Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polsce potrzebna konsolidacja fiskalna

 • Autor: Polska Agencja Prasowa
 • Data: 07-05-2008, 15:24
Polsce potrzebna konsolidacja fiskalna

Polska powinna wdrożyć trwałe i wiarygodne rozwiązania zapewniające konsolidację fiskalną - wynika z Raportu o konwergencji przygotowanego przez Europejski Bank Centralny.

"W celu uzyskania warunków sprzyjających trwałej konwergencji, Polska powinna, między innymi, wdrożyć trwałe i wiarygodne rozwiązania zapewniające konsolidację fiskalną. Jakkolwiek z jednej strony polityka fiskalna powinna nadal wspierać tworzenie nowych miejsc pracy poprzez odpowiedni system podatków i świadczeń, to z drugiej - musi zapewnić - m. in. poprzez racjonalizację wydatków publicznych - że wraz z wprowadzaniem ulg podatkowych dokonuje się ograniczenia wydatków budżetowych" - napisano w Raporcie.

EBC dodaje, że jednakowo ważna będzie dla Polski kontynuacja restrukturyzacji gospodarki, przyspieszenie procesu prywatyzacji i dalsze zwiększenie konkurencji na rynkach produktów. Ponadto kluczowe dla osiągnięcia dużego wzrostu i stabilności cen są środki służące poprawie funkcjonowania rynków pracy i zwiększeniu niskiej stopy partycypacji na rynku pracy.
Bank ocenia, że reformy rynku pracy powinny mieć na celu zwiększenie zróżnicowania płac, zmniejszenie klina płacowego, niedopasowania kwalifikacji i usprawnienie docelowego modelu świadczeń społecznych.

"Wzrosty płac powinny odzwierciedlać wzrost wydajności, warunki rynku pracy i sytuację w konkurujących krajach. Środki takie, w połączeniu z pro-stabilną polityką pieniężną przyczynią się do wypracowania środowiska sprzyjającego osiągnięciu trwałej stabilności cen oraz do zwiększenia konkurencyjności i wzrostu zatrudnienia" - podaje EBC.

W opinii EBC Polsce potrzebna jest dalsza konsolidacja w celu utrzymania wskaźnika deficytu poniżej wartości referencyjnej i wywiązania się z celu średniookresowego określonego w Pakcie Stabilności i Wzrostu, który w programie konwergencji został określony jako deficyt skorygowany o czynniki sezonowe i tymczasowe w wysokości 1 proc. PKB po 2010 r.
W raporcie napisano także, że prawodawstwo polskie nie spełnia jeszcze wszystkich wymogów dotyczących niezależności banku centralnego i integracji prawnej z Eurosystemem.

"Jako kraj członkowski z derogacją, Polska musi spełniać wszystkie wymogi adaptacyjne przewidziane artykułem 109 Traktatu" - napisał EBC.
W okresie referencyjnym od kwietnia 2007 r. do marca 2008 r. Polska odnotowała 12-miesięczną średnią stopę inflacji HICP na poziomie 3,2 proc., tzn. równą wartości referencyjnej przewidzianej przez Traktat. Według EBC na podstawie najnowszych informacji, oczekuje się, że 12-miesięczna średnia stopa inflacji HICP wzrośnie w nadchodzących miesiącach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

Nowa kasa zastąpi paragony POPRZEDNI ARTYKUŁ

Nowa kasa zastąpi paragony

Mniej praw dla związków NASTĘPNY ARTYKUŁ

Mniej praw dla związków

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 637) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH