierwszym rzędzie wykorzystane w miejscu ich powstawania lub sprzedane, a w warunkach trudności ze zbytem mogą być przekazywane. W przypadkach, kiedy nie ma możliwości zbytu lub przekazania produktów ubocznych, mogą być one z konieczności traktowane jako odpady – mówił Tomasz Chabelski.

W przyjmowaniu kierunków działań dotyczących odpadów należy postępować zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami: Przede wszystkim należy zapobiegać powstawaniu (np. przez poddawanie odpadów takim procesom przeróbki jak dezintegracja, głęboka stabilizacja, higienizacja i odwodnienie lub też utratę statusu odpadu, np. nawóz organiczny lub wyrób budowlany).

W drugiej kolejności należy przygotować je do ponownego użycia (recykling organiczny w rolnictwie, recykling mineralny z odzyskiem fosforu lub recykling mineralny w cementowniach).

W trzeciej kolejności jest stosowanie metod odzysku, w tym odzysk energii (np. w odniesieniu do odpadów jako biomasy oznacza to spalanie lub odzysk poza instalacjami), a w czwartej unieszkodliwianie - jako ostatni etap w hierarchii sposobów postępowania z tymi odpadami. Odpady w tym procesie mogą być spalane bez odzysku energetycznego lub też składowane (w sytuacji gdy spełniają wymogi narzucone przepisami prawa).

Technologia FuelCal jest naturalną kontynuacją procesu technologicznego w zakładzie przemysłu rolno – spożywczego i przemysłowej oczyszczalni ścieków, polegającą na bezzwłocznym przetworzeniu odpadów i produktów ubocznych pochodzenia zwięrzęcego w produkt : ulepszacz glebowy lub nawóz organiczno - mineralny OrCal® wypełniając tym Ustawę z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach w szczególności rozdział 2, Art. 17 i Art. 18.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (12 760) + DODAJ OFERTĘ



Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH