Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PE broni Wspólnej Polityki Rolnej

 • Autor: PAP
 • Data: 08-07-2010, 15:01

Parlament Europejski stanął w czwartek zdecydowanie w obronie silnej pozycji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w unijnym budżecie po 2013 r. Opowiedział się też za utrzymaniem dopłat bezpośrednich i "sprawiedliwym" traktowaniem rolników z nowych i starych krajów UE.

"Skoro po 2013 r. WPR będzie musiała podjąć wiele wyzwań i dążyć do osiągnięcia szerzej nakreślonych celów, bardzo ważne jest, aby środki budżetowe, które UE przeznacza na WPR, pozostały na co najmniej obecnym poziomie" - głosi przyjęty raport.

Nie ma on mocy legislacyjnej, ale odzwierciedla stanowisko PE w debacie nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Komisja Europejska ma przedstawić propozycję dotyczącą nowej WPR po 2013 roku w lipcu przyszłego roku i wówczas PE będzie miał współdecydujący z rządami głos w tej sprawie. Tak duże kompetencje eurodeputowani zyskali wraz z wejściem w życie Traktatu z Lizbony.

Redukcja dopłat pod naciskiem rządów szukających oszczędności w nowym wieloletnim budżecie UE "miałaby druzgocące skutki" nie tylko dla rolników, ale i całego społeczeństwa, które też jest beneficjentem WPR, bo zapewnia ona konsumentom żywność wysokiej jakości po konkurencyjnych cenach - ostrzegają eurodeputowani. "Dopłaty bezpośrednie muszą zostać utrzymane, przede wszystkim w przypadku nowych państw członkowskich" - podkreślają.

PE argumentuje, że od tego zależy przyszłość europejskiego rolnictwa i realizacja postulatów takich krajów jak Polska, które domagają się wyrównania dopłat dla rolników w UE po roku 2013. Eurodeputowani wzywają "do sprawiedliwego podziału płatności w ramach WPR". PE nalega, by był on "sprawiedliwy zarówno wobec rolników z nowych, jak i ze starych krajów".

Różnice w dopłatach bezpośrednich w UE są obecnie bardzo duże. Najwięcej, około 500 euro na hektar, otrzymują rolnicy w Grecji i na Malcie, w Polsce średnio 200 euro, nieco więcej niż w Hiszpanii i Portugalii, we Francji ok. 250, w Niemczech ok. 300 euro. Te różnice wynikają z historycznych, opartych na innych latach danych produkcyjnych branych pod uwagę przy obliczaniu dopłat dla różnych krajów.

"Płatności historyczne są nieuzasadnione, nieuczciwe i do roku 2020 powinny zniknąć" - apelował w debacie sprawozdawca, brytyjski liberał George Lyon. Podobną opinię wyraził unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos. "Aby WPR była bardziej sprawiedliwa i skuteczna, musimy określić jasne kryteria przyznawania wsparcia bezpośredniego. Odniesienia historyczne nie są przejrzystym i sprawiedliwym kryterium i musimy je zastąpić czymś lepszym" - powiedział komisarz.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • sprawiedliwy 22-07-2010, 00:18:
Wszystkie dopłaty do produkcji powinny natychmiast zniknąć, szczególnie dla państw starej Unii.Dlaczego .Ponieważ zrównanie dopłat rolników państw ,które przystąpiły do UE w rzeczywistości nigdy nie będą zrównane .Inny system naliczania to jest cała przyczyna .Dlaczego ? Otóż przed podpisaniem traktatu akcesyjnego ,kiedy wyczekiwaliśmy w kolejce na ten dobrobyt zmuszono rząd Polski do prowadzenia polityki polegającej na znacznym wyniszczeniu polskiego rolnictwa .Nie sądze aby rząd polski był aż tak głupi ,żeby sam tego dokonał a rolnikom ograniczył możliwości produkcji.Gdyby ten drugi wariant okazał się prawdą to z odpowiedzialnością można posądzić Polski rząd o dokonanie sabotarzu na rolnikach. W okresie przedakcesyjnym postawiono rolnikom takie warunki i w ten sposób regulowano rynkiem ,że niejeden musiał zrezygnować z produkcji ,która przez wieki charakterystyczna była dla polskiej wsi .Jest to hodowla bydła mlecznego, mięsnego i świń.Drugą cechą charakteryzującą Polską wieś była w gospodarstwach różnorodność upraw co pozwalało na zabezpieczenie finansowe .Niestety tak manewrowano rynkiem i cenani i wprowadzano na rynek produkty zachodnie po cenach konkurencyjnych ,że teraz krowa w gospodarstwie okazem dla dzieci .Nikt by nie pomyślał ,że rolnik jadąc ze swoim wnukiem na przejażdzkę będzie zatrzymywał się przed stadem bydła aby dziecko nacieszyło się widokiem krowy czy konia . Podobnie stało się z produkcją roślinną .Której ceny były niższe od kosztów produkcji .To celowe prowadzenie polityki rolnej spowodowałó ,że rolnicy ograniczali produkcję do minimum oby nie popadać w długi .To było z korzyścią dla Unii, która na dzień akcesji przyjęła bardzo niskie wydajności uzyskane z 1 ha.I co tu teraz wciskać ,że dopłaty będą zrównoważone ,niestety muszę uświadomić rolnikom i społeczeństwu, że to zruwnoważenie wyniesie dla Polski 60 % tego co dostanie rolnik ze starej Unii. W tej sytuacji najbardziej sprawiedliwe byłoby zlikwidowanie dopłat.Niech by taki Niemiec ,Francuz ,Holender i inni spróbowali gospodarować bez dopłat .Ciekwe czy potrafiłby gimnastykować swó j umysł jak to robią Polacy którym RZĄD POLSKI WYSPRZEDAŁ POLSKIE ZAKLADY PRZETWÓRCZE a rolników pozostawił "na pastwę losu " z jego produkcją .Ministrowi Rolnictwa Unia odebrała prawo ingerencji w takie sytuacje.Jeżeli pracownicy Ministra dają prawdziwe odpowiedzi na trudne zapytania ,bo właśnie w ten sposób odpisują rolnikom mającym problemy ze zbytem wyprodukowanych produktów zrówno w Polsce jak i za granicą i na żadną pomoc ze strony ministerstwa nie mogą liczyć.To trochę inaczej jak w krajach starej unii gdzie istnieje zasada odpowiedzialności w takich przypadkach.A nade wszystko jeśli sprzedaje się udziały firmy ,To nie przekraczają 50 % i zarządzane są przez rodzimych obywateli.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 901) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane