Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PIS: Sejm powinien przyjąć uchwałę ws. GMO

  • Autor: PAP
  • Data: 15-03-2012, 11:59

PiS uważa, że Sejm powinien przyjąć uchwałę stwierdzającą m.in., że Polska jest strefą wolną od Genetycznie Modyfikowanych Organizmów. Projekt uchwały trafił do marszałka Sejmu - poinformował w czwartek Jan Szyszko (PiS).

"Sejm RP wzywa rząd do niezwłocznego podjęcia energicznych działań zmierzających do poinformowania Komisji Europejskiej i wszystkich państw Unii Europejskiej, że Polska, zgodnie z obowiązującym prawem i obecną wiedzą naukową, jest i ma pełne prawo być w przyszłości, strefą wolną od Genetycznie Modyfikowanych Organizmów w zakresie hodowli roślin i zwierząt" - brzmi fragment uchwały autorstwa posłów PiS.

W projekcie uchwały znajduje się też stwierdzenie, że działania "części biurokracji Komisji Europejskiej" i "nacisk grup biznesu", zmierzające do otwarcia Polski na GMO, łamią prawo międzynarodowe.

"Polska to unikatowy kraj pod względem zasobów przyrodniczych, a GMO może to zniszczyć" - podkreślił Szyszko podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł Dariusz Bąk zapowiedział, że klub PiS złoży wniosek o wysłuchanie publiczne dotyczące projektu ustawy o nasiennictwie.

Rząd na początku marca pozytywnie zaopiniował prezydencki projekt ustawy o nasiennictwie, z wyjątkiem przepisów zakazujących m.in. rejestracji roślin genetycznie zmodyfikowanych, gdyż - jak informował CIR - wprowadzenie ich w życie naraziłoby Polskę na kary ze strony UE.

Rząd podkreślił, że zapisane w prezydenckim projekcie przepisy zakazujące rejestracji GMO oraz obrotu materiałem siewnym tych odmian są sprzeczne z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z lipca 2009 r. Trybunał, po rozpatrzeniu skargi Komisji Wspólnot Europejskich na Polskę, stwierdził, że zakazując swobodnego obrotu materiałem siewnym odmian genetycznie zmodyfikowanych oraz wpisu odmian genetycznie zmodyfikowanych do krajowego rejestru odmian - Polska naruszyła obowiązujące prawo unijne.

W opinii rządu, wprowadzenie proponowanych w projekcie prezydenckim zakazów mogłoby także skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą Skarbu Państwa. Chodzi o to, że podmioty indywidualne, które wskutek naruszenia prawa wspólnotowego poniosły straty, mogłyby wystąpić z roszczeniami odszkodowawczymi do państwa polskiego - wyjaśniło CIR.

Centrum przypomniało też, że rząd ma mieć prawo w drodze rozporządzenia zakazać stosowania nasion określonych odmian, kierując się ich nieprzydatnością do uprawy w Polsce lub koniecznością uniknięcia zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt, roślin i środowiska. CIR podkreśla też, że ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia ws. zakazu stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych, który będzie jeszcze przedmiotem dalszych prac.

Prezydencki projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Ma on zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 2003 r. Zakłada jednak, że nadal mają obowiązywać przepisy o zakazie wpisu odmian genetycznie modyfikowanych do krajowego rejestru, obowiązek dołączenia do wniosku o wpis do krajowego rejestru oświadczenia, że odmiana nie jest GMO, oraz zakaz dopuszczenia do obrotu na terytorium Polski materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych.

Projekt ten powstał po tym, gdy Bronisław Komorowski zawetował z powodu niezgodności z prawem unijnym, ustawę o nasiennictwie uchwaloną przez Sejm 1 lipca 2011 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (8)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • regionalnesmaki 16-03-2012, 20:40:
To proszę odpowiedzieć merytorycznie, a nie instynować coś, niezgodnego z prawdą, typu "lobbowanie za GMO". Każdy, racjonalny człowiek opiera się na logicznym myśleniu, a nie na strachach typu "drugi Czernobyl", "jedz GMO, będziesz Zombie". Poza tym tzw. ekoterroryści to nie żadni przeciwnicy, bo to osoby chore psychicznie, opłacani przez nie wiadomo nawet kogo. Napisałem o przykładzie gazu łupkowego, który zakazano wydobywać we Francji, bo Gazprom opłacił komunistów i tzw. ekologów. To samo jest w przypadku GMO, ktoś płaci oszołomom by protestowali bo się boi spadku cen, rozwoju nowych rodzajów upraw.
Prosiłbym o merytoryczne wypowiedzi, a nie o ujadanie. Ja odpowiadam za każdym razem merytorycznie i oczekuje tego od innych. Chamstwo zostawmy na podwórku.
  • Mieszko 16-03-2012, 19:54:
regionalne smaki - swoimi komentarzami tylko udowadniasz ,że po pierwsze nie masz żadnej wiedzy merytorycznej z genetyki po drugie najbardziej skupiasz się na wyzwiskach pod adresem swoich przeciwników a po trzecie widać ,że lobbujący na rzecz GMO chwytają się brzytwy skoro zatrudniają takich "specjalistów " od lobbingu jak Ty. I to ostatnie bardzo mnie cieszy .
  • regionalnesmaki 16-03-2012, 13:16:
Cieszy mnie to, że ktoś w końcu rozumuje racjonalnie. Myślę, że klika i mafia pseudo ekoloigiczna nie jest silna, tylko nasze społeczeństwo jest silnie podatne na zabobon z krajów bogatszych. U nas hasła i propaganda z Zachodu trafia na podatny grunt. Ludzie, którzy raptem wychylili nosa zza Żelaznej Kurtyny uważa się za "światowców" i myślą, że pozjadali wszystkie racje. Następuje obecnie odwrót od tzw.ekologii ku bardziej racjonalnym postawom opartym o rozwój technologiczny. Mamy erę genetyczną chociaż niektórzy myślą, że jeszcze XX wiek się nie skończył. Technologia jest w stanie zatrzymać i cofnąć ocieplanie się klimatu, mimo że jest to naturalny proces, bo cykliczny. Mimo to ludzie wierzą w zabobony o emisji CO2 i ocieplaniu się klimatu. Podobnie jest z genetyką. Zmiany w obrębie genomu są procesem czysto naturalnym i ewolucyjnym, człowiek może tylko temu sprzyjać lub szkodzić. Dzięki nowoczesnej technologii i genetyce da się stworzyć najczystszą ekologicznie i najzdrowszą żywność w historii, tyle, że może za 20-30 lat. Ci co protestują przeciwko temu, chcą zatrzymać ewolucję i walczyć o co coś co jest sprzeczne z faktami naukowymi, tak jak ci co spalili Gallileusza, bo powiedział, że Kopernik miał rację. Gdyby Kopernik żył dzisiaj z pewnością by się ze mną, racjonalistą, zgodził.

Zobacz wszystkie komentarze (8)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

  • hrk.pl
  • monsterpolska.pl
  • jobs4sales.pl
  • przedstawiciele.pl
  • jobexplorer.pl
  • jobexpress.pl
  • infopraca.pl
  • praca.pl
  • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

  • www.industrial.pl
  • www.nportal.pl
  • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

  • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane