Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PiS zapowiada odwołanie ministra rolnictwa: Sytuacja polskiego rolnictwa jest tragiczna

 • Autor: PAP
 • Data: 09-02-2011, 22:16
PiS zapowiada odwołanie ministra rolnictwa: Sytuacja polskiego rolnictwa jest tragiczna
wiceszef sejmowej Komisji Rolnictwa Krzysztof Jurgiel

Klub PiS chce, aby rząd uznał sprawy wsi i zrównanie dopłat dla rolników za jeden z priorytetów naszego kraju w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Jeśli rząd tego nie zrobi, PiS zapowiada, że złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

- Sytuacja wsi i zachowanie ministra Sawickiego przypomina grającą orkiestrę na Titanicu, dobre samopoczucie PSL i pana ministra jest odwrotnie proporcjonalne do sytuacji na wsi, która jest zła - powiedział rzecznik prasowy PiS Adam Hofman.

- Jeśli pan minister Sawicki nie zgłosi do priorytetów polskiej prezydencji zrównania dopłat dla rolników i w ogóle sytuacji rolnictwa, klub PiS złoży wniosek o jego odwołanie - podkreślił.

Posłowie PiS przedstawili także wnioski ze swojego raportu Trzy lata psucia polskiego rolnictwa, w którym zarzucają resortowi rolnictwa niekompetencję w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej, a także m.in. dramatyczne pogorszenie sytuacji rynków wieprzowiny, mleka, zbóż, owoców miękkich i warzyw, tytoniu oraz cukru.

- Dzisiaj po ponad trzech latach rządów (Sawickiego) sytuacja (polskiego rolnictwa) jest jeszcze bardziej tragiczna, a w wielu dziedzinach wręcz katastrofalna - piszą autorzy raportu.

Według PiS, Sawicki jest też odpowiedzialny m.in. za wzrost cen żywności i pogorszenie się jakości produktów rolno-spożywczych, a także za spadek wydatków w budżecie państwa na rolnictwo.

Politycy PiS przedstawili projekt uchwały wzywającej rząd do uznania spraw wsi i rolnictwa za priorytetowy kierunek działań Polski w ramach prezydencji polskiej w II połowie 2011 roku. PiS chce wezwać rząd m.in. do podjęcia stanowczych działań na najwyższym szczeblu o zapewnienie dla polskich rolników równego i niedyskryminującego poziomu dopłat bezpośrednich po 2013 roku.

- Jeśli rząd nie wykona naszej prośby, naszej rezolucji, a minister Sawicki nie zmieni swojego stanowiska, złożymy wniosek o wotum nieufności dla pana Marka Sawickiego, bo inaczej już po prostu w tej sytuacji postąpić nie możemy - oświadczył wiceszef sejmowej Komisji Rolnictwa Krzysztof Jurgiel (PiS).

Obecnie dopłaty bezpośrednie dla rolników w UE są bardzo zróżnicowane, np. na Łotwie rolnicy dostają ok. 100 euro do hektara użytków rolnych rocznie, a w Grecji czy na Malcie ok. 500 euro/ha. Unijna średnia dopłat wynosi około 250 euro. W Polsce jest to około 200 euro, we Francji ok. 250, w Niemczech ok. 300 euro.

W przyjętym w listopadzie dokumencie Komisja Europejska zaproponowała bardziej sprawiedliwe, lecz nie jednakowe w całej UE dopłaty bezpośrednie, a także premie za respektowanie zasobów naturalnych i norm ochrony środowiska. Decyzje w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej UE mają zapaść na przełomie 2011 i 2012 roku. Polska prezydencja rozpoczyna się 1 lipca i potrwa do końca 2011 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (8)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Obserwator 11-02-2011, 12:06:
R-o-l-nik napisał o paleniu zbożem w piecach 2 lata temu , a teraz podnoszeniu larum jak zboża zabrakło. Nie można powiiedzieć że Minister Marek Sawickito Nikodem Dyzma. Nikodem wiedział jak zarządzać zapasami zboża. Nawiasem mówiąc jak były nadwyżki wieprzowiny w Polsce to Leper potrafił uruchomić skup interwencyjny.
 • Maria 10-02-2011, 17:52:
Minister Rolnictwa niszczy rolników i producentów żywności poprzez swoje służby. Nie potrafi zapanować nad urzędnikami z Inspekcji Jakosci Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych, którzy doprowadzają do likwidacji zakładów a co jest najistotniejsze, to piszą w protokołach taką fikcję, nieprawdziwe rzeczy, tworzą swoją teorię i swoje komentarze do ustaw i rozporządzeń chociaż wiedzę maja znikoma. No cóz ale nikt nie chce sie im narazić.
 • wołek 10-02-2011, 15:55:
Następna sprawa za jaką wywalił bym Sawickiego na zbity pysk jest zmniejszenie stawki dopłat do krów gdzie UE przyznała 28,5 mln € co w przeliczeniu na sztukę wynosiło 142,5 € (600 zł ) .Rolnicy złożyli wnioski i czekali na wypłatę a co robi ''doktor '' ? W dniu 4 listopada 2010 roku wydaje rozporządzenie w sprawie stawek wsparcia specjalnego (DZ.U.Nr 213,poz.1399) w kwocie 346,43 zł czyli 83 € .Jak można zmienić wysokość gwarantowanych dopłat po fakcie zakończenia naboru wniosków a po drugie gdzie podziały się 40 % środków "obciętych " przez ministra ?
Następna sprawa to wypłata dopłat bezpośrednich a właściwie nie wypłacanie dopłat w ustawowym terminie dwóch tygodni od chwili dostarczenia dokumentów do rolnika . Czy minister wypłaci odsetki za zwłokę w wypłatach?

Zobacz wszystkie komentarze (8)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 137) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH