Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Oszczędności ludności i inwestycje ryzykiem dla PKB

 • Autor: PAP
 • Data: 18-09-2012, 14:45

Negatywny poziom oszczędności ludności i zła perspektywa dla inwestycji to główne czynniki oddolnego ryzyka dla PKB - ocenia bank JP Morgan w komentarzu po wizycie w Polsce. Bank podniósł prognozę deficytu fiskalnego do 4 proc. PKB w 2012 roku.

Bank przewiduje wzrost PKB na poziomie ok. 2,0 proc. rdr w III kw. 2012 r., dzięki częściowej odbudowie zapasów oraz 1,5 proc. w IV kw. tego roku. Skalę ożywienia w I. poł. 2013 r. nazywa "bardzo niepewną".

Za 2012 r. prognoza PKB banku dla Polski wynosi 2,4 proc., zaś za 2013 r. 2,1 proc.

"Największym ryzykiem dla naszej prognozy są oszczędności ludności, które w I. kw. 2012 r. stały się negatywne (-12 proc. PKB) i w najbliższych miesiącach mogą zacząć rosnąć, w miarę jak gospodarstwa domowe zaczną się dostosowywać do spadku dochodów realnych i pogorszenia rynku pracy" - zaznaczają analitycy w komentarzu.

"Stopa oszczędności ludności jest nieco poniżej poprzedniego minimum z lat 2008-09, po osiągnięciu którego ostro poszła w górę, a dynamika indywidualnego spożycia obniżyła się do niespełna 1 proc." - przypomina JP Morgan.

Bank zauważa też, że współzależność sektora budowlanego z inwestycjami jest w Polsce bardzo duża i w ostatnich latach podwoiła się, stąd obecna zła kondycja budownictwa przekłada się na słabość szeroko rozumianego sektora przemysłowego.

Z kolei na kondycji przemysłu wytwórczego ciąży spadek popytu w Europie Zachodniej. 17 proc. polskiego eksportu stanowi produkcja sektora motoryzacyjnego, a 50 proc. eksportu jest wysoce uwrażliwiona na globalny cykl koniunktury.

JP Morgan przewiduje, że redukcja deficytu fiskalnego będzie wolniejsza niż prognozuje rząd. Za 2012 rok bank o oczekuje 4 proc. PKB, zaś za 2013 r. 3,8 proc. PKB wobec 5,1 proc. za 2011 r. i przyjętych przez rząd po korekcie celów: 3,5 proc. za ten rok i 3,3 proc. za 2013 r.

Po to, by Polska wyszła z unijnej Procedury Nadmiernego Deficytu, jego poziom musi spaść do 3,6 proc. PKB. Za ważniejszy cel dla rządu niż wyjście z Procedury, analitycy banku uznają utrzymanie długu publicznego poniżej progu 55 proc. PKB.

Przewidują w związku z tym zmianę krajowej metodologii naliczania długu. (Jeśli na koniec roku wskutek ruchów kursowych jego poziom przekroczy 55 proc., to dług będzie liczony po średnim kursie dla całego roku). Druga zmiana polegałaby na wyłączeniu z kalkulacji tzw. bufora płynności Ministerstwa Finansów, na który składają się przychody z emisji do celów prefinansowania odpowiadające ok. 1 proc. PKB.

Obie zmiany wymagają nowelizacji ustawy o finansach publicznych, ale mogą być przyjęte zwykłą większością głosów w Sejmie.

Bank spodziewa się, że ujemne saldo obrotów bieżących obniży się do 3,5 proc. na koniec 2012 r. i 3,0 proc. na koniec 2013 r. w porównaniu z 4,3 proc. w lipcu. Według JP Morgana redukcja oprocentowania stóp wyniesie łącznie 75 pb do kwietnia 2013 r., a inflacja na koniec tego roku obniży się do 3,2 proc. rdr, zaś w ujęciu średniorocznym za 2013 r. wyniesie 2,7 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane