Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polska bez nadmiernego deficytu w 2013 r., euro w 2014 r.

 • Autor: PAP
 • Data: 04-08-2009, 18:50

Procedura nadmiernego deficytu zostanie zdjęta z Polski najpóźniej w 2013 r. - wynika z opublikowanego we wtorek harmonogramu, zamieszczonego w dokumencie Ministerstwa Finansów. Według ekonomisty ING Banku Grzegorza Ogonka, oznacza to, że do strefy euro nie wejdziemy wcześniej niż w 2014 r.

Chodzi o pierwszy, sierpniowy numer "Monitora konwergencji nominalnej w UE 27". Zawiera on analizy dotyczące aktualnego spełniania przez Polskę kryteriów z Maastricht, czyli warunków, których wypełnienie jest konieczne, by przystąpić do strefy euro. Publikację przygotowało Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską.

Zgodnie z dokumentem, obecnie spełniamy jedynie kryterium stóp procentowych. Nie spełniamy natomiast kryterium walutowego, stabilności cen oraz fiskalnego - związanego z deficytem budżetowym. MF argumentuje, że unijna rada ministrów finansów Ecofin wszczęła wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu, ponieważ w 2008 r. deficyt sektora finansów publicznych wyniósł 3,9 proc. PKB (o 0,9 proc. więcej od wartości referencyjnej).

Zgodnie z rekomendacją Ecofin Polska do 2012 r. powinna zejść z nadmiernego deficytu. "Realizacja tej rekomendacji umożliwiłaby zakończenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski najpóźniej w 2013 r." - czytamy w publikacji MF. Z zamieszczonego w dokumencie kalendarza wydarzeń dotyczącego procedury uchylenia nadmiernego deficytu (przy założeniu wypełnienia w 2012 r. zalecenia Rady Ecofin) wynika, że w kwietniu 2013 r. nastąpi tzw. notyfikacja fiskalna. Polska prześle wtedy Komisji Europejskiej dane na temat deficytu w 2012 r. Z kolei uchylenie procedury jest przewidywane na drugi kwartał 2013 r.

"Taki harmonogram wskazuje, że do strefy euro będziemy mogli przystąpić nie wcześniej niż w 2014 r." - ocenił w rozmowie z PAP ekonomista z ING Banku Grzegorz Ogonek.

W Pakcie na Rzecz Stabilności i Wzrostu członkowie UE zobowiązali się, że ich deficyt finansów publicznych nie przekroczy 3 proc. PKB, a dług publiczny 60 proc. PKB. Poza Polską, procedurę nadmiernego deficytu ma 11 innych krajów UE, w tym: Francja, Irlandia, Hiszpania, Węgry, Wielka Brytania.

Procedura nadmiernego deficytu zostaje wszczęta, gdy państwo członkowskie przekroczy dopuszczalny deficyt. Procedura ta określa kryteria, harmonogramy i terminy stosowane przez Radę Ecofin przy podejmowaniu decyzji o istnieniu nadmiernego deficytu.

Procedury takiej nie wszczyna się, jeśli wzrost deficytu powyżej 3 proc. PKB uznany zostanie za przejściowy i wyjątkowy oraz gdy deficyt pozostaje w pobliżu progu.

Jeżeli Rada postanowi, że deficyt jest nadmierny, wydaje danemu państwu zalecenie i ustala ostateczny termin, w jakim powinno podjąć ono skuteczne działania zmierzające do obniżenia deficytu.

Rada monitoruje wykonanie swoich zaleceń i uchyla decyzję w sprawie procedury nadmiernego deficytu, jeżeli zostanie on skorygowany. Jeżeli państwo członkowskie nie zastosuje się do zaleceń, Rada może przejść do następnego etapu procedury, który może się zakończyć nałożeniem na kraj sankcji finansowych.

O ile nadmierny deficyt jest przeszkodą dla przyjęcia wspólnej waluty, o tyle nie wyklucza przystąpienia do systemu stabilizacji kursu ERM2 - dwuletniego "przedsionka" przed wstąpieniem do strefy euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • ast 10-08-2009, 08:09:
Ile to już planów spaliła rzeczywistośc? Od 1998 roku w 90%-ach. Najpierw zróbcie a potem się chwalcie nieudacznicy.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 648) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane