Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii zacznie działać już za rok?

 • Autor: PAP
 • Data: 02-01-2011, 10:19
Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii zacznie działać już za rok?
- Chcemy, by Rada Ministrów przyjęła ten projekt w pierwszej połowie roku z nadzieją na jej uchwalenie przez Sejm, tak by nowe przepisy mogły wejść w życie od 1 stycznia 2012 r. - mówi minister rolnictwa Marek Sawicki.

Połączenie inpekcji weterynaryjnej, ochrony roślin i jakości handlowej ma zmniejszyć koszty administracyjne kontrolowania jakości żywności "od pola do stołu". Minister Sawicki chce, by nowe przepisy mogły wejść w życie już za rok, 1 stycznia 2012 r. Zmiany szykowane są również w ustawie o nasiennictwie czy przepisów dot. środków ochrony roślin.

Połączenie 3 inspekcji - weterynaryjnej, ochrony roślin i jakości handlowej czy szkolenia osób stosujących środki ochrony roślin - m.in. takie zagadnienia przewidują proponowane przez resort rolnictwa ustawy na 2011 r. Ministerstwo przygotowało 7 projektów.

Najważniejszy z nich to projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Zakłada on połączenie trzech inspekcji nadzorowanych przez ministra rolnictwa. Są to: Inspekcja Weterynaryjna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Utworzenie jednego organu ma zmniejszyć koszty administracyjne kontrolowania jakości żywności "od pola do stołu" .

"Chcemy, by Rada Ministrów przyjęła ten projekt w pierwszej połowie roku z nadzieją na jej uchwalenie przez Sejm, tak by nowe przepisy mogły wejść w życie od 1 stycznia 2012 r." - poinformował PAP minister rolnictwa Marek Sawicki.

Resort chce przekazać w przyszłym roku pod obrady Rady Ministrów ponadto dwa projekty nowelizacji oraz dwa projekty nowych ustaw, które zostały przeniesione z tegorocznego planu legislacyjnego rządu.

Ministerstwo planuje zmienić przepisy dotyczące nawozów i nawożenia, wprowadzając do ustawy m.in. wymogi dotyczące budowy biogazowni rolniczych. Do ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich chce natomiast wprowadzić nowe przepisy dotyczące realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Wśród nowych proponowanych przez ministerstwo ustaw znalazła się ustawa o nasiennictwie. Uwzględniając nowe unijne przepisy, ma ona m.in. regulować zgłoszenia i rejestracje odmian roślin. Kolejna ustawa - o środkach ochrony roślin - ma częściowo zastąpić dotychczasowe przepisy z 2003 r. Mają się w niej znaleźć regulacje dotyczące szkoleń osób stosujących środki ochrony roślin, lotniczych zabiegów agrotechnicznych czy stosowania sprzętu do ochrony roślin.

KOMENTARZE: (7)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • pozwijcieMnie 07-01-2011, 13:07:
Guru i reszta gadających głów z W-wy, to najbardziej niekompetętna klika w Polsce. Same koniugacje i układy, jak coś chcą to i tak się "terenu" pytają (nieoficjalnie), a na koniec i tak ulegają lobbingom, korupcją i innym patologią. Robią przepisy, które mają wprowadzić zamieszanie, potem je prostują, ale w międzyczasie już żona kolegi cioci babci natrzepie pieniążków. Przykładów jest wiele, ale fajny jest z utylizacją odpadów poubojowych kat. II. Przedsiębiorcy zainwestowali w nową technologię, dostali pozwolenia od wet., a teraz się okazuje, że to lipa bo jakiś załącznik był inaczej interpretowany. A prawda jest taka, że monopolista od utylizacji, nijaki Henio za pomocą pewnogo stowarzyszenia, chce sam to robić. I wymyśla się szkodliwości na środowisko tej metody bez żadnych badań. Okazuje się, że nie mogą licencji kupować od producenta na tą techologię (linię produkcyjną) i takie tam. Należy jeszcze dodać, że obecnie dużo kierowników jednostek budżetowych rozmawiając telefonicznie z W-wą stoi niemalże na baczność (taka stara partyjna przypadłość), a po rozmowie kompletnie nie mają pojęcia o czym była rozmowa, chociaż przytakiwali (bo ani nie są mendżerami, ani fachowacami. Ot takimi teczkowymi kolegami).
 • Ins WIJHAR-S 06-01-2011, 11:33:
Witam. Jak najbardziej dołączam się do wypowiedzi kolegów z firmy. Jak już mają być jakieś zmiany, To apel do Guru aby wzięli pod uwagę nasze wypowiedzi i uradzili coś sensownego, aby nasze kontrole naprawdę miały sens
Pozdr
 • byłyInspektor 05-01-2011, 10:11:
Każdy słuzbowy samochód wyposażony jest w elektryczne lodówki, do mrożonek wynajmuje się transport specjalistyczny. Każde laboratorium specjalistyczne GIJHAR-S ma akredytację (nie wszystkie na te same metody badań, ale od czego jest logistyka). Sprawa numerów pism jest rozwiązana przez certyfikowany system zarządzania ISO (pismo ma nr sprawy, a nie nr pisma), oprócz nr sprawy na każdym piśmie jest data, więc o co chodzi? Natomiast to co pisze inspektor WIJHAR-S w dużej części jest faktem absolutnym. I teraz najważniejsze drogi DELOZ. Tylko dlatego, że nie ustawa o ijhar-s nie daje kompetencji do kontroli substancji dodatkowych (E..........), konsumenci nagminnie oszukiwani są w kwestii zatajania przez producentów zawartości tychże dodatków w skąłdzie produktów. Pieczywo i wędliny naszpikowane są polepszaczami i polifosforanami, a w wykazie składników ich nie ma (szczególnie w masarniach i piekarniach, które sprzedają luzem. To jest skandal i kpina ze strony Sanepidu. Tu powinny być podstawiowe i nagminne badania laboratoryjne. Dalczego w HACCP'ach (mniejsi producenci i gastronomia) przeważnie nie ma wpisanej osoby, która sporządziła i wdrożyła ten system? Bo robi to pani z Sanepidu, a nawet nie wie jak to zrobić! problemem są niskie płace i niedofiansowanie oby inspekcji (jak i wielu instytucji państwowych) i efet jest jaki jest=jaka płaca taka praca (chyba, ze znajdzie się młody idealista na utzrmaniu rodziców). kto za max 1500 zł netto będzie się szarpał z producentami, po co bawić się w papiery, lepeij tworzyć fikcję! Kto będzie brał na siebie tak wielką odpowiedzialność i bawił się w spory o interpretację przepisów za max. 1500 zł ? To jest problem! Gdyby zwolinli połowę, powysyłali na emerytury dziadków i babcie z zanikami pamięci i wzrokiem co tylko duze litery widzi na opakowaniu zbiorczym, a reszcie podnieśli o 100% zarobki to od razu byłyby efekty. Ta pani z sanepidu o której pisze inspektor WIJHAR-S, nie pozwalałby na takie rzeczy, nie robiłaby na lewo HACCAP'ów i nie brałby 1kg kiełbasy do domu, bo stać by ją było na to. nie wspominająć, że wydajność i motywacja byłaby znacznie, znacznie większa. A połączenie bądź zlikwidowanie tych inspekcji i pozostawinie jedej jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie dla przedsiębiorćow, bo to wkońcu oni utrzymują te inspekcje, a są nawiedzani co róż przez innych fachowców i kazdy wciska im co innego i zabiera czas. A czas to pieniądz.

Zobacz wszystkie komentarze (7)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 466) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH