Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PKPP Lewiatan: Będzie gorzej na rynku pracy

 • Autor: ISB
 • Data: 18-01-2012, 14:22

Rok 2012 będzie trudniejszy niż rok poprzedni, a tempo wzrostu gospodarczego łagodnie się obniży z ponad 4 proc. do ok. 3 proc., czyli znacznie powyżej prognozy budżetowej oraz ośrodków międzynarodowych, uważają eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan. W ich ocenie, gorzej będzie na rynku pracy, gorzej ze wzrostem płac i konsumpcji indywidualnej. Firmy będą się wspomagać, a czasem ratować, zasobami gotówkowymi zakumulowanymi przez poprzednie lata.

"Ubiegły rok był już trzecim rokiem światowego kryzysu finansowego. Kryzys zadłużenia finansów publicznych dotyka prawie wyłącznie kraje rozwinięte: część krajów Europy Zachodniej, USA oraz Japonię. Powoduje to osłabienie wzrostu gospodarczego oraz wzrost niestabilności finansów międzynarodowych. Tymczasem kraje rozwijające się kontynuują swój szybki wzrost gospodarczy" - czytamy w komunikacie PKPP.

W ocenie analityków Lewiatana, gospodarka europejska pozostaje całkowicie w cieniu kryzysu strefy euro. Dotychczasowe środki zaradcze - pakt euro plus, „Sześciopak", pakt fiskalny, cały czas pozostają bardziej w sferze planów, nie do końca uzgodnionych, niż realnych działań. Rynki finansowe są coraz bardziej sceptyczne co do szans sanacji strefy euro, przemawiają za tym choćby decyzje Standard & Poor's o obniżeniu ratingu Francji i 8 innych krajów strefy oraz funduszu EFSF. To w tej chwili największy czynnik ryzyka dla wzrostu gospodarczego dla Europy i Polski.
"Polska nadal błyszczy na tle większości krajów Europy pod względem tempa wzrostu. Sytuacja na rynku pracy i równowaga finansów publicznych nie są już jednak tak dobre. Nowy-stary rząd ogłosił priorytety finansowe na 2012 rok, które w większości popieramy. Czekamy jednak na ich realizację, zasadniczym pytaniem jest: czy reformy nadejdą w nieokrojonej postaci" - czytamy dalej.

Według nich z prognoz międzynarodowych dotyczących gospodarki w 2012 r. wynika, że nastąpi spowolnienie, które może być spowodowane wolniejszym wzrost gospodarczym lub wręcz recesją u naszych partnerów eksportowych w UE. PKPP spodziewa się także konieczności "delewarowania" w UE i potrzebą sanacji banków, co pociągnie za sobą możliwy wzrost kosztów finansowania.

"Pojawią się także niepewność, wynikająca ze zmienności ratingów i braku definitywnego porozumienia co do unii fiskalnej, pociąga za sobą chaotyczne fluktuacje walutowe i przepływy finansowe oraz desynchronizacja, czyli opóźnienie cyklu koniunkturalnego w Polsce" - wynika z dokumentu.
PKPP Lewiatan wyliczył także szanse i zagrożenia dla przedsiębiorstw w 2012 r. Wśród szans wymieniono m. in. utrzymanie "dobrego" tempa wzrostu gospodarczego w Europie Północnej, słabe euro wspierające wzrost gospodarczy europejskich eksporterów, fundusze unijne oraz powoli, ale rosnące zatrudnienie i wynagrodzenia. Nadzieję na podtrzymanie dobrej kondycji firm daje również ciepła zima oraz Euro 2012.

"Zagrożenia to niewypłacalność Grecji (i jej wyjście ze strefy euro); nie ratyfikowanie paktu fiskalnego (weta) - pogłębianie się problemów w strefie euro; wysoka inflacja; wysokie ceny ropy, a tym samym benzyny i oleju napędowego; wahania kursu złotego; wysoki koszt pieniądza; wzrost składki rentowej (z 4,5 proc. do 6,5 proc.); podniesienie wynagrodzenia minimalnego; 'udane' reformy zwiększające wpływy do budżetu, przy braku reform ograniczających wydatki z budżetu oraz brak regulacji dotyczących wydłużenia okresu rozliczania czasu pracy" - wyliczyli eksperci Lewiatana.

Dokument opracowany przez PKPP zawiera także wypunktowanie słabych oraz mocnych stron przedsiębiorstw w bieżącym roku. Do słabych zaliczono: koncentrację na celach krótkookresowych, wysoki stopień amortyzacji majątku trwałego (ponad 80 proc.), zachowawcza struktura finansowania majątku i działalności (bazowanie w działalności na środkach własnych) - negatywny wpływ na decyzje inwestycyjne oraz zbyt niską otwartość przedsiębiorstw na współpracę handlową z zagranicą.

"Mocne strony to wysoka płynność finansowa; wysoki poziom własnych środków finansowych (depozyty przedsiębiorstw na koniec 2011 r. - ok. 203 mld zł); poprawa zarządzania finansami; wzrost umiejętności identyfikacji ryzyk i zarządzania nim; koncentracja na jakości, a nie na cenie przy budowaniu pozycji konkurencyjnej; wzrost skłonności do innowacji; wzrost skłonności do inwestycji o charakterze modernizacyjnym oraz traktowanie kapitału ludzkiego jako jednego z ważniejszych czynników produkcji (wpływ na wynagrodzenia)" - podsumowano w analizie PKPP Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 648) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane