Politechnika Gdańska wspiera wdrażanie systemu HACCP
Politechnika Gdańska, dzięki funduszom europejskim z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, rozwija usługi NOR-STA - zestaw nowoczesnych narzędzi wspierających wdrażanie standardów i norm. Po udanym wprowadzeniu usług w sektorach ochrony zdrowia oraz administracji publicznej przyszła kolej na przedsiębiorstwa i firmy konsultacyjne z branż spożywczych, którym NOR STA pomoże wdrożyć System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli znany jako HACCP.
- Otwarcie nowego sektora jest kolejnym etapem rozwoju naszego projektu, jak również odpowiedzią na zapotrzebowanie, jakie zauważyliśmy w obszarze rozwiązań IT wspomagających zarządzanie dokumentacją zgodności. Rozwiązanie proponowane przez NOR-STA zapewnia pomoc ma każdym etapie implementacji systemu, dzięki czemu może ono okazać się znacznym udogodnieniem dla wszystkich przedsiębiorstw starających się wdrożyć HACCP - powiedział prof. Janusz Górski, kierownik projektu.
Platforma NOR-STA dostarcza gotowy szablon stworzony zgodnie z zaproponowaną przez Kodeks Żywności dwunastoetapową sekwencją działań. Szablon zawiera Księgę HACCP wraz z listą wszystkich punktów, jakie należy wypełnić i opisać oraz wykazem niezbędnych dokumentów z możliwością ich załączenia. Dzięki temu użytkownik otrzymuje przejrzysty i kompleksowy wykaz czynności, jakie powinien wykonać w ramach wdrażania systemu HACCP. Możliwość załączania dokumentów oraz szybki w nie wgląd zapewnia stały nadzór procesu wdrażania oraz pozwala zachować porządek w dokumentacji. Dzięki graficznemu przedstawieniu ocen przedsiębiorstwa mogą szybko zidentyfikować obszary wymagające poprawy lub zalecenia jeszcze niespełnione. Usługi NOR-STA umożliwiają monitorowanie stanu przygotowań przedsiębiorstwa oraz dokonanie audytów wewnętrznych, i zewnętrznych, w tym również zdalnie, ponieważ narzędzie dostępne jest za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Nie wymaga żadnych instalacji ani innych skomplikowanych czynności, jedynie komputer z dostępem do Internetu, podobnie jak podczas korzystania z poczty elektronicznej przez przeglądarkę - "zaloguj się i używaj".
Dotychczasowe nasze wdrożenia oraz przeprowadzone analizy pokazały, że posługiwanie się usługami NOR-STA jest dość intuicyjne i nawet osoba mało doświadczona w użytkowaniu komputera szybko przyswoi sobie zasady ich używania. Przejrzysta, hierarchiczna struktura wymagań, proste załączanie dokumentów oraz czytelna, kolorowa prezentacja ocen znacznie ułatwiają zarządzanie zgodnością - podkreślił dr inż. Jakub Miler, opiekun sektora HACCP.
Usługi NOR-STA są skierowane do wszystkich przedsiębiorstw (zakładów produkcyjnych, lokali gastronomicznych itp.), które chcą wdrożyć, system HACCP, a także do firm konsultingowych, wdrożeniowych i audytorskich wspomagających wdrażanie HACCP.
Projekt NOR-STA powstał w 2010 roku na Politechnice Gdańskiej. Obecnie udziela wsparcia ponad 80 firmom i instytucjom we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa w ochronie zdrowia, administracji publicznej, outsourcingu i żywieniu.
Usługi NOR-STA są oferowane bezpłatnie do końca 2013 roku w ramach współpracy z projektem.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.