PAIH obsłużyła amerykańskie inwestycje o wartości ponad 1,2 mld euro
Polska Agencja Inwestycji i Handlu od 2015 r. wsparła ponad 80 inwestycji amerykańskich w Polsce, których wartość przekroczyła 1,2 mld euro - mówił PAP wiceszef Agencji Krzysztof Senger. Dodał, że deklarowane przez inwestorów zatrudnienie sięgnęło blisko 24 tys. osób.
Do Polski z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przyleci delegacja amerykańska na czele z wiceprezydentem USA Mikem Pencem.
Jak podało biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, delegacje rządów Polski i USA, pod przewodnictwem Piotra Naimskiego i sekretarza energii USA Ricka Perry'ego mają omówić w sobotę postępy bilateralnej współpracy w zakresie energetyki jądrowej, cyberbezpieczeństwa, paliw kopalnych i infrastruktury energetycznej.
"Amerykańskie firmy o globalnym zasięgu postrzegają Polskę jako atrakcyjną lokalizacje dla inwestycji w takich sektorach jak AGD, motoryzacyjna, IT, finanse i bankowość, czy badania i rozwój" - podkreślił wiceprezes PAIH.
Zaznaczył, że przedsiębiorstwa zza Oceanu należą do czołowych inwestorów obsługiwanych przez PAIH. "Od 2015 roku Agencja wsparła realizację nad Wisłą 285 inwestycji, z czego aż 83 pochodziły z USA. Łączna wartość tych projektów wyniosła ponad 1,239 mld euro, a deklarowane przez inwestorów zatrudnienie sięgnęło 23 971 osób" - wyliczył.
Jak powiedział Senger, do największych, obsłużonych przez PAIH, amerykańskich inwestycji w 2018 i 2019 roku należą projekty: Guardian Częstochowa (200 mln euro, 150 miejsc pracy), Amazon Fulfillment Poland, (100 mln euro, 2 tys. miejsc pracy) oraz Whirlpool Company Polska (2 inwestycje - łącznie 65 mln euro, 300 miejsc pracy) i DLA Piper (250 miejsc pracy).
"W tym roku pozytywną decyzją inwestorów ze Stanów Zjednoczonych zakończyło się 10 naszych projektów (najwięcej wśród krajów) za ok. 87 mln euro (4. największa łączna wartość). Docelowo, sprawą tych inwestycji, może powstać aż 1,4 tys. miejsc pracy" - zaznaczył wiceprezes PAIH. Przypomniał, że analogicznym czasie rok temu amerykańscy inwestorzy byli liderami pod względem zarówno liczby sfinalizowanych projektów, jak i ich łącznej wartości i liczby etatów.
"Aż 7 z 10 zakończonych przez nas w tym roku projektów to reinwestycje. W zeszłym roku proporcja ta wyniosła odpowiednio 16 do 25. W związku z tym można powiedzieć, że amerykańskie inwestycje bezpośrednie charakteryzują się względnie wysokim udziałem reinwestowanych zysków, co świadczy o lojalności inwestorów z USA wobec Polski i polskich pracowników" - tłumaczy Senger.
