Polscy rolnicy są młodsi niż zachodnioeuropejscy

Wyraźnie obserwowanym trendem jest starzenie się rolnikow jako grupy zawodowej. Trzeba zauważyć, że rolnicy w Polsce są młodsi niż w krajach UE-15. - Młodsi rolnicy są lepiej wykształceni, potrafią podejmować większe ryzyko i generalnie osiągają większe przychody – uważa Jerzy Plewa, dyrektor generalny w Dyrekcji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej.
Podczas konferencji pt. Jak wspólna Polityka Rolna wpływa na zmiany w polskim rolnictwie oraz wspiera rozwój obszarów wiejskich, która odbyła się 5. marca br. w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, Jerzy Plewa powiedział, że są rozmaite instrumenty wsparcia dla młodych rolników, które mają ich zachęcić do pozostania w zawodzie. Jego zdaniem można zachęcić młodych ludzi do pozostania na wsi i pracy w rolnictwie poprzez podniesienie jakości życia na wsi, chociażby przez tworzenie na obszarach wiejskich szerokopaskowego internetu. Zwrócił także uwagę, że wiele osób przyprowadza się z miast na wieś, co jest odwróceniem wcześniejszych trendów. - Odbywa się rewolucja technologiczna, która nie omija rolnictwa. Nowinki techniczne zawsze przyciągają młodych ludzi, co trzeba wykorzystać – mówił Jerzy Plewa.
Jerzy Plewa stwierdził, że ogólny bilans dla rolnictwa o obszarów wiejskich po akcesji Polski do Unii jest zdecydowanie dodatki. - Od akcesji mamy znaczący wzrost produkcji rolnej, obserwujemy rozwój przetwórstwa, zwiększenie jakości naszych produktów rolnych i spożywczych, mamy zdecydowanie lepszy bilans handlowy artykułami spożywczymi. W momencie akcesji obrót, czyli import i eksport, w handlu zagranicznym żywnością wynosił 7 mld euro. Obecnie mamy 9 mld euro samego dodatniego bilansu handlowego z krajami Unii – mówił Jerzy Plewa.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!